Harem Heroes: Nech si každý fanúšik vyberie vlastný singel
Trebišovsko-košická formácia Harem Heroes odpálila letnú festivalovú sezónu na Fajnom Feste v Kolonici a štvorica Tomáš Benetín (bassgitara), Milan Porhinčák (gitara), Ján Spišák (spev, gitara) a Rudolf Suč (bicie) si neužila iba adrenalínový koncert, ale zábava pokračovala aj po jeho skončení. Toto konštatovanie však nemá nič spoločné s hudbou a festivalovou atmosférou, pretože za všetkým treba hľadať kľúče zabuchnuté v aute. „Vypadli mi v aute kľúče z vrecka a pokiaľ som ho obišiel, niekto pribuchol dvere. Riešiť sme to začali už počas vystúpenia, ale žiadny profesionál sa nenašiel. Nakoniec sme celú operáciu vzali do vlastných rúk a auto sa nám podarilo otvoriť aj s pomocou organizátorov,“ opísal s úsmevom príhodu so zabuchnutými kľúčmi spevák Ján Spišák.
Harem Heroes sú na scéne od roku 2008 a ich momentálnou prioritou je dokončiť debutový album. Kapela už stihla nahrať štyri skladby na EP s tým, že CD by malo obsahovať 10 – 11 songov. Stratená modlitba, Naivný sen, Tvoje nové lži a Lost in Zion si na internete získali svojich poslucháčov v počte, ktorý J. Spišáka a spol. príjemne prekvapil, čo sa odráža aj na atmosfére počas koncertov. „Na prvé štyri skladby sa na internete namotal celkom slušný počet ľudí a pritom sme nášmu EP nerobili žiadne promo. Priznám sa, že sme zvedaví na ohlasy, keď vyjde celý album. Zatiaľ ľudia počas koncertov reagujú na skladby pozitívne a myslím si, že keď budú mať v ruke album, posunieme sa spolu o krok ďalej,“ zdôraznil J. Spišák.
Ani po vydaní albumu sa Harem Heroes nechystajú kráčať cestou štandardného komerčného promo. Svoju hudbu nechcú ľuďom tvrdohlavo vtláčať do pamäte, ale ponúknu im alternatívu, pre ktorú sa budú môcť slobodne rozhodnúť. „Povedzme si na rovinu, že do slovenských rádií, ktoré v 98% hrajú mainstream, sa nezmestíme, pretože my mainstream určite nie sme. Skúsime však osloviť internetové rádia a nasadiť naše skladby do jukeboxov. Singel zaužívaným spôsobom vyberať a nasadzovať nebudeme. Necháme to na ľudí, nech si každý nájde vlastnú skladbu prirodzenou cestou. Z prvých štyroch piesní sa najviac vyprofilovala Stratená modlitba a z nových skladieb sa ukazujú ďalšie dve, ktoré by sa mohli stať kvázi singlom,“ uviedol J. Spišák.
Harem Heroes vystupujú aj zo zaužívaných textárskych štruktúr. J. Spišák ako textár prekračuje štandardné matrice, vďaka čomu v skladbách vysiela zreteľne identifikovateľnú dávku impulzov. Spevákovi „hrdinov háremu“ je však univerzálnosť vlastná, pretože pôsobí vo viacerých projektoch a okrem gitary vyštudoval aj hru na violončelo. „Pre mňa bolo vždy prirodzené písať texty v slovenčine a aj v angličtine, lebo obidva jazyky sú mi textársky blízke, pričom si nemyslím, že dnes je pre slovenského fanúšika problémom anglický text. Nevyhýbame sa ani témam, o ktorých iní radšej mlčia alebo sa tvária, že pre nich neexistujú. Nech už je text o pedofílii medzi kňazmi, drogových závislostiach alebo len o obyčajnej nevere, vždy je však najdôležitejšia hudba.“ dodal J. Spišák.
via text a foto: Imrich Makó