Festival KioSK nastaví zrkadlo divákom aj divadlu


Festival KioSK sa programovo zameriava na prezentáciu aktuálneho diania v súčasnom nezávislom slovenskom divadle a tanci. Siedmy ročník, ktorého nosnou témou je Sebareflexia, sa uskutoční v dňoch 24. – 27. 7. v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie a žilinskej Novej synagóge. Okrem viac ako desiatky predstavení slovenských tvorcov pôsobiacich doma aj v zahraničí ponúkne bohatý sprievodný program – diskusie, prednášky, tvorivé dielne, filmové projekcie, či večerné párty.

„Téma festivalu KioSK sa tento rok zameria na jeho vlastné / vaše / ich ja. Sebareflexia ako námet do diskusií festivalu však nechce ostať len pri fokuse na scénu – tvorcov, umelcov a ich prácu, ale rovnako sa túži obrátiť aj na druhú stranu a ponúknuť priestor na reflexiu diváka, kritika alebo organizátora, ich vlastnej identity a zároveň vzťahov medzi nimi,” hovorí Barbora Uríková, jedna z dvojice dramaturgov festivalu.

Festival otvorí premiéra tanečnej performance BAKKHEIA – dancing on the edge, ktorá je medzinárodnou, slovensko-česko-maďarskou spoluprácou trojice tanečníkov v réžii a choreografii Petra Šavela. K programovým vrcholom bude určite patriť slovenská premiéra druhej časti trilógie The Painted Bird: Amidst (Part II) v New Yorku usadeného slovenského choreografa Pavla Zuštiaka. V priestoroch rekonštruovanej Novej synagógy zas svoje aktuálne práce predstaví v Grécku pôsobiaci choreograf a tanečník Jozef Fruček so súborom RootlessRoot. Osviežením programu je zaradenie súčasnej opery Mareka Piačeka 2′ 16′′ a pol: Vesmírna odysea, na ktorej okrem hudobníkov zo Slovenskej filharmónie spolupracujú viac ako dve desiatky detí a s úspechom ju už stihli predstaviť v Prahe či Brne.

RootlessRoot Company (Gr) - W Memorabilia

KioSK už tradične predznamenávajú tvorivé dielne, ktoré sa konajú v týždni pred samotným festivalom. Intenzívny divadelný workshop Bez tvaru / Bez tváre je zameraný na tvorivý proces tak, ako ho vo svojej umeleckej spolupráci vnímajú a realizujú česká režisérka Petra Tejnorová a slovenský tanečník a choreograf Jaro Viňarský. Účastníci budú spoločne s lektormi pracovať na téme identity. Témou druhého workshopu je „Light guerilla, intervencia do verejného priestoru” a účastníkov ním ako lektori prevedú Patrik Sedlák a Tomáš Morávek. Výstupom dielne bude o. i. svetelná intervencia do verejného priestoru v blízkosti Stanice.

Detailný program prehliadky a ďalšie potrebné informácie nájdete na oficiálnej stránke festivalu http://www.kioskfestival.sk. Podujatie je zaradené do programu Žilinského kultúrneho leta.

Partneri festivalu: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Mesto Žilina