Interview s Peo de Pitte
Peo de Pitte, pôvodom zo švédskeho Štokholmu, no momentálne žijúci v Londýne, bol hlavnou djskou hviezdou piatkového Hochspannungu. Ešte pred tým ako v klube odohral výborný set sme sa (vďaka chalanom z Hochspannung teamu) stihli s Peom porozprávať o jeho hudobných koreňoch, breakbeate, hudobnom vybavení, alebo aj londýnskej hudobnej scéne.
Ako by si opísal zvuk Peo de Pitte ? Čo ťa hudobne najviac ovplyvnilo?
Tých vplyvov je strašne veľa… Budúci týždeň budem mať 35 rokov, takže sa cítim už starší. Keď som vyrastal, počúval som veľa vtedajšej tanečnej hudby – založenej na samploch a slučkách, niečo ako breakbeat, ale s pomalším tempom. Vtedy to bol prevažne hip-hop a skorý house – veci ako Bomb The Bass, Gangstarr, Public Enemy… Tieto a im podobné kapely mali zásadný vplyv na to, akú hudbu teraz robím. Okrem toho je v mojej tvorbe určite cítiť, že mám rád a vždy som mal rád aj veľa elektra a elektro-houseu, ale napríklad aj techno zo začiatku 90-tych rokov.
A môj zvuk… Jeho základ tvoria sample, najmä rare grooves* a používam aj veľa samplov živých bicích z hip-hopových nahrávok. Asi by sa dalo povedať, že je to tanečná hudba založená na rare grooves*. Obsahuje niečo z breakbeatu, niečo z elektro-houseu… a je to niečo medzi tým.
* rare groove – je pomerne náročné preložiť, lebo už samotný termín ‚groove‘ nemá v slovenčine vhodný ekvivalent. Slovné spojenie ‚rare grooves‘ je najčastejšie odkaz na nahrávky zo starších platní, ktoré obsahujú netradičný rytmus.
Začínal si ako producent breakbeatu. Teraz sa však tvoj zvuk pohybuje niekde na rozhraní medzi breakmi a elektro-houseom. Ku ktorej z týchto scén máš momentálne bližšie?
Tak to ťažko povedať. V mojich trackoch a setoch je veľa breakových častí, ale rovnako aj elektro-houseových. Sú umelci, ktorí hrajú moje skladby, ako napríklad Fake Blood, a pritom nie sú vnímaní ako breakbeatoví dji. No na druhej strane je tu aj kopec breakových djov, ktorí hrajú jeho (a aj moju) hudbu. Nerád sa uzatváram do nejakých žánrov a vždy som mal rád aj breakbeat aj elektro-house, takže v mojich setoch je vždy niečo z oboch.
Používaš dva aliasy – Haggstrom a Peo de Pitte? Aký je medzi nimi rozdiel?
Peo de Pitte je v podstate môj hlavný „projekt“. Pod pseudonymom Haggstrom produkujem skôr houseové, minimal a funky houseové veci. Približne dva roky dozadu však začal byť Peo de Pitte „tá vec“, prečo ma ľudia začali viac bookovať a spoznávať. Tento rok mám pripravených aj pár releasov ako Haggstrom, ale 90% materiálu bude patriť Peo de Pitte.
Si úspešný producent a dj. Prezraď, aké vybavenie (harwareové alebo softwareové) používaš na tvorbu hudby a pri vystúpeniach?
Hrávam v podstate na všetkom, ale momentálne hlavne z CD nosičov. Pioneer prehrávače sú skoro všade, takže sa dá povedať, že používam tie a mám ich rád. Taktiež najčastejšie používam mixážne pulty Pioneer. Ale môžem hrať v podstate z čohokoľvek, naozaj to nezáleží od vybavenia. Ale nehrávam live, v zmysle, že nenosím so sebou laptop, alebo niečo podobné. Takže v podstate môj setup na vystúpenie sú CD prehrávače a mixpult.
Čo sa hudobnej produkcie týka, tak používam Mac a hlavne Logic. V poslednej dobe celkom rozmýšľam, že by som vyskúšal Ableton Live. Pracoval som už aj s Cubase-om a v Protools, ale Logic používam už cez 12 rokov, takže sa dá povedať, že ho poznám odhora až dole. Budúci týždeň ma čaká spolupráca s chlapíkom, čo si hovorí Tony Senghore, mimochodom tiež producent zo Švédska, a on používa Ableton, takže by sme sa mohli stretnúť a robiť v Abletone, nech vidím ako sa v tom pracuje. Je to totiž oveľa rýchlejšie. A dnes musíš robiť hudbu strašne rýchlo, každý deň spraviť nový track. Už na to nie je toľko času ako v minulosti.
Si autorom veľkého množstva remixov. Podľa čoho si vyberáš skladby na remixovanie?
Buď je to label, ktorý mám rád, alebo sa mi páči originálna skladba. A tiež celkom pomáha, keď je to track od niekoho koho poznám, alebo koho tvorba sa mi páči. Ale tiež to môže byť niekto, kto ma len videl v rebríčku na Beatporte a poslal mi email. Ale ideálne je, keď sa mi páči pôvodná skladba.
Prečo si sa rozhodol spustiť svoj vlastný label FlatOut?
