Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide


V tomto roku oslavuje ÚĽUV 70. výročie svojho vzniku. V spolupráci s výrobcami podporuje tradičné remeslo smerom k verejnosti. Výstava v Prednej izbe prepája fašiangy a následne Veľkú noc v tematickej expozícii tradičných výrobkov spojených stýmto obdobím. V pondelok 16.2. tu ožijú ľudové zvyky vďaka majstrom ľudovej umeleckej výroby (ĽUV), ktorí tu naživo predvedú svoje zručnosti.

Miesto: Predná izba, Galéria a predajňa ÚĽUV Bratislava – Nám. SNP 12, 811 06, Bratislava Otváracia doba: pondelok až piatok od 10.30 do 18.00 hod., sobota od 10.00 do 14.00 hod. Organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby
Kurátor výstavy: Ivana Tinesová
Tematická výstava „Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide“ prepája expozíciu s predajnou časťou v odkaze na tradičné ľudové slávnosti súvisiace s týmto obdobím. Návštevníci si pripomenú ako vyzerajú tradičné gajdy, vyšívaný ovčí kožúšok, rapkáč, klepáč, ale uvidia tu napríklad aj autentickú fašiangovú masku medveďa, ktorý sa v minulosti považoval za symbol plodnosti, preto ho mladé dievky rady pozývali do tanca. Vystavené predmety pochádzajú zo zbierkového fondu Múzea ľudovej umeleckej výroby (ĽUV) a doplnené sú o diela súčasných výrobcov, ktoré je tu možné aj zakúpiť. Súčasťou výstavy sú aj rôzne zdobené kraslice, ktoré predznamenávajú blížiace sa obdobie Veľkej noci.

„Tradícia a s ňou súvisiace zvyky sa čoraz viac vytrácajú z nášho povedomia. Práve preto sme sa v ÚĽUV-e rozhodli prepájať výročné obyčaje s tematickými výstavami. Dnes verejnosti akoby nanovo predstavujeme typické predmety, ktoré dnes už takmer nikto nepozná, hoci kedisy tvorili bežný dedinský kolorit.“ vysvetľuje kurátorka Ivana Tinesová.

Vpondelok 16. februára od 14.00 do 15.00 hod. zaháji Predná izba prvé tohtoročné predvádzanie ľudových zvyklostí, konkrétne hrou na ľudové hudobné nástroje. Svoje umenie ukáže Tibor Koblíček, majster ľudovej umeleckej výroby. Píšťalky, fujary, či husle sú len tie najbežnejšie spomedzi nástrojov, na ktoré majster Koblíček hrá a zároveň ich vyrába pre najlepších hudobníkov z celého sveta.