ERIK SIKORA (SK) – VÝŠŤAVA


ŠTART – 19:00* VERNISÁŽ | PERFORMANCE
Make Up Gallery / Kasárne/Kulturpark (Kukučínova 2, Košice)
Výstava potrvá od 10. júla do 8. augusta a bude otvorená Ut-Ne od 14:00 do18:00.
Kurátorom výstavy je Radovan Čerevka

*VIDEOUMELEC ERIK SIKORA SA RÁD TÚLA PO OKOLÍ SO ZAPNUTOU KAMEROU. SIKORA MÁ PLECNIAK PLNÝ PERZONIFIKÁCIE, ENVIROMENTÁLNEJ POÉZIE A ZMYSEL PRE BIZARNÝ HUMOR. NA TÝCHTO DOBRODRUŽSTVÁCH JE POTOM MOŽNÉ ČOKOĽVEK: KORUNOVÁCIA NAJKRAJŠIEHO KVETU Z OVOCNÉHO SADU S DOVOLENKOU PRI MORI, KOKRŠPANIEL SI POCHUTNÁVA NA KRÁLIKOVÝCH EXKREMENTOCH, KAMEŇ NA CESTE, POPRASKANÁ PÔDA DRŽIACA HLADOVKU A VODNÁ HLADINA SÚ NADANÝMI UMELCAMI, KTORÍ ODMIETAJÚ INŠTITUCIONÁLNY SVET UMENIA. TO VŠETKO UVIDÍTE V JÚLI IBA V MAKE UP GALLERY!

PS: V RÁMCI PERFORMANCE SA MOŽETE TEŠIŤ NA ZÁHADNÝ ZVUKOVÝ STROJ A STÁNOK PLNÝ SUVENÍROV Z ERIKOVÝCH VIDEÍ.

*MAKE UP GALLERY* je staronový výstavný priestor, ktorý má pod kurátorskou taktovkou umelecké združenie Make up collective. Program výstav v roku 2010 je zameraný na prezentovanie špičkového súčasného umenia z domácej i zahraničnej výtvarnej scény a v menšej miere aj na stimulovaní najmladšej
generácie študentov a absolventov umeleckých vysokých škôl. Make up Gallery chce doplniť výstavný inštitucionálny rámec Košíc o dlhodobo absentujúcu platformu pre súčasné umenie. Make up Gallery vám v roku 2010 prinesie kvalitné výstavy, menšie koncerty, prednášky a workshopy.
http://www.makeupcollective.org/

*ERIK SIKORA* (SK)
Košičan Erik Sikora je študentom AVU v Prahe, kde navštevuje ateliér konceptuálnej tvorby ( Prof. Šejn). Sikora sa vyjadruje skoro výlučne prostredníctvom média videa. Jeho filmy sú často záznamami vlastných akcií často krát v prírodnom prostredí, kde si nachádza svoj „požehnaný kút“, aby napríklad zorganizoval „nezmyselnú“ výstavu pre obyvateľov lesa na pni obrastenom hubami o ktorú nakoniec nemala záujem ani len dážďovka. Alebo holú existenciu stromov, vodnej hladiny, kvetov a kameňa v ironicky oficiálnom komentári vyzdvihuje ako veľký umelecký počin a nazýva ich umelcami. Vtipne svojská kritika inštitucionálneho sveta umenia a silný environmentálny nádych majú aj ostatné Sikorove práce. Používa originálnu zvukovú stopu doplnenú autorským prespievaním celej situácie, čo videám dodáva zvláštnu autenticitu poetického razenia.
http://eriksikora.com/

Výtvarník Radovan Čerevka (1980) je apsolventom ateliéru slobodnej kreativity profesora J. Bartusza na FUTU Košice kde aj čiastočne pedagogicky pôsobí a momentálne aj interným doktorandom na Katedre Intermédií a multimédií na VŠVU v Bratislave. Zároveň je predsedom združenia Make up collective a jedným z členov košickej umeleckej skupiny Kassaboys.
http://www.cerevka.com/
http://www.kassaboys.euweb.cz/

via kulturpark.sk/