HAUSCHKA prinesie do Košíc preparované piáno. Po Queen Elisabeth Hall rozozvučí aj Kasárne


Aj v tomto roku prichádzajú Kasárne/Kulturpark s programom, ktorý prináša do Košíc významne mená. Vo februári ním bude nemecký pianista HAUSCHKA, vlastným menom Volker Bertelmann, ktorý po vyše desaťročnom štúdiu hry na piáno neostáva iba pri klasickej hre. Svoju unikátnosť obhajuje hrou na takzvané „prepared piano“. „ Ide o kombináciu piána s celým sortimentom materiálov, ako napríklad Gaffa páska, kuchynská fólia, uzávery fliaš, ping-pongové loptičky či gitarové struny“, približuje Blažena Sedrovičová, Kasárne/Kulturpark.

Každoročne odohrá vyše sto koncertov po celom svete, vrátane koncertov v sálach ako Queen Elisabeth Hall. Koncom februára zavíta aj do Košíc a my vám prináša exkluzívny rozhovor s týmto popredným súčasným pianistom:

1.) Prečo ste začal hrať na tzv. preparované piáno? Prečo práve tento typ umenia?
Ako malý som sa učil hrať na klasické piáno, no už vtedy som začal preparovať piáno s pripináčikmi, pretože sa mi páčilo, ako sa tým zmení jeho zvuk. Moja mama tým samozrejme nebola nadšená, pretože si myslela, že tým piáno nejako poškodím. A vlastne si to niektorí ľudia myslia aj dnes. Ja tým piánu nespôsobujem žiadnu ujmu, rozširujem tým vlastne jeho zvukovú kapacitu. Rád robím skupinovú hudbu bez skupiny, rád používam piáno ako „ bicie“, je to krásna výzva.

2.) Podľa čoho si vyberáte veci, ktoré používate pri hraní?
Predmety si vyberám na základe toho, že si predstavím, ako by mohli znieť. A používam aj stránku couriosity.it. Je to hra aj prekvapenie. Mam to rád a „udržuje“ to aj stále čerstvé nápady.

3.) V apríli vydávate nový album, ktorý by mal byť aj tak trošku tanečný. Prečo ste sa
rozhodli pre takýto posun?
Myslel som si, že by to mohol byť skvelý nápad spojiť orchestrálnu hudbu a tanečnú hudbu do jedného celku v jeden čas. Aby to nebol „len“ jeden smer, ale oba tieto smery zároveň. Mám rád lyrickú akomponovanú hudbu, rovnako ako „technickú“ hudbu s množstvom rytmov, basov. Oba tieto smery prinášajú špeciálny pôžitok.

4.) V minulosti ste spolupracovali na hudbe pre film Erotic Nation. Kto vás oslovil, aby ste spolupracovali práve na tomto filme? Režisér filmu mi napísal, že či môže použiť moju hudbu pre tento dokument. Páčila sa mi myšlienka, že môžem byť, cez svoju hudbu, súčasťou filmu o prvom erotickom obchode. Vyrastal som v dosť prísnej kresťanskej komunite a sexualita bola vždy niečo, o čom sa nahlas nehovorilo, čo sa potláčalo. Keď som odišiel z domu ,študovať na univerzitu, mal som veľmi divoké obdobia, cez ktoré som mal možnosť zistiť, či morálka, ktorej som sa naučil je správna alebo nie. …A musím povedať, že niektoré aspekty viery nie sú zlé a ja budem rád veriaci ( kresťan) ale svedomím, že sexualita zastáva veľkú časť v plnohodnotnom živote človeka….. Tak nejako znie vysvetlenie, prečo ma tento film priťahuje, prečo som do toho šiel.

Linky:
http://www.myspace.com/hauschka

http://www.kulturpark.sk

via kosice2013.sk