Film Vĺčik si režisérka pozrie až po premiére


Pripravte sa, bude to bolestivé. Aj takýto titulok sa objavil pri recenziách ruského filmu Vĺčik, ktorý podľa vlastnej drámy natočil v minulom roku jeden z najuznávanejších ruských dramatikov súčasnosti Vasilij Sigarev. Práve naštudovanie tejto sociálnej drám v réžii Joanny Zdrady bude v piatok 12. februára ďalšou premiérou Činohry Štátneho divadla v Košiciach.

,,Témou hry je problém patológie rodiny. Hlavnou postavou je dievčatko, ktoré sa  vychováva bez rodičov. Otca nepozná a matka preferuje „ľahký“ životný štýl, mení partnerov a má problémy s alkoholom. Dievčatko vyrastá s babkou. Vystavené brutálnym životným skúsenostiam, emocionálne zanedbané dieťa vyrastá ako malé „vĺča“, divoký tvor, neprispôsobený životu v spoločnosti,“ hovorí o novom titule v repertoári košických činoherníkov J. Zdrada. Ako dodáva predlohou je sociálna dráma, ktorá rozoberá tému absencie rodinného a sociálneho zázemia, ktorej obeťou sú najmä deti. ,,Detská optika nastolená v hre nás sprevádza problémom rodinnej patológie skrz generáciu troch žien – babky, matky a dieťaťa. Neschopnosť vybudovať rodinné zázemie vytvára reťaz, ktorá prenáša problém z generácie na generáciu,“ vysvetľuje Zdrada.

V hlavných úlohách sa predstavia Judita Viciánová ako babka, Dana Košická ako matka, Adriana Ballová ako sestra a v postave dievčaťa svoj debut absolvuje študentka košického Konzervatória Ivana Feníková. ,,To, či budem spokojná s podobou predstavenia sa uvidí po premiére. Celé to sdrží Dana Košická, ktorá hrá matku. Pre Ivanu Feníkovú je to prvá skúsenosť s profesionálnym divadlom, ale drží sa zatiaľ dobre,“ hovorí o tvorivom procese Zdrada. Podľa nej by mohla hra zaujať diváka najmä tým, že cez pohľad dieťaťa sa rozoberá problematika rodiny. „Deti nenesú za svoj život zodpovednosť. Niekedy sa im udeje nejaká krivda, na ktorú môže nejakým spôsobom reagovať len dospelý človek. Dieťa je bezmocné. Možno to ukáže na problémy, ktoré sa odohrávajú v našej tesnej blízkosti a ktoré možno nevidíme. Možno sa niektorí z nás aj pozastavia a zistia, že na niektoré veci musia reagovať,“ vraví režisérka.

Podnetom k realizácii projektu v košickom Štátnom divadle je pozvanie jeho tvorcov na Medzinárodný  divadelný festival „Blisky neznami“, ktorý sa uskutoční v apríli 2010 v poľskej Poznani. „Vĺčik“ bude súčasťou festivalového programu a predmetom diskusií venovaných téme krízy rodiny.
Zaujímavosťou predstavenia je skutočnosť, že je nepístupné do 18 rokov. Keď sme sa režisérky J. Zdrady spýtali, že či je to kvôli nahote, len sa pousmiala. ,,Zrejme je to kvôli samotnému textu, ktorý je plný žargónu, často dosť vulgárneho,“ vysvetľuje.

Ako prezradil šéf činohry ŠD Jozef Úradník, nebolo jednoduché získať od autora hry práva na preklad drámy. V minulom roku totiž Sigarev premiéroval v Rusku film Vĺčik, ktorý bol jeho debutom v úlohe scenáristu a režiséra. A nadmieru úspešným. Film Vĺčik je považovaný za najlepšiu ruskú filmovú produkciu roku 2009 a získal od svojho uvedenia niekoľko cien – cena filmových kritikov „Biely slon“ za ostro sociálnu tému a štýl prezentácie, Cenu za najlepší film v rámci Kinotaur 2009 (ruská obdoba Oscara), Cenu za najlepší herecký výkon v rámci Kinotaur 2009 (Jana Trojanová v úlohe matky – manželka Sigareva), Cena za najlepší scenár v rámci Kinotaur 2009, Zvláštne uznanie Medzinárodnej federácia filmových spoločností na 44. Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch, Cena za najlepší film na medzinárodnom filmovom festivale v Zürichu. Tri ceny získal film aj na 39. Medzinárodnom filmovom festivale „Mládež“ v Kyjeve – Cenu Medzinárodnej federácie filmových kritikov, Cenu Medzinárodnej federácie filmových klubov FICC „Don Quijote“ a Osobitný diplom ekumenickej poroty. Okrem toho získal Vĺčik cenu aj na festivaloch v Portugalsku, hlavnú cenu bienále Kunst Film v Kolíne nad Rýnom v Nemecku, cenu za najlepší filmový debut na festivale ruského filmu vo francúzskom Honfleur a cenu za najlepšiu réžiu na Medzinárodnom festivale v gruzínskom Batumi. Ako v tejto súvislosti povedala J. Zdrada, film Vĺčik ešte nevidela. ,,Iné je divadelné a iné filmové videnie. Nechcela som sa nechať ovplyvniť. Ale už mi bolo naznačené, že jedným z darčekov po premiére bude práve DVD s týmto filmom,“ dodáva režisérka Joanna Zdrada.