Extra Panenská!


Jesenný Dobrý trh na Panenskej sa bude tentokrát konať v utorok (sviatok) 15. 9. 2015 od 10.00 – 17.00 hod. Novinkou je i to, že sa rozšíri do priľahlých ulíc. Okrem susedných dvorov, kaviarní, obchodov a organizácií priamo na Panenskej ulici nájdete program aj na Lýcejnej, Štetinovej a na Suchom mýte. Dobrý trh už tradične predstaví bohatú ponuku dizajnu, starožitností, zdravých potravín, medzinárodný streetfood a rôzne neziskové projekty. Pripravených je niekoľko pódií s programom, vystúpi napríklad skupina Tornado Lue, kapela Hviezda či Pánko. V novej [fjúžn] obývačke v Next Apache budeme diskutovať o multikultúrnosti. Dobrým trhom sa aj tento rok zapojíme do Týždňa mobility – Panenská a jej susedné ulice budú 15. 9. patriť ľuďom a nie autám!

Dobrý trh sa rozšíri do susedných ulíc
Vedeli ste, že budova bývalého Divadla Astorka na Suchom mýte bola kedysi centrom bratislavského kultúrneho života a že bola jedna z prvých moderných stavieb v okolí? Na Dobrom trhu toto miesto oživíme a pozrieme sa dnu vďaka historickým fotografiám a výskumu od OZ Bratislavské rožky a OZ Čierne diery. Navštíviť môžete aj stánok Magistrátu, ktorý bude spisovať petíciu proti hazardu. Lýcejná ulica sa zmení na umeleckú zónu, v ktorej počas celého dňa nájdete spisovateľov, portrétistov, workshop s Kokosovým sesterstvom, na ktorom si môžete vyrobiť zápisník, a taktiež si môžete pozrieť výstavu Stanislava Ondruša – ÁNO NIE. Na Štetinovej bude k dispozícii možnosť posedieť si v piknikovej zóne, navštíviť stánok Starého Mesta, ktoré spolu s PDCS pripravuje participatívny projekt pre novú architektonickú súťaž na Šafárikovo námestie, a taktiež Cyklokuchyňu, kde vám opravia bicykel a zahrá bike soundsystem.

TRH – široká ponuka kvalitného tovaru
Tentokrát nájdete na Dobrom trhu obzvlášť bohatú ponuku tovaru prevažne priamo od producentov! Kozmetika, dizajn, starožitnosti, detská a vintage móda, malé vydavateľstvá a samozrejme jedlo! Chýbať nebudú koláčiky, chlieb, káva, pivo, lokálne víno, burčiak či zelenina a ovocie. Nájdete tu nielen pestrú domácu ponuku, ale aj chutný medzinárodný streetfood. Tešiť sa môžete na indické a thajské streetfood špeciality, burgre, fish&chips a vegetarianske wok&quessedilla.

Susedia
Zaujímavý program pre vás chystajú aj samotní susedia! Artfórum pripravilo detské divadelné predstavenie, žonglérske vystúpenie aj divadlo pre dospelých s Robom Rothom. So Staromestskou knižnicou si môžu deti vyrobiť záložky a dospelí požičať knihu v Staromestskom knižnom kolotoči. Dvor č.10 sa opäť otvorí verejnosti s kultúrnym programom, koncertmi a aktivitami bratislavských umeleckých škôl a na poschodí otvorí modlitebňu pre širšiu verejnosť, kde sa bude počas dňa púšťať kresťanská hudba, film či kázeň zo záznamu. Ľudia si tu môžu sadnúť a meditovať. Do svojho dvora nás vpustí aj Záhrada Veľkého evanjelického kostola, v ktorej budú počas dňa prebiehať rôzne tvorivé workshopy, koncert a celý deň Vám bude spríjemňovať Dj. Vo dvore ZUŠ nájdete Pódium M. Ruppeldta a burzu, kde budú deti a mládež predávať vyradené hračky a oblečenie, knihy a platne. Pred kaviraňou Kinžnica sa bude konať koncert Milej spoločnosti so spevom našej susedky Edity. Nadácia Milana Šimečku vás pozýva oddýchnuť si do [fjúžn] obývačky v najmultikultúrnejšej kaviarni Next Apache. Celý deň sa budu rozprávať s hosťami o utečencoch, migrantoch a cudzincoch. Nech sa páči! Goethe inštitút v Bratislave otvorí verejnosti svoju knižnicu, k dispozícii budú nielen knižky, ale aj spoločenské hry pre celú rodinu, ktoré pripravil v spolupráci si iHRYsko a chýbať nebudú ani veľmi populárne súťaže o kurzy nemčiny.

