Editors v Divadle Aréna, Kanadská hudba v Klube za Zrkadlom


Po skvelom vystúpení na festivale Bažant Pohoda 2008 sa britská skupina Editors vracia na Slovensko, aby vo štvrtok 8. apríla 2010 odohrala koncert v bratislavskom Divadle Aréna. Editors dnes patria k špičke britskej gitarovej scény, na jeseň vydali tretí radový album In This Light and on This Evening, ktorý sa hneď stal jednotkou v britskom rebríčku albumov.

Spevák a gitarista Tom Smith, gitarista a hráč na syntetizátory Chris Urbanowicz, basový gitarista Russell Leetch a bubeník Edward Lay spolu pôsobia od roku 2002. Debutový album The Back Room im vyšiel v roku 2006 a hneď bol nominovaný na prestížnu Mercury Prize, ich druhý album An End Has a Start sa vyšplhal na prvé miesta v britskej aj americkej albumovej hitparáde.
„Tešíme sa späť na Slovensko,“ uviedol bubeník Ed Ley v exkluzívnom rozhovore pre Rádio_FM. „Na koncertoch hrávame pár úplne nových trackov, veci z bonusového disku k nášmu novému albumu a tiež jednu úplne novú pesničku, ktorú sme pripojili ku koncertnému programu. Máme pripravené to najlepšie z našich troch albumov, mnoho skladieb na výber,“ naznačil Ed, na čo sa môžu fanúšikovia v Bratislave tešiť. „A myslím si, že sa z Toma stal výraznejší frontman kapely a nabral na pódiu trochu viac sebavedomia,“ dodáva bubeník kapely z Birminghamu.

Dva dni po koncerte Editors je v programe Klubu za zrkadlom v bratislavskej Petržalke pripravená ďalšia hudobná lahôdka, tentoraz v znamení krajiny javorového listu. Na jednom pódiu vystúpia hneď tri kanadské skupiny, ktorých doplní bratislavská legenda Kosa z nosa.

Hlavnou hviezdou večera bude skupina z ontárijského Peterboroughu The Burning Hell, ktorá sa slovenskému publiku predstavila už vlani na festivale Bažant Pohoda. Návštevníci, ktorí si koncert vybrali z bohatého programu, si ho nevedeli vynachváliť, živá produkcia tohto telesa so sympatickým lídrom Mathiasom Komom je totiž fascinujúcou šou, plnou príjemných pesničiek a rôznych hudobných nápadov. „Už sa nesmierne tešíme do Bratislavy, bude skvelé opäť sa stretnúť s Pohodou,“ odkazuje divákom Mathias.

Predskokan Shotgun Jimmie bude vystupovať sólo a okrem spevu bude sám obsluhovať gitaru a bicie. Jim Killpatrick, ako znie jeho pravé meno, bol jedným z lídrov v Kanade populárnej skupiny Shotgun & Jaybird, jeho sólový projekt je rovnako zaujímavý. Duo Construction & Destruction je zase projektom gitaristu Davida Trenamana a bubeníčky Colleen Collinsovej. Ich lo-fi zvuk a pesničky o obyčajných veciach, v ktorých ľahko prechádzajú z akustických do indy-rockových polôh, sú príjemným počúvaním.

Nadvládu krajiny javorového lista naruší domáca skupina Kosa z nosa. Pre množstvo hudbychtivých Bratislavčanov je to srdcová záležitosť, tak veríme, že ju (nielen oni) prídu podporiť. Kosa z nosa nehráva často, ale keď sa už postaví na pódium, je to zábava.

Viac informácii o oboch koncertoch aj o festivale Bažant Pohoda 2010 nájdete na http://www.pohodafestival.sk.

via http://www.pohodafestival.sk