Figarova svadba v klasickom šate


Prvou tohtosezónnou premiérou v Štátnom divadle v Košiciach bude premiéra opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba. Toto známe operné dielo sa na dosky ŠD Košice vracia po viac ako desiatich rokoch.

Najnovšiu inscenáciu pripravuje realizačný tím vedený režisérom Gustávom Herényim. „Predstavenie bude samozrejme klasické. Ja mám rád tú dobu, to obliekanie. Sú to roztomilé kostýmy,“ priblížil Herényi svoju koncepciu. Ako dodal, Figarova svadba je síce jednou z najhranejších Mozartových opier, ale pri každom naštudovaní sa dá objaviť niečo nové. „Verím, že sa to aj nám podarilo. To nové môže byť najmä v tej hereckej stránke. Je to pre spevákov pomerne dlhé a ťažké predstavenie a navyše ho treba dobre zahrať, aby to naozaj bola komédia na zabavenie. Verím, že sa nám to podarilo,“ povedal režisér.

Prácu so súborom Opery ŠD Košice si režisér Herényi pochvaľoval. „Urobil kus dobrej práce už v príprave a prišli naozaj s naštudovanými vecami. Je to taká opera, ktorá sa naozaj nedá aranžovať tak, že speváci majú texty v ruke,“dodal Herényi.

Hudobné naštudovanie bude mať v rukách nový šéf Opery ŠD Paolo Gatto, o scénu sa postará Milan Ferenčík na o kostýmy Danica Hanáková. V hlavných úlohách sa predstavia domáci aj hosťujúci sólisti. V postave Grófa Almavivu budú alternovať Ludovic Kendi, Pavol Remenár a Ľubomír Popík, v postave Grófky Lucia Knoteková a Ivana Krejčiříková, v úlohe Zuzanky Lenka Máčiková, Janette Zsigová a Zuzana Rašiová, Figara si zahrajú Marián Lukáč, Martin Malachovský a Marek Gurbaľ, Cherubína Viera Kállayová, Bartola Matúš Tomko a Ivan Zvarík, v postave Marceliny uvidia diváci Vieru Hronskú a Katarínu Kubovičovú, v úlohe Basilia Antona Baculíka a Davide Maggioniho, v úlohe Barbarinky Máriu Baloghovú a Michaelu Sušinovú a Dona Curzia zaspievajú Ján Rusko a Zdenko Vislocký. Premiéra bude 8. októbra o 19. hodine v Historickej budove ŠD Košice.

via Svjatoslav Dohovič / tlačový tajomník ŠD Košice