Hore hajl dole hajl


Autorka: Ivana Šáteková
Kurátor: Omar Mirza
Vernisáž: piatok, 17. marca 2017 o 20.00
Trvanie výstavy: 17. 3. – 12. 5. 2017
Miesto: Ateliér XIII, Panská 13, Bratislava
Otváracie hodiny: pondelok až piatok od 13.00 do 18.00 Web: http://www.atelierxiii.com
FB event: http://www.facebook.com/events/1611567312193473/

V komornom priestore bratislavského Ateliéru XIII Ivana Šáteková predstaví výber zo svojich najnovších prác. Cyklus výšiviek Hore hajl dole hajl, podľa ktorého dostala výstava názov, ukazuje odvrátenú stranu zidealizovaných predstáv o nás samých, demaskuje slovenskú selanku a zasadzuje ju do súčasnosti.

Ďalšou sériou diel sú gvaše na papieri s názvom Gvašáky. Šáteková premaľúva autentické fotografické zábery rôznych zvykov a udalostí, napríklad svadieb, no mení niektoré detaily, čím sa výjavy dostávajú do nečakaných súvislostí, v ktorých sa prepája čierny humor s ironizujúcou kritikou.

Interaktívna multimediálna inštalácia Slovák som a Slovák budem!, ktorá vznikla v technickej spolupráci s Ivanom Klimom, vyberá z tradičných ľudových prísloví najväčšie „perly“ a pomocou nich robí z návštevníkov galérie pravých, roduverných Slovákov a Slovenky.

Zdá sa, že „tradičné hodnoty“ ako xenofóbia, šovinizmus, mizogýnia, rasizmus či antisemitizmus sú v našej spoločnosti zakorenené omnoho hlbšie, než by sme si chceli pripustiť. Ivana Šáteková pri tejto háklivej problematike nemoralizuje a nesúdi, ale neduhy spoločnosti komentuje s nadhľadom. Odkazmi na naše tradície naznačuje, že sme sa za tie storočia ďaleko neposunuli, keďže dokážeme neustále živiť a šíriť rôzne mýty, napríklad o typickej pohostinnosti a srdečnosti slovenského národa.

Ivana Šáteková (*1984) je absolventkou VŠVU v Bratislave. V roku 2013 sa stala finalistkou Essl Art Award, v roku 2014 jej bola udelená Cena Nadácie Tatra banky. Vo svojej tvorbe používa maľbu a kresbu inšpirovanú komiksom a fotografiami nájdenými v knihách či na internete, no pracuje aj s inými médiami. Typický je pre ňu nekompromisný humor, irónia a nadhľad, pomocou ktorých sa vyjadruje k aktuálnym spoločenským otázkam. Medzi jej obľúbené témy patrí folklór a ľudové tradície, ktoré prepája s dnešným svetom a na základe ktorých komentuje niektoré hlboko zakorenené paradoxy a absurdity v slovenskej spoločnosti. Je členkou kresliarskeho tria Dzive.