FANTOMIKS – výstava fantasy a komiksu


Občianske združenie Zelená Zebra v spolupráci s Ústavom literárnej a umeleckej komunikácie (ÚLUK) pri FF UKF pozýva všetkých fanúšikov superhrdinov a nadprirodzených svetov na prvú nitriansku výstavu fantasy a komiksu FANTOMIKS! Vernisáž a odovzdávanie cien najlepším sa uskutoční v utorok, 6. mája 2014 o 17:00 v priestoroch ÚLUK Filozofickej fakulty UKF na Štefánikovej 67.

Do otvorenej výzvy na jedinečné nitrianske podujatie sa prihlásili desiatky autorov z celého Slovenska, zapojili sa i stredné školy. Výstava bude pozostávať z diel dvoch kategórií: fantasy a komiks. Na výber dozerá superporota zložená z odborníkov na žánre, pedagógmi ÚLUK: Mgr. Juraj Malíček, PhD., PhDr. Michaela Malíčková, PhD. a Mgr. Martin Boszorád, PhD. Porotcovia okrem výberu i ocenia tých najlepších v oboch kategóriách.

Šancu rozhodnúť o jednom z víťazov majú aj diváci. Stačí prísť na vernisáž a hlasovať za najlepšieho. Zo všetkých hlasujúcich divákov vyberieme jedného, ktorý získa zaujímavú cenu.
Výstavu podporili aj vydavateľstvá a firmy, ktoré sa už roky zaoberajú práve fantasy a komiks tematikou. Spoločenské hry, knihy, figúrky, komiksy… Ceny pre víťazov kategórie komiksu pre Fantomiksa poskytol bratislavský obchod a herňa v jednom Funtastic. Vydavateľstvo Hydra, ktoré sa orientuje najmä na fantastiku a science fiction, ocení víťazov kategórie fantasy. Víťaz diváckeho hlasovania i jeden šťastlivec z hlasujúcich prítomných sa poteší knižnému daru od ZONERu.

Zelená Zebra, ktorej cieľom je prezentovať neprofesionálne umenie mladých, stvorila FANTOMIKSa, aby dal príležitosť začínajúcim umelcom ukázať svoju tvorbu verejnosti, získať spätnú väzbu a inšpirovať ďalších. Cieľom je objaviť najmä tých, ktorí svoju tvorbu nechávajú v „šuflíku“ a ponúknuť im priestor konfrontovať ju so živým publikom i odborníkmi.
Výstava v priestoroch ÚLUK potrvá do 16. júna 2014.

Projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu ako súčasť národného projektu KomPrax – Kompetencie pre prax, ktorý organizuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.