Fenomenálny Jiří Stivín vyzlečie hudbu v prešovskom City Clube


Hudobník Jiří Stivín je fenomén, ktorý presahuje hranice svojej doby, pričom hudobnú charizmu vyťahuje z dimenzií, kde malo česť nahliadnuť iba pár vyvolených. Škatuľkovať flautistu, saxofonistu, univerzálneho hráča na dychové nástroje, dirigenta, skladateľa, pedagóga, improvizátora, šoumena atď., atď. je však nemožné. S pokorou dá iba napísať, že jeho prejav v sebe spája neopakovateľný obraz namiešaný z nespútanosti, improvizácie a manipulovania s hudobnými linkami napojenými na jazz, klasickú hudbu alebo folklór. „K srdcu mám prirastený vždy ten žáner, ktorý práve hrám a rovnaké je to aj nástrojmi. Prirovnal by som to k láske k ženám. Vždy milujete tú, ktorú máte práve pod sebou,“ vysvetľoval s úsmevom v jednom z rozhovorov Jiří Stivín.

Jiří Stivín vyštudoval na FAMU kameru, ale nakoniec sľúbil vernosť hudbe a hoci jeho prvý album Coniuctio s Blue Effectom a Jazz Q vyšiel už v roku 1970, zo svojej vášne nestratil ani mikroskopický detail. Študent Kráľovskej akadémie v Londýne a viacnásobný víťaz flautovej kategórie v európskych anketách Jazz Forum je na pódiu živlom, ktorý s chirurgickou presnosťou dostane pod kožu poslucháčov každý tón. Hudbu vyzlieka „do naha“ s rešpektom, no vďaka jeho precíznosti a nekopírovateľným taktikám ponúka predstavenie s pôsobivou ľahkosťou a kúzelnou príťažlivosťou. „J. Stivín vyvoláva príznaky posadnutosti hudbou. V minulosti by sa za svoj tajomný, magický a zároveň príťažlivý prístup určite nevyhol inkvizícii. Tam, kde však končí zázračný flautista, začína bez prechodu vtip, humor, otvorenosť a nenapodobiteľné človečenstvo. Jeho majstrovstvo by mali ukazovať už deťom v škôlke, keď sa učia o tom, čo je hudba,“ napísal o J. Stivínovi na jeho webovej stránke Stanislav Bohadlo.

Virtuózny hráč na všetky druhy priečnych a zobcových fláut je známy slovenskému publiku aj spoluprácou napr. s Gabo Dušíkom, Jarom Filipom, Richardom Müllerom, Zuzanou Homolovou, či dvojicou Lasica – Satinský. Jeho nespútané improvizačné majstrovstvo podporované živelnosťou a pôsobivou šou môžu fanúšikovia HUDBY obdivovať aj počas majstrovho aktuálneho turné, v rámci ktorého sa predstaví 17. októbra 2010 o 20.00 hod. v prešovskom City Clube.

via Imrich Makó, PR a produkčný manažér, zdroj: Grandstudio s. r. o., foto: archív web