Film PIATA LOĎ prichádza spolu s novým vydaním knihy, filmovým soundtrackom a hudobným videoklipom


Príchod filmu režisérky Ivety Grófovej PIATA LOĎ, ktorý získal na Berlinale Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus, sa už blíži; do slovenských kín vstúpi 16. marca 2017. V týchto dňoch zároveň vychádza reedícia rovnomennej knihy autorky Moniky Kompaníkovej s filmovou obálkou a bonusovým CD so soundtrackom k filmu. Okrem iného je na ňom aj titulná pieseň Kde sa slzy berú od Katarzie a Iveta Grófová k nej aktuálne nakrútila videoklip. Očakávaný slovenský film tak naberá nové rozmery.
Krst knihy a CD sa uskutoční 28. februára 2017 o 19.00 hod. v bratislavskom Artfore.

Originálny soundtrack Mateja Hlaváča vytvára jedinečné spojenie medzi filmom a knihou s podtitulom „túto hudbu môžeš počúvať z viacerých strán.“ Atmosféra skladieb súvisí s jednotlivými scénami z filmu rovnako ako s pasážami originálneho textu. Tieto pasáže čitateľ v knihe ľahko identifikuje, keďže skladby soundtracku sa volajú podľa strán z knihy: Piata, Tridsiatapiata, Sedemdesiataprvá a pod. Spomínané konkrétne „hudobné“ strany sú namiesto klasických číslic označené slovom – názvom skladby.
„Hoci nie je zvykom, aby bol filmový soundtrack zverejnený ešte pred uvedením filmu v kinách, hudba k Piatej lodi je výnimkou. Existuje na pomedzí knihy a filmu ako samostatné umelecké dielo, ktoré komunikuje viacerými smermi – k poslucháčom, k čitateľom aj k divákom,“ povedala Iveta Grófová.

Posledný track soundtracku patrí titulnej pesničke Kde sa slzy berú, ktorú zložila, otextovala a naspievala Katarzia, vokály robil Juraj Benetin z kapely Korben Dallas a hudobnú úpravu a aranžmá vytvoril Matej Hlaváč.

Režisérka filmu spolu s kameramankou Denisou Buranovou nakrútila aktuálne k tejto pesničke aj videoklip. Za tou správnou atmosférou sa štáb vydal k betónovému objektu starého petržalského metra do Janíkovho dvora. Vyše štyridsaťročná stavba je v týchto dňoch zaplavená asi 15 centimetrami vody, čo poskytlo filmárom nesmierne fotogenickú a efektnú lokáciu. Nakrúcalo sa začiatkom februára v mínusových teplotách a režisérka oceňuje nasadenie Katarzie, ktorá zvládala drsné podmienky, výsledkom čoho sú pôsobivé zábery.
Videoklip k piesni od Katarzie si môžete pozrieť tu:


Film Piata loď vznikol na motívy úspešného rovnomenného románu slovenskej autorky Moniky Kompaníkovej, ktorá získala ocenenie v najprestížnejšej literárnej súťaži u nás Anasoft litera 2011. V týchto dňoch vydáva Artforum reedíciu knihy, jej nová podoba nespočíva len v novom prebale s filmovým vizuálom. „Nové vydanie knihy som využila na to, aby som opravila chyby, ktoré mi ušli pri prvom vydaní, niekde som upravila štylistiku a vymazala pasáže, ktoré sa zbytočne opakovali.  Knihu som na rôznych podujatiach znovu a znovu čítala a niektoré pasáže, či slovné spojenia ma veľmi iritovali,“ povedala autorka Monika Kompaníková a zároveň dodala, že film je samostatná svojbytná jednotka a kniha tiež. „Podstatný bol pre mňa čas – ubehlo niekoľko rokov, od textu už mám odstup, ktorý som pri prvom vydaní nemala, mám viac skúseností, ktoré som vtedy nemala,“ dodala. Spisovateľka bola súčasťou delegácie k filmu PIATA LOĎ na medzinárodnom festivale Berlinale a po návrate povedala, že film videla už niekoľkokrát a vždy ju zase vtiahol, „je to emocionálne veľmi silný film,“ uzavrela. 

Piata loď je príbehom detského dobrodružstva, svet dospelých videný detským pohľadom, svet detí i s tým, čo dospelí nevidia. Scenáristi Iveta Grófová a Marek Leščák dali filmu podtitul: „Každé dieťa môže byť na chvíľu dospelé, a každé mesto môže mať na chvíľu more.“
Hlavnú postavu filmu, malú Jarku, si zahrala vtedy len desaťročná Vanessa Szamuhelová z Bratislavy. Jej kamaráta Kristiána stvárnil Matúš Bačišin z Vranova nad Topľou, Jarkinu mamu hrá mladá speváčka z Košíc Katarína Kamencová a jej mamu stvárnila česká herečka Johanna Tesařová. Za kamerou filmu Piata loď stála mladá kameramanka Denisa Buranová, ktorá spolu s režisérkou dala snímke výrazný výtvarný charakter.

Slovensko-český film mal svetovú premiéru na áčkovom Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 12. februára 2017 kde získal Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus. Detská porota, ktorá je zložená z detí nie starších ako je samotné obecentsvo filmov sekcie Generation, sa vyjadrila o filme slovami: „Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh sa nás veľmi dotkol a hercom sme naplno uverili“.
Snímka vstúpi do slovenských kín 16. marca 2017, 5.marca ju v predpremiére uvedie Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest.
Film vznikol v produkčnej spoločnosti Hulapa film, do slovenských kín ho prinesie distribútor CinemArt SK. Realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Creative Europe – Media a Bratislavský samosprávny kraj.