Festival Hory a Mesto Žilina prinesie najlepšie horské filmy


Počas troch septembrových dní bude kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie patriť tomu najlepšiemu zo svetovej outdoorovej kinematografie. V termíne od 18. do 20. 9. sa tu uskutoční tretí ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a Mesto Žilina. Okrem projekcií sú na programe workshopy, športové aktivity a prednášky zaujímavých hostí.

Ťažiskom festivalového programu je premietanie filmov v tematických blokoch – Skala, Sneh, Voda, Vysoké hory, Slovenské filmy, Vzduch, Bicykle, Ultramaratón. Návštevníci sa však môže tešiť aj na sobotný aktívny park pre deti a dospelých, zaujímavé workshopy, prednášky, párty s djom Vecom, či veľkoplošnú maľbu na stene pod nadjazdom Rondel.

„Divákov tento rok čaká doslova lavína mimoriadnych dokumentov,“ vyslovila Linda Jamborová z organizačného tímu festivalu. „Premietneme všetky víťazné filmy z festivalu v Bratislave – počnúc americkým filmom Metanoia, víťazom Grand Prix, ktorý rozpráva životný príbeh jedného z najlepších lezcov v histórii, vizionára Jeffa Lowea. Výnimočný je aj poľský film Jurek – portrét jedného z najvýznamnejších horolezcov v histórii Jerzyho Kukuczku. A chýbať samozrejme nebudú ani slovenské dokumenty – za všetky spomeňme aspoň Žiť pre vášeň režiséra Pavla Barabáša, či film Petra Csonku Kostarika – Chasing the Jaguars o splavovaní divokých riek Kostariky.“

Medzi hosťami festivalu budú Marián Ligda a Dušan Bustin, hlavná postava a režisér dokumentu Le Tour o šialencovi, ktorý prešiel 2.003 km do Paríža na handbiku, zoológ a dokumetarista Pavel Ballo s prednáškou „Aby nás svište v Tatrách nevypískali“ a Soňa Majeríková, ktorá bude o fenoméne slackline a highline nielen rozprávať, ale pod jej vedením si chodenie po napnutej „lajne“ budete môcť sami vyskúšať.

Sobotné popoludnie v parku pri Stanici bude už tradične vyhradené aktivitám pre deti a dospelých – okrem spomínaného slackline si môžete pod vedením špecialistov z predajne Lusien zastrielať z luku, k dispozícii tiež bude cvičná lezecká stena pod Rondlom a viaceré aktivity zo svojho portfólia pripraví združenie Endorfun 2790 – mestské a horské centrá aktívneho oddychu – zorbing, bungee running, hod sekerou, či lezenie po pivných bedničkách do výšky. Do cvičenia typu workout zasvätí záujemcov Jakub Slotta, ktorý stojí za značkou Body Beat Workout.

Naladiť sa na festival môžete už v stredu 16. a vo štvrtok 17. 9. České divadelné zoskupenie Wariot Ideal uvedie na Stanici horolezeckú tragédiu GundR inšpirovanú skutočnou udalosťou, tragickým výstupom bratov Messnerovcov na himalájsky vrchol Nanga Rabat. Inscenáciu máte možnosť vidieť v slovenskej premiére a vôbec po prvýkrát mimo jeho domovskej scény v Prahe.

Predpredaj vstupeniek: Predpredaj.sk
Vstupenky sú zlosovateľné – hrá sa o množstvo atraktívnych cien, ktorými prispeli partneri festivalu.

Web: http://www.stanica.sk/2015/09/hory-a-mesto-zilina-2015/, http://www.horyamesto.sk

Plagat-Hory-a-Mesto-Zilina