Hviezdni hostia v operných reprízach


Milovníci opery sa môžu tešiť na januárové reprízy opier Georgesa Bizeta Carmen a Giacoma Pucciniho Madama Butterfly. Ako hostia sa v nich predstavia skvelí sólisti z Česka. V úlohe Carmen sa 15. januára prvýkrát košickému publiku predstaví Jana Sýkorová, ktorá je od roku 1999 sólistkou Státní opery v Prahe. Carmen je jedna z jej najlepších postáv, ktorú stvárnila okrem iného aj v Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne. Web Forum Opera ju po hosťovaní v tejto postave v Národnom divadle v Prahe označil za „jednu z najzaujímavejších súčasných Carmen“. Jako sólistka hosťovala aj v opere vo francúzskych mestách Nice a Dijone a rakúskom Welse.

Okrem Jiřího Bělohlávka, Zdeňka Mácala, Ondreja Lenárda a Bohumila Gregora spolupracovala aj s mnohými európskymi dirigentmi a režisérmi. Jako koncertná sólistka spolupracovala s orchestrami vo Francúzsku, Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Nórsku, Dánsku, Poľsku, Japonsku a na Slovensku. V tej istej opere sa v postave Escamilla predstaví aj Roman Janal, ktorý vyštudoval operný spev na Hudobnej akadémii v bulharskej Sofii. Už počas štúdií hosťoval na scéne Štátnej opery v Sofii (Don Giovanni, Eugen Oněgin, princ Tarquinius v Brittenově Zneuctění Lukrécie ). Ako sólista pôsobil v Štátnej opere v Banskej Bystrici, v Komornej opere v Prahe, V štátnej opere v Prahe a od roku 1997 je sólistom Národného divadla v Prahe, s ktorým absolvoval úspešné zájazdy do Japonska, Hongkongu, Francie, Německa a Španělska. Úspešne vystupuje aj na
domácich a zahraničných festivaloch a spolupracuje s domácimi a zahraničnými orchestrami.V roku 1995 sa stal absolútnym víťazom medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, v ktorej dnes pôsobí jako porotca a čestný člen Medzinárodného speváckeho centra.

V repríze opery Madama Butterfly sa v postave Čo-čo-san 21. januára košickému publiku opäť predstaví Eva Dřízgová – Jirušová. Patrí k vyhľadávaným speváčkam operného i koncertného repertoáru. Je stálym hosťom mnohých operných scén a spolupracuje s najlepšími orchestrami ako je Česká filharmónia, Symfonický orchester Hl.m. Prahy FOK, Brnianska filharmónia, Janáčková filharmónia v Ostrave, Slovenská filharmónia a mnohými ďalšími. Spievala temer v celej Európe, ale tiež v Japonsku, kde sa okrem iného predstavila aj v titulnej role Janáčkovej Líšky Bystroušky v japonskej premiére s Tokijským symfonickým orchestrom. S rovnakou úlohou spolupracovala aj s Milánskou operou Teatro Alla Scala. V roku 1996 získala Cenu Thálie za najlepší ženský výkon v obore opery, za rolu Mimi v Pucciniho opere La Bohéma a v r.1998 tú istú cenu za titulnú rolu v Debussyho opere Pelleas a Mellisanda.

via Svjatoslav Dohovič / tlačový tajomník ŠD Košice