Easterndaze night @ Stanica


Projekt Eastern Daze mapuje nezávislú umeleckú a hudobnú scénu bývaleho východneho bloku. Na Stanicu privezie výber prezentujúci tie najaktuálnejšie trendy elektronickej hudby tohto regiónu: Rochite (Rumunsko), The Phantom (Poľsko) a domácich zástupcov Batcha de Mental a Biomat. Klubová noc tak uzavrie trojicu jesenných podujatí pod hlavičkou Easterndaze night – prvá sa uskutočnila 18. 11. v bratislavskom kultúrnom centre A4 – nultý priestor a druhá 27. 11. v košickej kulturfabrik Tabačka. Žilinská edícia sa odohrá v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie v piatok 10. decembra od 20.00 h.

Pravá identita rumunského hudobníka Rochite je zahalená tajomstvom. Na koncertoch totiž vystupuje v zložitej maske, na ktorú premieta projekcie jeho vj. Ľahšie ako identifikovať jeho pravú tvár bude určiť pôvod jeho samplov: ako nadšený field-recorder nahráva všetko, čo počuje – od zvuku kŕmiacich sa vážiek až po brechot psov v nočnej Bukurešti. Najviac samplov mu ale poskytla jeho malá dcérka a jej hračky. Z týchto kúskov Rochite zliepa svoj podivný, čisto rumunský zvuk, v ktorom cítiť vplyvy balkánskych ľudoviek, rumunského turbofolku až po “bass-heavy” odkazy dubstepu.

Poľská tanečná elektronika sa v poslednom roku dočkala zvýšenej pozornosti rádií ako je londýnske Rinse FM, alebo djov a producentov ako Ikonika alebo Bok Bok. The Phantom bol jeden z prvých, čo ohlásil príchod novej a mladej vlny poľskych producentov hlásiacich sa k dubstepu, uk funky a tropical bass. Jeho track Cambodia, zverejnený na kompilácii Pl Funky, dokonca dropla legendárna Marry Anne Hobbs vo svojej pravidelnej show na rádiu BBC 1. The Phantom práve začiatkom decembra vydá svoje nové EP Connect the Dots.

Batcha de Mental je projektom grafického dizajnéra Alexa Gutraia. Jeho zvuk azda najlepšie popísať ako šialenú mutáciu elektroniky, retardovaných dekonštrukcií národnej identity a popkultúrnych alúzií. Žánrovo je Batchovo živé vystúpenie strhujúcou zmesou grime a dubstepu, reflektujúcou aktuálne trendy tanečnej elektroniky.

Dj a turntablista Biomat je členom BWO crew, ktorá prostredníctvom rovnomenných akcií ako prvá predstavila a na Slovensku naštartovala scénu zameranú na súčasnú tanečnú urbánnu elektroniku ako je dubstep, bass, uk funky, grime a bassline. Biomatove sety organicky miešajú všetky uvedené žánre do inteligentného a strhujúceho tanečneho setu.

Web: http://www.easterndaze.net, http://soundcloud.com/rochite, http://www.myspace.com/phantomghostwhowalks, http://www.myspace.com/batchademental, http://www.myspace.com/panbiomat

via stanica.sk