Herec Maroš Kramár otvára svoje Divadlo vo veži


V jednom z najkrajších bratislavských domov na ulici Fraňa Kráľa 1, ktorý je kultúrnou pamiatkou, má svoj niekdajší staromládenecký podkrovný byt herec Maroš Kramár. Už koncom novembra jeho obývačka, ktorej súčasťou je aj dvanásť metrov vysoká veža, ožije divadlom. Divadlo vo veži so svojím projektom bytového divadla uvádza hru francúzskeho spisovateľa, dramatika, režiséra a prekladateľa Érica-Emmanuela Schmitta
TAJOMNÉ VARIÁCIE
v réžii ukrajinského režiséra Valentína Kozmenka-Delinde.

Tajomné variácie sú príbehom spisovateľa a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Abela Znorka (Maroš Kramár), ktorý žije sám, ďaleko od ľudí a civilizácie na ostrove v Nórskom mori a novinára zo Sortlendu, Erika Larsena (Juraj Hrčka, herec DAB v Nitre), ktorý má so spisovateľom záujem urobiť rozhovor. Rozhovor o poslednom Znorkovom románe, ktorým je korešpondencia medzi spisovateľom a neznámou ženou je však iba zámienka. Larsena motivuje tajomstvo zistiť, komu je kniha venovaná. Komu patria iniciály „HM“? Kto je „HM“? Aká je súvislosť medzi ním a tou ženou? Prekvapenia sprevádzajúce ich prerušovaný dialóg odhalia svoje tajomstvá. Dve protichodné predstavy o láske medzi mužom a ženou: láskou krátkou a vášnivou v porovnaní s láskou vernou a trvácnou.
„Nie je to žiadna ľahká komédia, skôr hra pre náročného diváka. Ja sám sa živím posledných pätnásť rokov komédiami a dostal som chuť na niečo vážne,“ vysvetľuje svoje pohnútky Maroš Kramár.

Aj keď bytové divadlo nie je vo svete novinkou, nápad divadelných večierkov u Maroša Kramára je vzrušujúco atraktívny. Divadlo vo veži dokáže naraz uspokojiť asi tridsať divákov. „Myslím, že takýto zážitok je príjemným darčekom a v predvianočnom čase môže potešiť napríklad kolektívy firiem,“ vysvetľuje svoj zámer Maroš Kramár.
Veď si len predstavte uzavretú spoločnosť, sedíte so svojimi priateľmi, alebo kolegami v unikátnom komornom priestore, hodinu pred predstavením ochutnávate v pohodlí štýlovej obývačky vyberané vína a neformálne debatujete s umelcami, ktorí vás s úderom devätnástej hodiny odrazu vtiahnu do tajomného príbehu divadelnej hry. Hovorí sa tomu dokonalý zážitok.

„Mám v sebe roky veľké divadelno-podnikateľské pokušenie. Tentokrát som sa rozhodol hrať divadlo u mňa doma,“ hovorí Maroš Kramár.

Celý projekt privátnych divadelných večierkov u Maroša Kramára štartuje 27. novembra 2014, keď vo vile v premiére uvedú hru Tajomné variácie. Neskôr rozmýšľa aj o uvedení hry na javisku vo väčšej divadelnej sále, aby bolo prístupné širokej verejnosti.