Festival NEXT 2016: laserová projekcia, podmorské zvuky aj organový koncert


17. ročník festivalu aktuálnej hudby NEXT prinesie po nedávnej londýnskej akcii aj do Bratislavy množstvo “horúcich” hudobných a audiovizuálnych projektov súčasnej svetovej scény. Festival sa odohrá 22. až 26. novembra. A4 – priestor súčasnej kultúry, ale aj rôzne ďalšie priestory naplní živá a inšpiratívna hudba 21. storočia, siahajúca od akustických improvizácií a multimediálnych performancií až po melancholický severský noise.

Nemecký umelec Robert Henke (známy tiež ako producent Monolake), spolutvorca hudobného softvéru Ableton Live, stojí za audiovizuálnym projektom Lumière II. Predstavenie, ktoré malo premiéru v parížskom Centre Pompidou, využíva štyri výkonné lasery v dokonalej synchronizácii s hudbou.

Ďalším významným menom je britský zvukový umelec Chris Watson, kedysi tiež zakladajúci člen skupiny Cabaret Voltaire. Watson je žijúca legenda žánru field recordings, známa fascinujúcimi terénnymi nahrávkami rôznych prírodných prostredí, či už pre BBC alebo vydávaných na labeli Touch. Okeanos je jeho tohtoročnou novinkou – 8-kanálový zvukový mix, založený na nahrávkach podmorských zvukov na viacerých miestach sveta od severného až po južný pól.

Lákadlom pre fanúšikov hudby na pomedzí experimentálnej a klubovej elektroniky bude tiež nový multimediálny projekt Lexachast, za ktorým stojí tajomná berlínska zostava Amnesia Scanner a šéf vydavateľstva PAN Bill Kouligas. Na Slovensko tiež po prvýkrát zavíta so sólovým setom niekdajší člen kultovej britskej postindustriálnej skupiny Coil, známy ako Thighpaulsandra.

NEXT sa tento rok rozšíri aj do ďalších priestorov – netradičný otvárací koncert v Malom evanjelickom kostole 22.11. bude patriť francúzskemu multiinštrumentalistovi Jean-Lucovi Guionnetovi, ktorý rozozvučí historický organ kostola.

Na objednávku festivalu sa predstavia aj celkom nové projekty a spolupráce: po prvýkrát spolu zahrá libanonsko-americké free-rockové trio Chris Corsano / Tony Elieh / Sharif Sehnaoui. V rámci FRESH AIR NIGHT nás čakajú tiež dve premiéry objednané v koprodukcii s nórskym festivalom Borealis: kvarteto bubeníkov zo 4 rôznych krajín (Michaela Antalová, Chris Corsano, Anja Jacobsen, Øyvind Skarbø) a nová verzia viackanálového projektu Threnoscope švédskeho skladateľa Thora Magnussona, ktorému budú asistovať vokalistka Sofia Jernberg, trúbkar Robo Kolář a gitarista Michal Matejka.

Okrem spomínaných umelcov je program nabitý množstvom ďalších lahôdok pre hľadačov nových zvukov. Medzi zatiaľ potvrdenými umelcami je aj slovenské elektronické duo Jamka, potemnelá dánska dvojica Damien Dubrovnik a ukrajinsko-ruský projekt That Black (Vlad Kreimer), prepájajúci pohyb a zvuk. Môžte sa tešiť aj na diskusie s účinkujúcimi či praktické workshopy.