Vlastné vydavateľstvo som rozbehol už niekedy v roku 2002 a vydal som tam pár releasov. Potom na nejaký čas tento label zaspal, no pred štyrmi rokmi sa opäť prebral k životu. Vydávam na ňom prevažne moje skladby a tracky od iných umelcov, ktoré sa mi páčia. Asi sa preto nedá veľmi hovoriť o nejakej filozofii toho labelu, je to skôr taký „outlet“ pre moju hudbu. Snažím sa však dostať moje skladby aj na rôzne iné vydavateľstvá, keďže label robím úplne sám a viac-menej pre zábavu. Serióznejšie skladby preto prenechávam na známejšie značky.
Minulý rok si robil prevažne remixy, no tento rok sľubuješ viac originálov. Nemáme teda čakať, že vyjdú na tvojej značke?
S najväčšou pravdepodobnosťou nie, ale chystám tam nejaké releasy od iných umelcov. Moje skladby by mali vyjsť na labeli, ktorý robí Elite Force a na labeli Lot49, ktorý patri Meat Katie. Niečo by mi malo vyjsť aj na Will Bailey-ho labeli Simma Records. Na vydanie čaká aj zopár trackov, ktoré vznikli v spolupráci s inými umelcami a chceli by sme ich dostať na nejaké zaujímavé vydavateľstvá. Ono je to celkom časovo náročné – produkovať, riadiť label, mixovať a djovať – hlavne, keď som na to všetko sám. To je asi hlavný dôvod, prečo sa snažím veľa trackov povydávať cez iné vydavateľstvá.
V jednom z rozhovorov si spomínal, že si sa presťahoval zo Švédska do Anglicka hlavne preto, aká hudba sa tam hrávala v kluboch (minimal). Zmenilo sa to?
Nemyslím si. Ale nebolo to o tom, že by som nemal rád minimal, ale skôr preto, že sa v kluboch hrávala stále tá istá hudba, hrali ju tí istí dji, alebo sem pozývali iba djov istého typu. To bol ten hlavný dôvod prečo som sa presťahoval do Londýna. Ale svoju úlohu zohrali trocha aj osobné dôvody, chcel som zmeniť prostredie, nájsť si nových priateľov a tak…
A ako vyzerá situácia v Londýne a v Anglicku? Je momentálne niektorý štýl silnejší ako ostatné, alebo je to veľmi rozmanité?
Nuž, najviac trendy je momentálne v Anglicku samozrejme dubstep. Mali sme aj krátku vlnu UK Funky, čo je niečo ako 2-step, Craig David a podobne, ale s balkánskym ‚du-kadu-ka‘ beatom. Ľudia hovorili, že to bude veľké, ale nakoniec sa vlastne nič nestalo. Ale dubstep je stále veľký. Potom sú tu bežné žánre ako elektro-house, house, minimal… Aj fidgetu sa celkom darí – Fake Blood, Hervé a tak.
Na BBC Radio 1, čo je anglické verejnoprávne rádio, bývala v piatok večer v hlavnom vysielacom čase relácia s Peteom Tongom. Teraz je tam Annie Mac a hrá taký mix dubstepu, drum and bass-u a house-u. Takže keď si vypočujete jej show získate najlepšiu predstavu o tom, čo mladí ľudia teraz v Londýne a asi aj celom Anglicku počúvajú.
Na čo sa môžeme od teba tešiť v najbližšej dobe?
Som nadšený z roku 2010. Môj remix pre Sidney Samson a jeho Riverside má už cez 50 000 stiahnutí a remix pre francúzsku kapelu Telepopmusic, ktorý ponúkam zadarmo na stiahnutie má tiež veľký úspech. A mám toho pripravené na jún ešte oveľa viac, tak aj na to sa môžu vaši čitatelia tešiť, keďže ti to čoskoro pošlem.
Okrem toho máme spoločný track s dvomi chalanmi, ktorí si hovoria Loose Cannons a ten by mal vyjsť približne o dva mesiace. A ako som už spomínal, remix pre label Willa Bailey-ho, z ktorého som nadšený, by mal vyjsť už čoskoro. Tiež som spolupracoval s jedným veľkým menom z breakbeatovej scény, ale zatiaľ nemôžem prezradiť o koho ide. A môj remix pre Beat Assasins by mal taktiež vyjsť už čoskoro.
Čakajú ťa aj nejaké zaujímavé vystúpenia prípadne turné?
Áno, čaká ma Austrália, čo bude určite zábava, ešte som v Austrálii nebol, ale je to dlhá cesta a potom Amerika. Tiež budem hrať na festivaloch v Anglicku, pričom asi najväčší z nich je Glade festival.
A na záver finálna otázka, nech vieme, čo ti máme v klube kupovať – aký je tvoj obľúbený alkohol?
Vždy som bol fanúšikom Sambuky – to je taliansky veľmi sladký „shot“. Teda môžeš si to aj kopnúť, ale mal by si to piť ku káve. A v poslednej dobe mi celkom zachutila vodka so sódou. A chutí mi aj slovenský šnaps (= borovička), lebo mi pripomína Švédsko.
Remixy, ktoré boli v rozhovore spomenuté Peo ponúkol pre našich čitateľov aj na voľné stiahnutie :
Sidney Samson – Riverside (Peo De Pitte Rerub).mp3
Sidney Samson – Riverside (Peo De Pitte Rerub Dub).mp3
Telepopmusik – Breathe (Peo De Pitte Remix).mp3