Ilja Zeljenka – „hrdina“ slovenskej hudobnej avantgardy


Stredajší večer 19. januára bude v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie patriť jednej z najvýraznejších osobností slovenskej hudobnej avantgardy Iljovi Zeljenkovi. V rámci podujatia premietnu dokumentárny film Ilja režiséra Ivana Ostrochovského a krátky klavírny koncert z výberu diel Ilju Zeljenku odohrajú Magdaléna Bajuszová a Jordana Palovičová. Tematický večer, ktorý otvorí tretí ročník cyklu Vážna hudba nevážne, moderuje Kamil Mihalov. Začiatok je o 19.00 h.

Ilja Zeljenka (1932 – 2007) – slovenský hudobný skladateľ, ktorého obdobie konsolidácie malo umlčať. Nestalo sa tak. „Z hľadiska normálneho občianskeho života je osud skladateľa, ktorý všetko dal hudbe, a možno aj interpreta, trošku smutný.“ (Kajanová, Yvetta: Rozhovory s Iljom, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava 1997.)

Na klavíri prídu zahrať dve úspešné mladé dámy – Magdaléna Bajuszová a Jordana Palovičová, ktorým Ilja niektoré zo svojich skladieb venoval. „Porozprávame sa s nimi tiež o tom, ako si ho pamätajú a priblížime si jeho postoje vďaka filmu Ilja (2010, r. Ivan Ostrochovský),“ pozýva Peter Hapčo, hudobný dramaturg Stanice.

Ilja je film-manuál, ako si nenechať pokaziť náladu komunizmom alebo vlastnou smrťou, alebo posledné dni Ilju Zeljenku, najslávnejšieho hudobného skladateľa druhej polovice 20. storočia na Slovensku, a skúšanie jeho zakázanej kantáty pre dvoch recitátorov „Oświęcim” (1959).

Režisér Ivan Ostrochovský nakrúcal film o Iljovi Zeljenkovi sedem rokov. Prvé dva roky sa sústreďoval na Zeljenkovu kariéru, potom na jeho úvahy o živote a v poslednej fáze prevládla téma staroby a napokon smrti. Z dokumentu sa dozvieme, že so skladateľom nebol ľahký život. Priznal to sám Zeljenka pred manželkou. „Ilja bol veľmi všestranný a pracovitý človek. Vybrať z toho obrovského množstva skladieb, filmov, kamarátov, spolupracovníkov, prepadov a úspechov bolo skoro nemožné,” uviedol pri premiére pre Pravdu Ivan Ostrochovský. „Predstavovali sme si niečo ako esej a dilemu napokon vyriešila Iljova rakovina. V tom momente sme vedeli, že ideme robiť film o zomieraní bezprecedentného ironika, ktorý má za sebou turbulentný život,” dodal režisér.

via stanica.sk