Fictive Marry: Vernosť nie je návyková


Kapela Fictive Marry prichádza s novým singlom Odpusť básnikom. Autorom textu a hudby je spevák Marek Lacko, ktorého k tejto skladbe inšpirovala vlastná životná skúsenosť. S jej písaním začal pred dvoma rokmi a dokončil ju pred dvoma mesiacmi. Ako frontman košicko-trebišovskej zostavy dodal, piesne sa snaží skladať tak, aby sa v nich identifikovali aj  ostatní, ktorí si prešli podobnými situáciami. V tomto prípade išiel na trh s kožou s príbehom o nevere. „Písal som o vlastnej skúsenosti. Myslím si, že všetci sme sa už dostali do situácie, kedy nám partner alebo partnerka ušli s niekým iným. Najjednoduchšie je písať o vlastných pocitoch, no vždy sa snažím nechať v skladbách priestor aj pre ostatných, aby sa v nich našli. Práve túto pieseň som mal urobenú akusticky a keď sme si povedali, že chceme nahrať niečo citové, osobné, vytiahol som ju zo šuplíka a dokončil,“ vysvetľoval Marek Lacko.

Hoci by názov Odpusť básnikom mohol zvádzať k Robovi Grigorovovi a jeho Pocte Majakovskému, tieto dve skladby vychádzajú z rozdielnych motivácií a zhodujú sa iba v troch slovách „Bože, odpusť básnikom“. M. Lacko v tejto súvislosti prezradil, že jediný kto reagoval na možnú zhodu bol ešte v nahrávacom štúdiu jeho majiteľ Milan Herstek. Singel Fictive Marry je rockovou záležitosťou s dôrazom na frázu – vernosť nie je návyková. „Ešte skôr som rozmýšľal nad tým, že by som chcel nahrať skladbu s klavírom a slákmi. Odpusť básnikom sme pôvodne zamýšľali ako baladu, ale priamo v štúdiu sme plán zmenili a rozhodli sa dať do nej podstatne viac energie. Zatiaľ nemáme producenta, ktorý by nám poradil, kde máme pridať alebo ubrať. Preto by sme boli radi, keby sa našiel niekto, koho by naša hudba oslovila a videl by v nás potenciál. Stačí nás len osloviť, napríklad mailom fictivemarry@gmail.com. Zatiaľ si všetko riešime vo vlastnej réžii a spoliehame sa iba na seba,“ dodal M. Lacko.

Výraznú rockovú linku v súčasnej tvorbe Fictive Marry má na svedomí aj nová členka kapely – gitaristka Mirka. Keď sa v septembri uvoľnil post gitaristu, ostatní členovia hľadali náhradu. Ich vízia bola jasná a preto sa začali rozhliadať po osobe, ktorá by s ľahkosťou zvládala magický potenciál elektrickej gitary. „Mirka hrala v minulosti v košickej kapele Dilemma a na skúšku ju pozval náš druhý gitarista Mário Suč. Rýchlo sme si sadli povahovo, a čo bolo hlavné, okamžite nás presvedčila o svojich kvalitách. Okrem toho, Mirka predvádza na koncertoch úžasnú šou a je skvelým oživením našich vystúpení,“ zdôraznil M. Lacko.

via GRAND STUDIO, s.r.o. / foto: archív kapely