Hviezdy americkej nezávislej scény v A4ke


Skupinu Deerhoof čaká 22. apríla premiérový slovenský koncert v bratislavskom A4 – nultom priestore.

Je to pesničková avantgarda, experimenty z garáže či indierock 21. storočia alebo post-punk? Z každého niečo a to je to, čo robí skupinu Deerhoof unikátnu (rovnako ako jej názov, ktorý sa dá preložiť ako jelenia stopa alebo nakopnutý jeleň). Dvaja gitaristi si prehadzujú chytľavé riffy a melodické linky, nadupanejšieho bubeníka ako je Greg Saunier naživo tak ľahko neuvidíte, útla basgitaristka Satomi do toho ešte čarovne pospevuje zmesou angličtiny a japončiny.

Deerhoof dokážu noiserockovo explodovať, o chvíľu nato už sú detsky hraví a vzápätí dojmú krásnou lyrickou pasážou. Sú jednou z mála súčasných skupín, ktorá na ploche jedinej pesničky vystrieda toľko nápadov, koľko sa iným nepodarí na celých albumoch. Aj preto si na svojich koncertoch vystačia bez predkapely (hoci oni sami kedysi predskakovali napríklad Radiohead), preto ich ako svoje vzory uvádzajú Dirty Projectors, Grizzly Bear, Xiu Xiu a ďalšie mladé alternatívne formácie a preto si ich na festival v New Yorku vybral David Bowie.

Na scéne fungujú už od prvej polovice 90. rokov. Štvorica zo San Francisca je ideálnym mixom muzikantov s tradičným hudobným vzdelaním s talentovanými samoukmi. Bubeník Greg Saunier hrával napríklad s dnes vychytenou harfistkou Joannou Newsom, gitarista Ed Rodriguez vo Flying Luttenbachers. Ich najnovší album sa volá Offend Maggie a je už ich jedenástou nahrávkou.

Vstupné 12 €, študenti 10 €
Rezervácie vstupeniek na info@a4.sk

via a4.sk