Hradby samoty


4. September
Hrad CIMBURK u Koryčan

Táto nevšedná akcia sa pôvodne mala uskutočniť na slovenskom hrade Lietava, avšak z technických príčin sa celé podujatie presunulo k našim západným susedom. Je to škoda, ale dôležitejšie je, že festival Hradby samoty (HS) sa uskutoční, pričom dejiskom bude nemenej atraktívne miesto – hrad Cimburk. Tento hrad vznikol niekedy medzi rokmi 1327 – 1333 a postavený je v slohu francúzskej gotiky. Tým, ktorí by sa chceli o tejto nádhernej kultúrnej pamiatke dozvedieť viac, odporúčam navštíviť graficky i obsahovo veľmi vydarené stránky http://cimburk.branapamatek.cz/.

A v čom tkvie výnimočnosť tohoto podujatia? V prvom rade je to spojenie (nevšednej) elektronickej hudby a stredovekého hradu. Táto kombinácia nie je v našich končinách vec obvyklá. Zväčša sa z múrov našich hradov ozýva hudba dobová, tradičná či folková. Hudobné projekty, ktoré nás budú „zabávať“ na Cimburku, sú hodne vzdialené stredovekým trubadúrom. Ich hudobný prejav evokuje skôr súčasnosť, prípadne budúcnosť, hoci pozornejší poslucháč odhalí v ich tvorbe aj prvky starej hudby. Konzervatívnejšie zmýšľajúci poslucháč si azda povie, že expresívna a často extravagantná elektronická hudba nepatrí na hradné nádvoria. Stredoveké hrady sa v obrazotvornosti súčasníka často spájajú s fantastickými, hrôzostrašnými historkami. A túto zvláštnu, krásnu a zároveň zimomriavkovú atmosféru, ktorá sa šíri okolo hradov hlavne po zotmení, výborne umocnia projekty, ktoré vystúpia na Cimburku. Tieto projekty sú audio – vizuálne, keďže všetci učinkujúci na HS nám ponúknu okrem hudby aj videoprojekciu, ktorá k ich hudbe neodmyslitelne patrí, takmer ako slák k husliam.

HS nám ponúknu spojenie futurizmu a dávnej minulosti. Bude to večer kontrastov, prekvapivých (blízkych) stretnutí, ale hlavne večer plný divotvornej atmosféry, tajuplných nálad a azda aj neidentifikovateľných pocitov.

Zoznam účinkujúcich na HS:

ANGELICUS (ambient/chillout, SK)
http://soundcloud.com/angelicus/18-ambient-minutes-funeral-by-angelicus

VLADIMÍR HIRSCH (integrovana hudba, CZ)
http://www.myspace.com/hirschvladimir

TÁBOR RADOSTI (ebm/dark ambient, CZ)
http://www.myspace.com/wwwtaborradosticom

HIEROS GAMOS /bočný projekt skupiny ĽAHKÁ MÚZA/(goth/electro/industrial, SK)
http://www.myspace.com/hierosgamoshg

SEMAI (drone/industrial, CZ)
http://www.myspace.com/funeralsemai

ANGEL EPILEPSIA (dark ambient/breakcore/electro, SK)
http://www.myspace.com/angelepilepsia