Chceme dostať Panenskú na mapu! Rozhodli sme sa vytvoriť mapku Panenskej ulice a okolia, na ktorej budú vyznačené kaviarne, reštaurácie, obchody, knižnice, služby a kostoly, ktoré sa tu nachádzajú a budeme ju zadarmo distribuovať obyvateľom a turistom, aby spoznali túto výnimočnú štvrť. Máte typ na miesto/inštitúciu, ktorú by sme mali určite do mapky zahrnúť? Dajte nám o nej vedieť! Na plote stavebnej prieluky oproti Goethe inštitútu sa bude nachádzať veľká mapa Panenskej a okolia, na ktorú môžete dopísať svoje postrehy!

Ak by ste chceli podporiť organizovanie Dobrého trhu, môžete tak urobiť zakúpením našich odznakov a magnetiek, ktoré vždy špeciálne na každý Dobrý trh navrhuje naša dvorná dizajnérka Ľubica Segečová. Odznaky a magnetky budú predávať dobrovoľníci Dobrého trhu pri vchode na začiatku a na konci Panenskej ulice.

Všetci tí, ktorí chcú podporiť Výzvu k ľudskosti, si môžu zakúpiť odznak so srdiečkom od dobrovoľníkov z Dobrého trhu. Vyzbierané peniaze pôjdu na finančnú zbierku Liga za ľudské práva cez darcovský portál Dobrá krajina. Nefinančnú zbierku pre utečencov organizuje skupina susedov v kancelárii “Komplotu” na Panenskej v dome č. 30.

Separácia odpadu!
Už tradične sa budú o čistotu na Dobrom trhu starať dobrovoľníci Zelenej hliadky, ktorým môžete pomôcť aj tým, že budete vyhadzovať odpadky do označených odpadkových košov. Po experimente so separovaním odpadu na poslednom Dobrom trhu budeme aj tentoraz separovať v rámci desiatich separačných staníc, kde budú k dispozícií vždy koše na plast a na zvyšný komunálny odpad. Sklo vo forme fliaš nám, prosím, nechávajte vedľa košov a tie pôjdu do samostatného centrálneho koša na sklo. Budeme veľmi radi, keď sa každý návštevník zapojí do separácie a bude tak zodpovedný za svoje konanie.

Týždeň mobility – ulice bez áut
Ďakujeme susedom za ochotu odparkovať svoje autá na jeden deň a poskytnúť priestor pre obľúbenú bratislavskú akciu – Dobrý trh! Pre rezidentov je zabezpečené náhradné parkovanie na Tolstého ulici vo dvore Konzervatória. Na jeden deň tak môžu ulice patriť ľuďom a nie autám. Dobrý trh tak každoročne neoficiálne odštartuje Európsky týždeň mobility.

