Hlukové Mystériá


Hluková sekce je tak trochu netradičné zoskupenie hudobníkov situované v Čechách, zamerané na neobvyklé, okrajové žánre akými sú noise, industrial či drone. Dôraz je kladený na analógové, vo veľkej miere domácky vyrobené nástroje a nespútané improvizácie ďaleko presahujúce formát bežného koncertu. V sobotu 19.2. 2011 o 20:00 sa vám v a4-nultom priestore na akcii pod názvom HLUKOVÉ MYSTÉRIÁ predstavia dva české a tri domáce projekty, charakteristické svojským poňatím hudby ako slobodného komunikačného média. O vizuálnu stránku sa postará česká vj poppydoll.

Sklo je ostravská kapela, ktorá pôsobí na scéne už od roku 1997 a za ten čas odohrala množstvo koncertov a vydala množstvo rôznych albumov a kompilácií. Tvorba kapely Sklo sa odvíja vo veľkej miere od vlastnoručne vyrábaných nástrojov a osciluje niekde medzi tajomnými, pulzujúcimi plochami a divokými hlukovými jazdami. Za pozornosť určite stojí aj label člena Skla Radima – Glass Anvil, na ktorom môžete nájsť zaujímavé nahrávky interpretov nielen združených pod Hlukovou sekciou. Ďalšia česká kapela je situovaná v Brne a hrá zvláštnu kombináciu gitarového noisu a lineárneho dronu. VZM však na poslednom albume ukázali, že im nieje cudzia ani „pesničková tvorba“, takže ich vystúpenie bude určite veľkým prekvapením. Každý koncert, či album tohto dua dáva dôraz na svojrázny koncept v duchu „Kresťanského Nihilizmu“ pretaveného v podobe akéhosi krivého zrkadla do nespočetných foriem bežného života. Projekt Sigi Tobias je zoskupenie v ktorom sa stretávajú dva elementy z dvoch bratislavských undergroundovo hudobných kolektívov – Noize Konspiracy a Urbsounds. Tobiáš Potočný akka RBNX a Lukáš Sigmund akka Morda spojení do jedného zvukového celku vytvárajú pestrú koláž cievok a skratov v mori káblov, v ktorom sa ukrývajú tajomné prístroje. Dvojica sa orientuje hlavne na živé hranie a v poslednej dobe sa stala veľmi vítanou hudobnou zložkou mnohých vernisáží výtvarného umenia. Ako ďalší sa vám predstaví one man projekt z Bratislavy 900piesek spájajúci protiklady dronových, miestami až ambientných postupov s ťažkými kovovými plochami v štádiu chaotickej excitácie. Jeho nahrávky môžete nájsť na rôznych labeloch od STS, cez Zvukovinu, Crater records až po Hlukovú sekciu. Slová nikdy nevyjadria čím hudba v skutočnosti je. 900piesek je malý experiment s povahou reality. Na koniec je pre vás pripravený aj poriadne „tažký náklad“. Pokiaľ by slovo „harsh noise“ malo stelesnenie, bol by to práve Noise Mortanna. Na scéne pôsobí síce iba 3 roky, ale za ten čas stihol vyprodukovať množstvo kvalitnej hudby na viacerých zahraničných labeloch. Za všetky by som spomenul veľmi úspešný split s Kolumbijským projektom DMAH, alebo 4way split, ktorý môžete nájsť aj v kolónke download na stránke Hlukovej sekcie. A s čím sa robí noise najlepšie?? No predsa s holiacim strojčekom!

V čechách zaznamenali HLUKOVÉ MYSTÉRIÁ už štyri úspešné pokračovania na rôznych miestach. Tentokrát nás caká prvý diel na Slovensku. Pripravte sa na nevšedný hudobný zážitok, stimulujúci a provokujúci vašu vnímavost a fantáziu. Ak by ste boli zvedaví na aktuálnu podobu takmer sto ročnej tradície futurizmu, prídite sa pozrieť 19.2. o 20:00 do a4.

HLUKOVÉ MYSTÉRIÁ
a4 – Nultý priestor
19.2. 2011 – 20:00

http://www.hlukove.mysteria.cz
http://www.a4.sk
http://www.myspace.com/skloexperimentalnoise
http://www.myspace.com/velkolepezamerymystiky
http://www.vzm.wz.cz
http://www.myspace.com/900piesek
http://www.myspace.com/sigitobias
http://www.myspace.com/noisemortanna

via hlukove.mysteria.cz