Dubstep na Wilsonicu


Aj tento rok svojim návštevníkom ukáže, ako znie ten najzaujímavejší dubstep.

Festival Wilsonic sa uskutoční od 11. do 13. júna v priestoroch bratislavskej pláže Summer Club Incheba.

Keď hráte dubstep na gameboyoch

Nebolo až tak dávno, keď európskym diskotékam vládol dancefloor. Alebo techno či house. Nie všade však klubová hudba znela takto. V polovici deväťdesiatych rokov dorazil do anglických klubov nový trend. Presnejšie, jeden z mnohých nových, okrem rave či jungle sa zrazu objavila garáž. Žiadne väzbiace gitary, ale číra elektronika s názvom uk garage.

Tanečný house nasal v rôznonárodnej anglickej atmosfére prvky hip-hopu, r’n’b či práve sa rodiaceho drum’n’bassu. Práve na vedľajších pódiách excentrických jungleových parties sa začala hrávať hudba, ktorá bola trochu rovná aj trochu zlomená, s prvkami diska, sladkých vokálov i rovného tanečného rytmu. Po nejakom čase však rovný rytmus uk garage začal niektorých hudobných producentov i dížejov nudiť. A vznikol nový podžáner tejto tanečnej muziky: 2-step.

Zrodil sa dubstep

2-stepový zvuk však bol stále jemný, v niektorých prípadoch sa dokonca pohrával s popovou hudbou. Dídžeji však stále hľadali zvuk, ktorý by bolo v kluboch doslova cítiť. 2-step im ponúkol rytmus, ten sa však niektorým stal príliš tanečný, preto ho skúsili spomaliť: presne o polovicu. Začiatkom tohto desaťročia sa tak v britských kluboch zrodil nový trend. Dubstep.

Z 2-stepu si vzal zlomenú ale na prvý pohľad o polovicu skrátenú rytmickú štruktúru so šialene sa predháňajúcimi hajtkami, z dubu a jamajskej hudby si požičal valivú, temnú a dôraznú basovú linku. Práve tieto subbasy musíte na každej dobrej dubstepovej párty cítiť kdesi v žalúdku. Dubstep je vlastne aktuálnym prejavom fyzickej hudby, niekedy až bolí, niekedy s vami kráča či vás tlačí pred sebou.

V roku 2005 opustil nový zvuk londýnskych klubov malé miestnosti a vydala sa do sveta. V roku 2006 na túto vlnu zareagoval aj festival Wilsonic a do Bratislavy priviezol viziónárov žánra Vex’d, ktorí už vtedy posúvali zvuk dubstepu k čomusi, čo neskôr kritici označili slovom breakstep. O rok neskôr sa na Wilsonicu predstavili ikony tejto scény, juholondýnski Digital Mystikz. A minulý rok Wilsonic tancoval na diskotéku v podaní Skreama.

8-bitový dubstep

Tento rok privezie festival Wilsonic dvoch reprezentantov toho najaktuálnejšieho, čo sa v súčasnom dubstepe rodí. Mladý Bristolčan Joker vnáša do dubstepu prvky wonky, jeho verzia dubstepu je tanečná i inteligentná, pričom v skladbách cítiť vplyvy wonky i retro electra. Sám vraví, že vo svojej hudbe sa necháva inšpirovať aj g-funkom Dr. Dreho či 8-bitovou chiptunes.

Londýnčan Christopher Mercer alias dvadsiatnik Rusko by mal rovnako predviesť, že práve glitch je trendom súčasnosti. Je jedno, či robíte pop, electro alebo dubstep. Ak chcete byť aktuálny, treba znieť trochu retro, ale tak, akoby osemdesiate roky zneli v 21. storočí. Oprašovanie starých herných konzol je dnes jednoducho v móde.

Ako znie aktuálny dubstep v Českej republike nás prídu poučiť Ans, Machine Funck a Side 9000. Práve Side sa pôvodne venoval hiphopu, kde sa mu celkom darilo. V istom okamihu sa mu však viac zapáčila hudba, do ktorej už nepotrebuje rappera. Ako kedysi povedali Vex’d, kým grime je hudba pre MCs, dubstep je hudba pre dídžejov. Wilsonic predvedie, ako znie práve dnes.

Ak sa chcete tohtoročného festivalu Wilsonic, ktorý potrvá od 11. do 13. júna zúčastniť, stačí si zakúpiť vstupenky vo vynovenom internetovom obchode na http://www.wilsonic.sk. Najnižšie, tzv. členské ceny získa každý registrovaný návštevník wilsonic.sk. Predpredaj ponúka aj sieť Ticketportal.

Wilsonic je mestský hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou, elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta, s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená.

via wilsonic.sk