Filmový seminár 4 živly bude skúmať podoby moci


Filmový seminár 4 živly patrí medzi najstaršie filmové podujatia na Slovensku. Kým mladšia zimná verzia sa uskutočnila na prelome februára a marca tretíkrát, jeho letnú edíciu čaká v auguste už 16. ročník. V dňoch 6. – 10. 8. 2014 sa Banská Štiavnica stane slovenským centrom filmového umenia.

Rôznorodé filmy a sprievodné podujatia pritom organizátori prinášajú nielen na miesta, na ktorých by ich návštevníci očakávali. Okrem miestneho Kina Akademik či amfiteátra, tak budú 4 živly premietať aj v Kultúrnom centre, v podkroví kaviarne Art Café či v Botanickej záhrade. Svoj program sa však rozhodli rozšíriť aj do susednej obce Štiavnické Bane, jeden z večerov venujú filmu na nádvorí tamojšieho kina a hudbe v hostinci Spolok.

Filmový seminár každoročne svoj program koncipuje na základe jednotnej témy. Vo „volebnom“ roku 2014 sa ňou príznačne stala MOC vo všetkých svojich podobách. Dokumentárne, hrané aj animované filmy rôznych žánrov a krajín pôvodu chcú zmapovať fenomén moci čo najkomplexnejšie, ale tiež ukázať, ako tému spracúvali filmári v rôznych kinematografických obdobiach a s rôznymi tvorivými prístupmi. Vedľa seba tak v programe stoja nielen filmové legendy (Diktátor, Bol som pri tom,…), výnimočné hrané i dokumentárne filmy posledných rokov (Post mortem, Očný zub, Akt zabitia,…), najlepšie animované filmy súvisiace s témou (Výber Fest Anče), ale aj zástupcovia domácej kinematografie (Kauza Cervanová, Nemoc tretej moci, Socialistický zombi mord…). Priestor dostanú tiež filmové experimenty a tzv. „galerijný film“, ktorý v priestore kultúrneho centra Banská Stanica ponúkne platforma VideoKocka.
Okrem premietaní filmov s lektorskými úvodmi filmových teoretikov, tvorí program 4 živlov aj množstvo sprievodných akcií. Pre účastníkov budú pripravené večerné párty, koncert, ale aj masterclassy domácich aj zahraničných filmových tvorcov. Počas seminára výsledky práce svojich účastníkov odprezentuje dvojica workshopov – partnerský workshop MPhilms pre mladých filmárov, fotografov a performerov, a Nevidieteľná Štiavnica – newest media workshop, projekt zameraný na zapojenie najnovších médií do umenia vo verejnom priestore.

Bohatý program pre najmladšiu generáciu filmových fanúšikov a ich rodičov ponúkajú Detské 4 živly, ktoré sa tento rok uskutočnia aj vďaka úspešnej crowdfundingovej kampani, v ktorej sa na ne vyzbierali fanúšikovia seminára. Ich súčasťou budú filmové projekcie orientované na detské publikum, ale aj dvojica workshopov – animačný workshop, umožňujúci deťom pripraviť vlastný krátky animovaný film, a hudobný workshop, na ktorom spoločne pripravia zvukový sprievod k už vytvorenému filmovému dielu. Počet účastníkov workshopov je obmedzený a viazaný na prihlásenie vopred, verejnosti otvorené však budú výtvarno-animačné dielne.

Všetky informácie o podujatí, o možnostiach akreditácie, vstupného aj o registrácii na workshopy nájdete na webstránke podujatia – http://www.4zivly.sk.