Elektrické výboje otvoria bratislavskú časť festivalu Multiplace


Na utorok 18. mája o 20.00 pripravil A4 – nultý priestor multimediálne predstavenie POWEr kanadskej skupiny Artificiel, ktoré je zároveň slávnostným otvorením bratislavskej časti 9. ročníka festivalu umenia a kultúry nových médií Multiplace.

Už deviaty ročník tohto medzinárodného sieťového podujatia sa koná postupne vo viacerých európskych mestách, kde ho vždy pripravujú miestni organizátori. Toho roku sa s umením a novými technológiami majú možnosť stretnúť diváci okrem Bratislavy aj v Brne, Trnave a Prešove. Dejiskom aj organizátorom celej bratislavskej časti tohtoročného festivalu, ktorý sa bude konať od 18. do 26. mája je A4 – nultý priestor na Námestí SNP.

Úvodné festivalové predstavenie POWEr je pôsobivá audiovizuálna šou kanadského dua Artificiel (Alexandre Burton – Julien Roy), založená na elektromagnetických výbojoch vysokého napätia. Ako zvukový aj svetelný generátor sa pri ňom využíva elektrické zariadenie zvané Teslova cievka. Umelci snímajú blesky videokamerou a v reálnom čase spracúvajú signál do podoby projekcie. Fascinujúca demonštrácia sily a krásy elektriny tu vytvára zážitok na polceste medzi inštaláciou a koncertom, prekonávajúc hranice medzi vedou, technológiou a umením. Technologicky mimoriadne náročné predstavenie vzniklo na objednávku 10. ročníka montrealského festivalu elektronickej hudby a multimediálneho umenia Mutek. Bratislavské vystúpenie bude nielen prvým na Slovensku, ale vôbec v Strednej Európe – zatiaľ mali POWEr možnosť vidieť diváci iba na niekoľkých festivaloch ako je berlínske Transmediale alebo AV festival v anglickom Newcastli.

Viac informácií: http://www.a4.sk, multiplace.org

via http://www.a4.sk