Formát What the hell***is? sa po Košiciach a Bratislave od októbra presúva aj do Prahy


Po Slovensku aj Praha

alt30collective v spolupráci s Tabačkou Kulturfabrik, A4 – priestorom pre súčasnú kultúru a Vlkova 26 uvádzajú úspešný formát What the hell***is?, ktorý sa po Košiciach a Bratislave presúva aj do Prahy. Každý mesiac prinesieme čerstvé témy z oblasti súčasnej vizuálnej kultúry, hudby, ale taktiež sa budeme zaoberať ʺnezodpovedanými otázkamiʺ z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia.

Formát vznikol v Košiciach

Formát, ktorý sa venuje témam z oblasti živej kultúry a súčasného umenia vznikol v Košiciach v roku 2010 v rámci dramaturgie bývalého vojenského areálu Kasárne/Kulturpark. „V Košiciach v tom čase prebiehala prípravná fáza projektu EHMK, ktorého nosná časť bola postavená na súčasnom umení. Formát vznikol ako potreba priblížiť súčasné umenie širšej verejnosti,“ objasňuje autor projektu a výtvarník Tomáš Makara z občianského združenia alt30collective.
V roku 2014 sa formát obnovil v košickej Tabačke Kulturfabrik „Sme presvedčení, že formát má opodstatnenie aj v súčasnosti, pretože súčasná kultúra je neustále sa vyvíjajúci proces, v ktorom sa menej zainteresovaný divák môže často stratiť.“

A4-ka, Vlkova 26 a Tabačka v októbri

V Bratislave formát odštartoval 26. augusta 2015 v A4 – Priestore súčasnej kultúry. Prezentácia „What the hell contemporary drawing is?/Čo do pekla je súčasná kresba?“ je v A4-ke tretia v poradí a sprevádzať ňou bude výtvarníčka Svetlana Fialová. Prezentácia sa začne 26. októbra o 19:00 v priestoroch A4 na Karpatskej 2. Vstup bude 2€.

V Prahe sa prezentácia uskutoční 27.októbra o 19:00 v klube Vlkova 26. Na premiérovej prezentácii bude vstup zdarma.

V Bratislave a Prahe sa spoločne so Svetlanou Fialovou, výtvarníčkou, ktorá pracuje najmä v médiu kresby pozrieme na to, čo sa s touto umeleckou disciplínou deje v súčasnosti.

Greyson Perry

„Nikto nikdy nevyhlásil kresbu za mŕtvu. Neurobili tak umelci, kritici ani kurátori, hoci to neváhali spraviť maľbe. Či už vo forme prípravnej skice alebo výsledného artefaktu, kresba tu bola prítomná neustále. Na úplné výslnie záujmu trhu a kurátorov sa však dostala až pred dvadsiatimi rokmi. Aké boli dôvody? Kto sú súčasní kresliari a kresliarky a aký charakter má kresba v ich chápaní? Prednáška predstaví kresbu ako autonómne médium a tvorbu vybraných autorov a autoriek.“ uviedla k téme Svetlana Fialová výtvarníčka a laureátka britskej ceny za kresbu Jerwood Drawing Prize v roku 2013. Svetlana tento rok získala doktorský titul na VŠVU v Bratislave, v roku 2010 absolvovala štúdium maľby u Vladimíra Skrepla na AVU v Prahe. Žije a tvorí v Košiciach.
http://www.svetlanafialova.com/

Súčasná nezávislá hudba v Košiciach

V Košiciach sa 29.októbra o 19:00 v Tabačke Kulturfabrik na Gorkého 2 uskutoční prezentácia „What the hell contemporary indie music is?/Čo do pekla je súčasná nezávislá hudba?“ s Jakubom Hoškom výtvarníkom a organizátorom festivalu Creepy Teepee. Vstup bude 2€

Molly Nilsson na festivale Creepy Teepee v roku 2012

Prezentácia bude zameraná na progresívne trendy v súčasnej nezávislej hudobnej produkcii. Jakub Hošek, zo združenia A.M.180 collective odprezentuje najnovšie trendy svetovej nezávislej hudobnej scény.

Jakub Hošek študoval v rokoch 1998-2004 na Akadémii Výtvarných Umení v Prahe. V roku 2003 bol na stáži na londýnskej Middlesex University. Na AVU absolvoval maliarskú školu v ateliéri Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandu. V rokoch 2005 a 2007 bol finalistom ceny Jindřicha Chalupeckého. Spolu s Anežkou Hoškovou a Štěpánem Bolfem založil v roku 2003 nezávislé neziskové združenie A.M.180 collective. V rovnakom roku začali prevádzkovať multifunkčný priestor a galériu A.M.180. Galéria pripravuje výstavy, koncerty a performance. Od roku 2007 vedie svoj label AMDISCS a od roku 2008 organizuje festival CREEPY TEEPEE, prehliadku súčasnej hudby a umenia v Kutnej Hore.
http://creepyteepee.org/

Linky:

https://www.facebook.com/wthellis
http://whatthehellis-blog.tumblr.com/
http://www.a4.sk/
http://tabacka.sk/
https://www.facebook.com/Vlkova26