DT_1_foto Marek Jančúch

PROGRAM
Časový harmonogram podľa jednotlivých pódii:

Hudobné pódium M. Ruppeldta
10:00 – Otvorenie Dobrého trhu
10:15 – 10:45 Kvarteto
12:00 – 12:30 koncert kapely Nuuku
13:30 – 14:00 koncert kapely The Street 34
14:30 – 15:30 koncert kapely Hviezda
16:00 – 17:00 koncert kapely Tornado Lue

Pódium: Záhrada Evanjelického kostola:
Celý deň Vám bude spríjemňovať Dj RNGO.
10:00 – 13:00 tvorivé dielne s Detským centrom Dostojevského
11:00 – 12:00 tanečná škola s Laci Strike-om
12:00 – 13:00 Cirkus kus – Cirkusová škola pre malých i veľkých
13:00 – 14:00 tanečný workshop Riddim dance s Aron Mitu
14:00 – 14:30 site specific projekt s tanečnou školou Elledanse
15:00 – 16:00 koncert kapely Pánko

Pódium: Vo dvore č. 10:
10.00 – 13:00 Staromestský knižný kolotoč a tvorivé dielne pre deti
10:00 – 12:30 hudobný workshop pre deti – Kto v tebe býva
11:00 – 12:00 workshopy s Cirkus kus
15:00 – 16:30 koncert kapely Funny Fellows
Počas dňa budú prebiehať koncerty a tanečné vystúpenia žiakov umeleckých škôl.

Na ulici vás čaká:
10:00 – 12:30 huslové a flautové duo Adam Svitač a Laura Nagyová
11:00 – 14:00 so Štúrom na trhu
12:30 – 13:30 Performance: Intermezzo.3cents
13:30 – 14:00 pozvánka kapely Milá spoločnosť na večernú afterparty pred kaviarňou Knižnica
15:30 – 16:30 Performance: Intermezzo.3cents

Suché mýto:
Príďte si posedieť pri kávičke. Nájdete tu OZ Bratislavské rožky a OZ Čierne diery. Dizajn Kiosk pre návšteníkov pripraví individuálne prednášky a výklady na tému grafického dizajnu.
11:30 – Dizajn Kiosk 1: Ako vyzerá GRD na Panenskej (Komentovaná prehliadka, na ktorej sa dozviete aké podoby grafického dizajnu môžete nájsť na ulici a aký je ich účel.)
13:00 – Dizajn Kiosk 2: Úvod do GRD (Čo je to GRD? Aké sú odvetvia GRD? Čo robí GRD? Aké sú nástroje GRD? Čo stojí GRD?)
15:00 – Dizajn Kiosk 3: Verejná pitva plagátu (Aké je zloženie plagátu? Na známych plagátoch rozoberieme časti GRD a súvislosti, ktoré vytvárajú. Nezabudnite si doniesť rúška.)

Artfórum:
11:00 – 11:30 Divadlo ZkuFraVon: Ako šlo vajce na vandrovku
13:00 – Žonglovanie a kúzelník s kartami
15:00 – Divadlo pre dospelých s Robom Rothom

[fjúžn] obývačka v Next Apache:
Diskusná zóna o multikulturalizme a migrácii.
11:00 – diškurka s Nadáciou Milana Šimečka
13:30 – TOMÁŠ PRIŠTIAK (týždeň) a TÍMEA BECKOVÁ (jablko) — Boli sme na hranici so Srbskom
14:00 – Siavash Alaghmandan Motlagh (Irán) – STAND UP „silné reči“ (spoveď – kto som a prečo som tu)
14:30 – Katya Rubanova, Ganna Shvachka, Ľubka Daubnerová (Ukrajina) – „Ukrajinská IDP je. Ako môžeme pomôcť? “
17:00 – SOAP BOX OPERA (hyde park) – slobodne sa vyjadri, čo si myslíš k téme MIGRÁCIA

Neoficiálna afterparty Dobrého trhu sa bude konať v podniku Knižnica (Panenská 23) a čaká vás koncert kapely Milá spoločnosť.

Tešíme sa na vás na Dobrom trhu na Panenskej v utorok (sviatok) 15. 9. 2015 od 10.00 – 17.00 hod.!

FB event: http://www.facebook.com/events/527222544092012
FB page: http://www.facebook.com/DOBRYTRH
web: http://www.dobrytrh.sk