Festival skutočne súčasnej hudby


A4 – priestor súčasnej kultúry v Bratislave v sobotu 14. mája po tretíkrát rozozvučia slovenské hudobné projekty na prehliadke s názvom KRAA. Mierne ironický podtitul „festival skutočne súčasnej hudby“ trochu napovedá, o akú tvorbu pôjde.

Dramaturg Slávo Krekovič, ktorý stojí aj za webovým portálom o slovenskej experimentálnej hudbe Kraa.sk, približuje koncept podujatia: „Festival vznikol v roku 2014 ako akási obdoba už dlhoročne fungujúcej medzinárodnej prehliadky súčasnej hudby NEXT, no oslavujúca domácu produkciu. Keďže aj na Slovensku máme veľmi živú a rastúcu scénu hudobníkov, ktorí sa neboja experimentovať a hľadať nové zvukové cesty, raz do roka sa snažíme v A4 ukázať šírku a pestrosť novej tvorby. Cieľom jepodporiť a spopularizovať hudbu, ktorá prináša nové impulzy a používa pritom prostriedky vyjadrujúce dnešnú dobu, často mimo tradičných žánrových vmedzení.“
Tento rok sa predstaví v krátkych setoch až 11 projektov z rôznych kútov Slovenska, ktoré na KRAA doposiaľ neúčinkovali. Sú medzi nimi známe mená, ale aj premiéry čerstvých spoluprác. Programu dominuje elektronika v rôznych podobách – od temnejších drone ambientných plôch Nenada Brankovića a pôvodom košického dua BIOS (Boris Sirka a Jozef Tušan) cez nekompromisný noise (Hlukár + Noitt) až po elektroakustickú improvizáciu a modulárne syntetizátory (Novák + Chaosdroid). Stálicami na domácej scéne sú Pjoni a Stroon, ktorý predstaví naživo svoje minuloročné EP Chosen Months.
Viac akustických polôh prinesie improvizovaná hudba 3. termodynamického kvarteta s „vyšehradským“ obsadením (Miro Tóth, Michal Matejka, Rafal Mazur, Gergely Kovács) a nového kornetovo-saxofónového dua Teeth4Two (Robo Kolář, Alexander Platzner), svojskú pesničkovú poetiku zase z Východu freak-folkový Pentagramček s nedávnym laureátom ceny RadioHead Awards v kategórii Experimentálna hudba – Samčom, bratom dážďoviek. Po prvýkrát sa v Bratislave predstaví slovensko-česká dvojica The Receivers, ktorá naživo pracuje s rádiovým vysielaním na rôznych frekvenciách.
Niekoľkohodinový maratón novej zvukovej tvorby sa uskutoční s podporou SOZA.

Účinkujúci (v abecednom poradí):

BIOS
http://kraa.sk/bios/
http://biosproject.bandcamp.com/

NENAD BRANKOVIĆ
http://kraa.sk/atranenia/
http://nenadbrankovic.bandcamp.com/

HLUKÁR + NOITT
http://kraa.sk/aidan-zaal/
http://kraa.sk/noitt/

SLÁVO KREKOVIČ
http://kraa.sk/slavo-krekovic/
http://krekovic.info/

NOVÁK + CHAOSDROID
https://vimeo.com/dominiknovak

PENTAGRAMČEK
http://bandzone.cz/pentagramcek
http://kraa.sk/samco-brat-dazdoviek/

PJONI
http://kraa.sk/pjoni/
https://www.facebook.com/PJONIMUSIC/

STROON plays CHOSEN MONTHS
https://www.facebook.com/Stroonmusic/
http://exitab.exitmusic.org/album/chosen-months-extb064

TEETH4TWO
Robo Kolář – kornet
Alexander Platzner – altsaxofón

3. TERMODYNAMICKÉ KVARTETO
Miroslav Tóth – soprano & tenor saxophone, Michal Matejka – el.guitar, Rafal Mazur – el.bas, Gergely Kovács – drums
http://kraa.sk/miroslav-toth/
https://en.wikipedia.org/wiki/Third_law_of_thermodynamics

THE RECEIVERS
Rádiové prijímače, antény, DIY syntetizátory, Geiger-Müllerov počítač. The Receivers je dvojica domácich kutilov a príležitostných zvukových performerov. Začínali vystúpeniami, kde na aktuálnom mieste a v aktuálnom čase prjímali a mixovali vysielania na rôznych rádiových frekvenciách – hlasy taxikárov, pilotov lietadiel, železničiarov posúvajúcich vozne a občas aj astronautov z ISS, spolu s hlukovými štruktúrami a rytmami dátových prenosov. V poslednom čase k rádiovým prijímačom a anténam postupne pribúdajú moduly doma vyrobeného analógového syntetizátora a niekoľko menších 8-bitových zariadení.

———

A4 program:
http://a4.sk/program/2016-05-14-19-00

Predpredaj: http://bit.ly/1WaCtuK

FB Event:
https://www.facebook.com/events/1733401106936401/