INTERVIEW: KAIROS – FADE TO BLACK EP


Slovenský label NEW PROGRESS LTD vydal ďalšie EP s názvom FADE TO BLACK od anglického producenta menom KAIROS, prinášame vám ukážky na vypočutie a exkluzívny rozhovor.

Ahoj, mohol by si nám povedať niečo o sebe?
Volám sa Tom Baillie, moje umelecké meno je Kairos. mám 22 rokov a som z UK. V rámci tohto projektu sa venujem tvorbe experimentálneho drum&bassu. Momentálne sa snažím dostať na výšku, odbor Film a produkcia filmovej hudby, aby som získal potrebné skúsenosti a znalosti a odštartoval v budúcnosti kariéru hudobného skladateľa.

Ako dlho sa venuješ produkcii? Všimli sme si, že sa okrem toho venuješ aj DJingu,môžeš nám k tomu povedať niečo viac?
Technicky produkujem od roku 2010, v tom čase som však hudbu, alebo kariéru v hudbe, nebral až tak vážne. Iba začiatkom roku 2014 sa to zmenilo, začal som sa o ňu vážnejšie zaujímať a učiť sa nové veci. V tom istom roku som si neskôr prenajal klávesy a odvtedy som vďaka nim vytvoril už mnoho materiálu. Nedávno som si uvedomil, že môj hlas tiež neznie najhoršie a snažím sa ho zakomponovať do mojej tvorby čo najviac. Je pravda, že sa už nejaký ten čas venujem aj DJingu, práve vďaka nemu som sa dostal k hudbe. Na konci strednej školy, v roku 2009, som kúpil od kamaráta gramce. Začal som mixoval vo svojej izbe a doteraz si pamätám, aký som bol šťastný, keď sa mi podarilo zahrať dva tracky naraz a synchronizovane. Vtedy som ešte vôbec netušil, ako sa hudba skladá, ale moja zvedavosť mi nakoniec pomohla to zmeniť, a som rád, že sa tak stalo.

Aké iné žánre okrem drum&bassu ťa zaujímajú?
Mám obrovskú zbierku hudby, milujem výraz, “počúvaj hudbu, ktorá neznie ako tá tvoja”, a to presne aj robím. Najviac počúvam asi neo­klasickú hudbu, post­rock, avantgardnú elektroniku a folk. Okrem toho som veľký závislák na hiphope.

V našom labli sme vydali tvoje skvelé EP, môžeš nám o ňom čosi prezradiť?
Je to zbierka trackov, na ktorých som robil asi posledné 4 mesiace.Všetka moja tvorba je založená na improvizácii, snažím sa nečakať na inšpiráciu, ale naopak ju vytvárať. Nie je to až také ťažké, jedna melódia môže nakoniec prejsť do vytvorenia celého tracku. Snažím sa vytvárať svoje tracky tak, aby v budúcnosti dokázali vyvolať vo mne, a možno aj v iných ľuďoch, znova spomienky. Pre mňa je to jedna z najúžasnejších vecí na hudbe, piesne sú ako také časové kapsulky.

1512095_10152178952671113_1758665116_o

Plánuješ v blízkej budúcnosť niečo vydať? Prezraď nám o tom niečo viac.
Áno, plánujem, v blízkej ako blízkej… Jeden track bude vydaný koncom tohto roku v labli Terabyte Records, s názvom “Hall of Mirrors” (Zrkadlová sieň). Okrem toho mám aj ďalšie veci, ktoré sa snažím teraz dokončiť pre skorší release. Tiež sa venujem ďalšiemu projektu zameranému na avantgardnú elektroniku; mám hotové 4 tracky, s ktorými som spokojný, takže pravdepodobne vydám tento rok niečo aj z toho.

Mohol by si nám prezradiť svojich 10 top trackov z minulého roku? (2014)
Je ich určte viac ako 10, tu je teda zopár, čo ma napadlo ako prvých, nezávisle od poradia. Povedal by som, že sa mi fakt páčil “Heal” od Jan Amit. EP od Mefjusa som skutočne ocenil, produkcia bola neuveriteľná. “Off Centre” od JoeForda bol veľmi dobrý. Plný úchvatných textúr a melódií. Kiasmos vydal “Bent”, čo bol tiež fajn track. Veľmi sa páčil Foreign Concept – When Your Alone; ten vibe bol fakt skvelo zachytený. The Last of Us od Gustava Santaolalla bol tiež skvelý. Takisto som si vychutnal Hieroglyphics EP od Sorrow. Ďalej napr. Dub Phizix&Strategy – Buffalo Charge. Nebol som si celkom istý, kam zaradiť tento track, ale vedel som, že sa mi páči. AWVFTS – ‘Atomos’ bol nádherný. A nakoniec, môj najobľúbenejší z tohto zonzamu: Jon Hopkins a Raphaelle Standell – Form By Firelight.

Ak by si mal o nejakom umelcovi povedať, že je tvoj idol, kto by ním bol?
Ak mám byť úprimný, nemám nejaký konkrétny idol. Nerád by som sa dostal do pozície, kedy začnem niekoho idolizovať. Myslím si, že ak k tomu príde, začnete toho človeka kopírovať, a to nie je v hudbe dobré. Je mnoho umelcov, ktorí ma inšpirujú, ale snažím sa koncentrovať na to, čo robím ja a nie čo robia iní. Nie som jeden z tých, ktorý by nosil tričko s nápisom svojej obľúbenej kapely.

Vrelá vďaka za tvoj čas. Chcel by si na záver ešte niečo dodať?
Potešenie na mojej strane. Chcel by som sa len rýchlo poďakovať všetkým, ktorým sa páči moja hudba, a ktorí ju oceňujú. Dúfam, že vás aj naďalej budem môcť tešiť a prinášať vám dobrú hudbu.

Interview v originálnom jazyku si môžete prečítať tu:
http://www.np-ltd.com/kairos-fade-to-black-ep-interview/

Zdroj: http://www.np-ltd.com