Gabika a Oli začali s Garážou Live počas opaľovania


Od apríla 2010 ponúka Rádio Kiss vo svojom vysielaní exkluzívny priestor začínajúcim interpretom, ktorí sa snažia naštartovať hudobnú kariéru. Moderátorka (zároveň aj autorka myšlienky) Gabika Kuchárová víta každú stredu v relácii Garáž talentovaných hudobníkov s možnosťou prezentovať vlastnú tvorbu, pričom v jej kreslách sa postupne vystriedalo viac ako dvadsať hostí. K tomuto projektu ju spolu s Oľgou „Oli“ Džupinkovou motivovali skúseností mladých umelcov bojujúcich často s veternými mlynmi. „Nikdy som v sebe nehľadala talent hudobníčky, no v mojom okolí sa pohybuje mnoho šikovných hudobníkov, ktorí sa často sťažovali, že vydavateľstvá a komerčné rádia sú pre nich jednoducho nedostupné. Preto nám s Oli napadlo urobiť reláciu, v ktorej dostanú priestor práve začínajúce alebo menej známe kapely či interpreti,“ zdôraznila Gabika Kuchárová.

Do prvých Garáží dostávali hudobníci pozvánku, ale po jej spustení sa virtuálne vrece s formulármi na webe jediného východoslovenského rádia rýchlo roztrhlo. Keďže relácia nesie dramaturgický rukopis Gabiky a Oli, majú aj posledné slovo pri výbere hostí s tým, že pri lustrovaní prihlášok nevynechajú ani jednu. „Všetky manažérske povinnosti má na starosti Oli, ktorá eviduje každého z prihlásených záujemcov. Spolu si vypočujeme ich vlastné skladby a keď sa aspoň dve môžu zahrať, čo znamená, že neobsahujú vulgarizmy a ich kvalita zvuku zodpovedá kritériám rádia, sú automaticky zaradené do poradovníka. Koľko ľudí, toľko chutí a preto sa nikdy neriadime len podľa toho, čo sa páči nám dvom,“ pustila nás do zákulisia vždy pozitívne naladená G. Kuchárová.

Po rozsvietení červeného svetla v štúdiu sa G. Kuchárová snaží za každých okolností udržať uvoľnenú atmosféru, ktorá sa po pár minútach stáva vždy samozrejmosťou. Ako ďalej dodala, popri otvorených spovediach o životopise muzikantov nechýba v éteri ani výborná nálada v zmysle hesla – hudba a smiech liečia. Hoci moderátorské vstupy prechádzajú precíznou prípravou, priestor na improvizáciu ostáva u obidvoch strán otvorený. „Vďaka Garáži som spoznala veľmi veľa talentovaných ľudí a priateľov. Všetkých si veľmi dobre pamätám a spoločne s Oli sledujeme ich hudobnú kariéru a informujeme fanúšikov Garáže. Ale len jedna časť relácie ovplyvnila aj môj súkromný život. Bolo to 16. júna 2010, kedy nám v Garáži parkovala kapela Vaola, spolu s bubeníkom Maťom. Ten u mňa parkuje dodnes,“ poznamenala s úsmevom G. Kuchárová.

Okrem rádiového vysielania prišli Gabika a Oli s nápadom organizovať sériu koncertov Garáž Live. V prvých troch vydaniach sa predstavilo v Prešove a Košiciach deväť kapiel. Prianím obidvoch moderátoriek je, aby sa táto tradícia stala súčasťou klubovej scény na celom východnom Slovensku. „Prišli sme na to spoločne s Oli počas fungovania Garáže. Pamätám si, že to bolo v lete, keď sme sa opaľovali na kupku. Slovo dalo slovo a myšlienka sa stala skutočnosťou. Do Garáže Live sa môžu zapojiť aj kluby mimo spomínaných miest. Rádio Kiss je jediné východoslovenské rádio, pritom v Garáži sa predstavujú práve kapely a interpreti z východu. Uvidíme teda, ako sa nám podarí zorganizovať ďalšie „lajfky“, no ak by mal niekto záujem, nech sa určite ozve,“ dodala G. Kuchárová.

via GRAND STUDIO, s.r.o. / foto: archív Gabika a Oli