Film PIATA LOĎ vybojoval na Berlinale prvú cenu v histórii slovenskej kinematografie


Film PIATA LOĎ získal na BERLINALE Kryštálového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus, osobne si ju v Berlíne prevzala režisérka Iveta Grófová. Snímka mala na áčkovom festivale svetovú premiéru. V rámci programovej sekcie Generation Kplus ju odprezentovali celkom päťkrát a stretla sa s pozitívnymi reakciami tak detských ako dospelých divákov i filmových kritikov. Rodinná dráma PIATA LOĎ vznikla na motívy úspešného rovnomenného románu Moniky Kompaníkovej. Slovenská premiéra ju čaká už 16. marca 2017.
„Je to obrovské, ale naozaj, obrovské prekvapenie, vôbec som takýto úspech nečakala. Úžasné je, že ide o cenu, ktorú udeľujú deti, je perfektné dostať cenu od detskej porooty,“ povedala bezprostredne po ceremoniáli režisérka a scenáristka Iveta Grófová. „Veľmi sa z ocenenia tešíme, veríme, že aj doma na Slovensku si film nájde svojich divákov,“ doplnila producentka Katarína Krnáčová.
Detská porota, ktorá je zložená z detí nie starších ako je samotné obecentsvo filmov sekcie Generation, sa vyjadrila o filme slovami: „Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh sa nás veľmi dotkol a hercom sme naplno uverili“.
Snímka súťažila v konkurencii filmov z viacerých krajín, ako je Brazília, Veľká Británia, Austrália, Kanada, Poľsko, USA, Nemecko, Argentína, Mexiko, Čína a ďalšie. Film sprevádzala početná delegácia vrátane detských hercov Vanessy Szamuhelovej, Matúša Bačišina, producentky Kataríny Krnáčovej, kameramanky Denisy Buranovej a spisovateľky Moniky Kompaníkovej.
Predchádzajúci dlhometrážny film Ivety Grófovej Až do mesta Aš bol slovenským nominantom na Oscara 2012 a otváracím filmom sekcie Na východ od Západu na Medzinárodnom festivale Karlovy Vary.

Slovensko-český film vznikol v produkčnej spoločnosti Hulapa film, do slovenských kín ho prinesie distribútor CinemArt SK. Realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Creative Europe – Media a Bratislavský samosprávny kraj.