Festival Blues Alive v Šumperku slaví 20. výročí. Začíná již 12. listopadu


Největší středoevropská přehlídka blues, šumperský festival Blues Alive, slaví letos 20. výročí. Od 12. do 14. listopadu nabídne nabitý celodenní i celonoční program s hvězdami zahraničního blues i předními českými a slovenskými hudebníky. “Protože jde o kulaté výročí, chtěli jsme něco mimořádného, aby festival vypadal jinak než běžně. To se promítlo do programu všech tří hlavních večerů,” říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Festival zahájí 12. listopadu Warren Haynes, jeden z nejrespektovanějších amerických kytaristů, spoluhráč Erica Claptona, Dave Matthewse či bývalý člen Allman Brothers Band. “Warren Haynes přijede nejen do Šumperka, ale i do České republiky vůbec poprvé. Zahraje z nové sólové desky, ale vrátí se i ke starší tvorbě, kterou diváci znají,” říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Se jménem Warrena Haynese jsou neodmyslitelně spojeny dvě kapely. Jednak zmínění Allman Brothers Band, do něhož nastoupil v reunionové fázi v roce 1989, a vydržel, s tříletou pauzou, až do loňského rozchodu. A potom jeho vlastní projekt Gov´t Mule, který založil v roce 1994. Mimořádně pracovitá kapela má na kontě dlouhou řadu nahrávek nejrůznějšího charakteru, proslulé jsou zejména dlouhé živáky z benefičních vánočních jamů, na nichž se objevují nejrůznější hosté, nebo si kapela vybírá k „přehrání“ rockovou klasiku, ať už jde o Rolling Stones nebo – možná trochu překvapivě – třeba o Pink Floyd. Warren Haynes odehraje nikoli zkrácený festivalový set, nýbrž plnohodnotný koncert.

V rámci druhého večera 13. listopadu čeští hudebníci jako Jiří Suchý, Ondřej Havelka s Melody Makers, Bluesberry, Luboš Andršt, Jan Spálený a ASPM nebo i slovenští ZVA 12-28 provedou diváky dějinami československého blues – od nejstaršího po současnost. Festival pak zakončí 14. listopadu muzikanti, kteří v Šumperku již vystoupili, ale nyní přijedou s novým programem či jinými kapelami – například Studebaker John nebo legenda blues a spoluhráč Muddyho Waterse Bob Margolin.

Tři hlavní večerní koncerty doplní řada dalších hudebních akcí: koncert v H-Clubu s Linwood Lee Taylor Triem z USA a českou kapelou Ladě, výjimečná pocta B. B. Kingovi Luboše Andršta s kapelou v Klášterním kostele, kde skladby legendy blues doplní i doprovodné slovo, tematické odpoledne, tentokrát s kapelami, které prošly soutěží Blues Aperitiv, noční jamy ve foyer kulturního domu a Pivnici Holba, projekce filmu The Blues Brothers v kině OKO a koncert pro školy. “U tematického odpoledne s úspěšnými formacemi z Blues Aperitivu bylo z čeho vybírat. Ukazuje se, že soutěž není jen česká záležitost, jde o prestižní mezinárodní klání. Navíc zdejší úspěch zahraničním kapelám otevírá cestu k českému publiku,” dodává Ondřej Bezr.

Od 4. do 29. listopadu také jako součást oslav jubilejního ročníku probíhá v šumperské galerii Jiřího Jílka výstava fotografií nazvaná XX. výročí festivalu od jeho dvorních a pravidelných fotografů – Ivana Prokopa, Tomáše Turka, Jindřicha Oplta, Vojty Turka a dalších.

20. výročí je samozřejmě důvod k malém ohlédnutí. První ročník v roce 1996 trval pouze jeden den, vystoupilo šest českých kapel včele s Lubošem Andrštem a navštívilo jej cca 400 návštěvníků. “Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků, polovina je mladší než 40 let, jsou tu k viděni dvacátníci. Těší nás to, že bluesmani ´nevymírají´, že se udržuje věkový průměr i po těch 20 letech,” uvažuje Ondřej Bezr. “Lidé si také zvykli na to, že blues není pouze to ortodoxní, že přijímají hudebníky s velkými žánrovými přesahy v celé dramaturgické šíři. Blues totiž není přesně daná struktura, ale je to pocit a atmosféra. A tu lze najít i tam, kde to není na první poslech slyšet,” uzavírá Ondřej Bezr.

V předvečer kulatého výročí 11. listopadu odvysílá ČT art záznam z loňského ročníku, reprízy pořadu budou k vidění na stejném programu 15. a 16. listopadu.

Vstupenky na hlavní koncerty ve čtvrtek, pátek a sobotu jsou již vyprodány. Zbývají poslední lístky na doprovodný program v Klášterním kostele, kině Oko a H-Clubu. Vstupenky lze objednávat na tel.: +420 583 214 279 denně od 14 do 18 hod. nebo zakoupit v předprodeji vstupenek Domu kultury ve stejných časech.

Zároveň se také rozběhlo přihlašování na 16. ročníku Blues Aperitivu, soutěže pro bluesové kapely, jejichž dva vítězové si zahrají na dalším ročníku hlavního festivalu. Blues Aperitiv 2016 proběhne 18. března a uzávěrka přihlášek je již 18. ledna.

Přesný program a více informací na http://www.bluesalive.cz.