Festival divadiel strednej Európy prinesie lahôdky pre deti aj dospelých


Bohatá programová ponuka 4. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy prinesie na festivalové pódiá divadelné lahôdky pre všetky vekové kategórie, od detí, cez mládež až po dospelých.

Určite veľkým lákadlom budú dve muzikálové predstavnia na hlavnom festivalovom Pódiu pri košickej Immaculate. Městské divadlo Brno (CZ) sa predstaví so slávnym muzikálom Andrewa Lloyd Webbera JOZEF A JEHO ÚŽASNÝ PESTROFAREBNÝ PLÁŠŤ. Toto prvé dielo geniálneho muzikálového skladateľa, ktoré vytvořil spolu s textárom Timem Ricem ako devätnásťročný, pôvodne ako 20 minútové dielko na ukončenie semestra v istej londýnskej škole. Úspech bol taký veľký, že ho neskôr rozšíril na celovečerný muzikál, ktorý mal premiéru v roku 1972 v Londýne. Brnenské naštudovanie v réžii Stanislava Mošu a choreografii Igora Barberiće má za sebou už 128 úspešných repríz v celom rade európskych krajín. Vzhľadom k tomu, že rozpráva úplne neobvyklým spôsobom o veciach dávno minulých, aj keď nám blízkych, a používa k tomu rozličné techniky, vrátane animácií, hovorí sa o tejto inscenácii ako o najlepšom stvárnení tohto diela v Európe.

Pre mladých je určený muzikál Petra Quiltera BOYBAND, s ktorým do Košíc príde bratislavská Nová scéna. Tento slávny muzikál o vzniku a živote chlapčenskej speváckej skupiny prináša dramatické momenty a silné emócie, množstvo humorných scén a tie najznámejšie hity najpopulárnejších chlapčenských skupín na svete: Backstreet Boys, Westlife, Thake That. Pohľad do zákulisia šoubiznisu v réžii Svetozára Sprušanského rozpitváva aj fenomén chlapčenských skupín a prináša javiskovú šou plnú efektov, špičkových choreografií, známych hitov, vtipu a prekvapení.

Dvaja zahraniční hostia sa predstavia v Historickej budove aj so simultánnym tlmočením. Petőfiho divadlo z maďarského Šoproňu uvedie komédiu talianskych autorov Nina Marina a Nina Manfrediho ĽAHKÉ MRAVY. Divalo Jana Kochanowského z Radomu v Poľsku sa predstaví antickou drámou Sofoklesa KRÁĽ OIDIPUS. “V našom predstavení sa nechceme vzdať toho čo už bolo o Oidipovi bolo povedané ako o tragédii nevyhnutnosti, pre nás však predsa len existujú iné problémy než fátum ťažiace človeka. Snažíme s hovoriť o utrpení a všetkých jeho aspektoch poukázať, čo je to moc ako ju možno využiť ale aj zneužiť a chceme ukázať, že moc môže mať obrovskú ničiteľskú silu keď sa jej zmocnia nesprávne ruky,” píše divadlo o predstavení na svojej internetovej stránke.

Netradičné divadelné pohľady prinesú aj ďalšie predstavenia. Vtipnú a zároveň krutú hru o tom, čo všetko sú ľudia schopní urobiť a obetovať, aby dosiahli vrchol kariéry a stratili seba prinesie Mestské divadlo zo Žiliny v predstavení PUSH UP 1-3 . Roland Schimmelpfenniga. Duvadlo SkRAT z Bratislavy v duchu svojich tradícií príde z hrou Charlesa McKaya NARODENINY o arodeninovom večierku, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Inscenácia získala cenu Grand prix za najlepšiu inscenáciu súčasnej slovenskej hry na festivale Nová dráma / New Drama 2008. Určite zaujímavú šou prinesie Česko – Slovenská amorálna clownéria.TANIERE v podaní Bilbo compagnie a Circus Sacra z Prahy. Pohľad na život ruského vidieka podľa poviedok budú môcť diváci vidieť v inscenácii GRIGA na motívy poviedok Antona Pavloviča Čechova, ktorú na festival privezie Nové divadlo z poľského Krakowa.

Najmenším divákom sú určené tri produkcie. Košické Divadlo Maškrta uvedie hru DAŤ A V LÁSKE UCHOVAŤ. Inscenácia je krehkým príbehom Alžbetky a Mikuláša, výrobcov bábok a hračiek. V ich tajomnom domčeku ožívajú jednotlivé hračky (Snežný panáčik, Slnečná dievčinka, bábika Eliška, Klaun, Anjel), aby objavili mier, lásku, šťastie…, každý deň dať a v láske uchovať.Veršovanú rozprávku Jany Wernerovej NAJSLADŠIA ROZPRÁVKA prinesie deťom bratislavské Divadlo na kolesách. Rozpráva príbeh protivnej tučnej princeznej Kamily, ktorú jej verný priateľ, maliar Filip, naučí, že život nie je len o jedle, hneve a ponižovaní. Dokáže jej, že najväčším darom je láska a úcta k druhým. Prešovské bábkové divadlo Babadlo privezie deťom BLŠÍ CIRKUS.

Pre milovníkov tanca sú určené dve tanečné predstavenia zaradené v programe festivalu. Spoločnosť Gergye Krisztiána, Budapešť uvedie DANSE MACABRE. Choreografia tanca smrti Gergye Krisztiána sa so svojimi nespočetnými kruhovými tancami niekedy podobá na oživenú ornamentiku, zvečnených frízov, inokedy pripomína humorné, prenikavé, obscénne produkcie stredovekých putovných komediantov, ale objavia sa aj pre choreografa typickí čudní kentauri, mytologické bytosti a erotické formácie s viacerými účinkujúcimi. Na záver festivalu uvedie domáce Štátne divadlo najnovšie predstavenie baletného súboru JÁNOŠÍK autorov Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej, ktoré je odrazom slovenského ľudového umenia vo všetkých zložkách moderného tanečného divadla – od hudby, cez choreografiu, až po výtvarnú stránku inscenácie, v ktorých sa v nejednom momente odzrkadlí značná dávka humoru a irónie.

via sdke.sk Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice