Európska filmová akadémia si všíma filmy, ktoré sú aj v programe 16.MFF Bratislava


Európska filmová akadémia cez víkend zverejnila nominácie na Európske filmové ceny. Viaceré z nich sa nachádzajú aj v programe práve prebiehajúceho 16.ročníka MFF Bratislava, vrátane dvoch debutov, čo potvrdzuje zameranie festivalu na objavovanie nových talentov kinematografie.

V kategórii Najlepší objav (European Discovery) je nominovaný film Party Girl trojice režisérov Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis. Film už získal Zlatú kameru pre najlepší debut na festivale v Cannes a na MFF Bratislava je zaradený v Súťaži prvých a druhých hraných filmov. Ide o portrét 60-ročnej Angélique, ktorá hľadá odpovede na otázky súvisiace s trampotami starnutia, strachom zo samoty a uvedomením si, že party je už na konci. Celý život pracuje v bare, miluje nočný život a mužov. Jeden z jej pravidelných klientov ju požiada o ruku, pričom očakáva, že sa z nej stane žena v domácnosti. Party Girl sa na MFF Bratislava premieta dnes o 20.00 v Kine Mladosť a vo štvrtok o 16.00 v Kine Lumière.

V tej istej kategórii je nominovaný aj film 10 000 km, na MFF Bratislava zaradený do sekcie Príbehy – Filmy životnej sily. Je to film o sile lásky. Rozpráva príbeh mileneckého páru, ktorý sa rozhodne mať spolu dieťa, avšak ich plány skríži ponuka na ročnú stáž v USA. Zrazu sa tak ocitajú desaťtisíc kilometrov od seba. Pre svoju lásku majú len virtuálne prostriedky komunikácie, ale nevzdajú to a zostanú spolu.

V programe MFF Bratislava sa nachádza aj pôsobivá, čiernobiela snímka Ida s najvyšším počtom 5 nominácií v kategóriách Najlepší film, réžia (Paweł Pawlikowski), herečka (Agata Kulesza a Agata Trzebuchowska) a scenár (Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz). Film zároveň už jednu cenu získal – Cenu Carla di Palmu pre najlepšieho kameramana (Łukasz Żal & Ryszard Lenczewski) a patrí tiež medzi troch finalistov na filmovú Cenu LUX 2014. Strhujúci príbeh mladej rádovej sestry Idy, ktorá sa vydáva hľadať pravdu o sebe a o svojej rodine uvidia festivaloví návštevníci v stredu o 16.00 v Kine Lumière.

Nomináciu na najlepší krátky film majú aj fínske Núdzové volania (Emergency Calls), dokument s autentickými nahrávkami tiesňových volaní. Snímka režisérov Hannesa Vartiainena a Pekka Veikkolainena súťaží aj v Bratislave o cenu Najlepší krátky film MFF Bratislava. Film Núdzové volania odpremieta MFF Bratislava v stredu v pásme súťažných krátkych filmov o 15:00 v Kine Mladosť.

Všetky aktuálne informácie o programe a sprievodných podujatiach 16. Ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava nájdete na internetovej stránke http://www.iffbratislava.sk a http://www.facebook.com/bratislavaiff.