DRUMATIQUE SESSION – rozhovor – LENZMAN


Sobota18. decembera sa blíži a sňou aj Drumatique Session v Nu Spirit Club-e. V tento deň navštívi Slovensko Holanďan Lenzman, ktorého sme vám už predstavili v profile. Ak v ňom niečo chýbalo, možno sa to dočítate v rozhovore, ktorý je v riadkoch nižšie.

Čau, čau, ako sa dnes máš?
Mám sa fajn, ďakujem. Ako sa darí tebe?

Chcel si byť reprezentantom Holandska vo futbale, keď si bol malý?
Keď som bol malý, futbal som rád hrával. Nikdy som však nehral za žiadny klub. Kopal som do lopty s kamošmi na ulici alebo na ihrisku. Okrem toho som hral baseball za miestny klub.

Niekoľko rokov si s kamarátmi organizoval akcie v Holandsku. Máš skúsenosti ako promotér a vieš, čo všetko k tomu, aby party dopadla dobre. Ak niečo dopadne zle na akcii, kde hráš, dokážeš sa na to s pochopením pozrieť a prepáčiť nejaké prešľapy alebo ťa to práve naopak nahnevá omnoho viac?
Ak sa niečo také v klube stane, viem to promotérovi prepáčiť, pretože počas toho ako som bol promotérom ja, som sa naučil aj to, že nezáleží na tom, ako dobre si pripravený, vždy sa môžu stať veci, ktoré nedokážeš ovplyvniť.

Aké najhoršie veci sa ti počas vystúpení stali?
Najhoršie veci? Hm. Asi tie, že ma raz viezol opitý promotér a keď spadla časť stropu v klube počas party. Našťastie sa nikomu nič nestalo!

Dočítal som sa, že neovládaš hudobnú teóriu, takže si určite nenavštevoval hudobnú školu, keď si bol malý. Ako ti teda išla produkcia?
Počúvanie hudby je viac než čokoľvek iné a ja som počúval všetky hudobné štýly. Okrem toho som sledoval kamarátov počas toho ako sa venovali produkcii. O hudbu som sa zaujímal veľmi dlho a na veľa vecí som prišiel sám. Počas toho ako som produkoval som na veľa vecí išiel metódou pokus – omyl.

Čo stálo za tým, že si na nejaký čas skončil s produkciou drum and bassu? Čomu si sa venoval predtým ako si sa dostal k tejto hudbe?
Skončil som, pretože som mal prehnané očakávania. Myslel som si, že veci pôjdu trochu rýchlejšie, než tomu bolo v skutočnosti. Neskôr som to celé prehodnotil, zmenil som očakávania a vrátil sa späť k produkcii.
Predtým ako som sa dostal k drum and bassu, venoval som sa hip-hopu. Potom som objavil d’n’b, začal som zbierať vinyly a pomaly sa dostával k hraniu. Bolo to v roku 1996. Začal som posielať promotérom pásky (haha, som oldschooler) a neskôr prišlo aj na cédečka. Od konca deväťdesiatych rokov som začal hrávať v holandských mestách. Organizovaniu akcií som sa venoval v rokoch 2001 – 2009.

V lete tohto roku Lenzman pripravil hip-hopový mix, do ktorého zamiešal 47 skladieb. Vypočujte, ak chcete vedieť ako mu to ide inom žánri ako je drum and bass.

DOWNLOAD: LENZMAN – THE REMINISCENCE MIX (07/2010)
http://dnbshare.com/download/lenzman-thereminiscencemix.mp3.html
Tracklist:
1. nas – one love
2. mos def – got
3. the roots – push up ya lighters
4. jeru the damaja – my mind spray
5. a tribe called quest – clap your hands
6. lords of the underground – here come the lords
7. blahzay blahzay – pain i feel
8. brand nubian – punks jump up get beat down
9. audio two – top billin‘
10. masta ace – born to roll
11. showbiz & a.g. – soul clap
12. diamond – i went for mine
13. notorious big – one more chance
14. ice cube feat. das efx – check yo self
15. dr. dre & snoop – deep cover
16. the dogg pound – dogg pound gangstaz
17. tupac – me against the world
18. mobb deep – drop a gem on ‚em
19. gangstarr – mass appeal
20. group home – livin‘ proof
21. raekwon – incarcerated scarfaces
22. keith murray – the most beautifullest thing in this world
23. paris – days of old
24. notorious big – gimmie the loot
25. missy elliot feat. jay-z – wake up
26. masta ace – top ten list
27. lost boyz – lifestyles of the rich & shameless
28. pharcyde – ya mama
29. dr. dre feat. snoop – nuthin‘ but a g thang
30. dr. dre feat. snoop – the next episode
31. az – sugar hill
32. common – resurrection remix
33. mobb deep – termperature’s rising
34. nas – represent
35. showbiz & a.g. – represent
36. epmd – underground
37. beatnuts – 2-3 break
38. pete rock & c.l. smooth – they reminice over you
39. big pun, nas, raekwon & jadakiss – john blaze
40. gangstarr – step in the arena
41. gza feat. wu tang clan – shadowboxin‘
42. ice cube – you know how we do it
43. goodie mob – live at the o.m.n.i.
44. notorious big – unbelievable
45. roots manuva – swords in the dirt
46. beanie sigel & o.d.b. – when you hear that
47. pharaohe monch – simon says 

Ak sa pozrieš na svoje predchádzajúce releasy, u ktorých z nich si vieš predstaviť, že by ich niekto zremixoval?
Pokiaľ by malo ísť o drum and basový remix, tak by som chcel aby ho urobil Calibre. Ak by to malo byť niečo iné, určite by to dobre zvládol Joy Orbison.

Aký máš vlastne názor na remixy? Páčia sa ti alebo si myslíš, že by skladby mali zostať také, ako boli vytvorené? Máš nejakú skladbu, ktorú by si chcel zremixovať?
Nie je nič zlé na remixoch, ktoré pridajú trochu nového života do skladby. Nemám proti nic vôbec nič. Aj tak remixom nikdy nezmeníš originálnu verziu. Je veľa skladieb, ktoré by som chcel zremixovať, ale je ťažké vybrať jeden z nich.

Si v štúdiu perfekcionista a neustále prerábaš a meníš skladbu, na ktorej práve pracuješ? Napr. Sub Focus urobí aj 24 verzií jednoho tracku, kým je s ním spokojný a Teebee na base k jednej skladbe robí niekedy dva mesiace. Máš aj ty podobnú „úchyľku“?
Nie až tak úplne. Niekedy strávim prácami na tracku veľa času, čo však vo väčšine prípadov znamená, že s ním mám nejaké problémy. Rád pracujem rýchlo a vtedy nemôžem stratiť celkový groove. Keď to nejde, je lepšie si dať pauzu od konkrétnej práce a venovať sa inej skladbe. Myslím si, že nikto nebude na 100% spokojný so svojou hudbou a ja som toho tiež príkladom. Nebojím sa prestať úplne pracovať na tracku, aj keď som nad ním strávil veľa času. Nie som ako Icicle, ktorému stačí 30 minút na to, aby dokončil skladbu, ale aby som mal dva mesiace sedieť nad nejakým trackom? Tak to by som sa nudil.

Určite považuješ rok 2010 z producentského hľadiska za úspešný. Nájde sa aj napriek tomu niečo, čo by si chcel urobiť inak alebo niečo s čím si nespokojný?
Nič také ma teraz nenapadá.

Na ktorý z trackov más najlepšie odozvy a ktorý z trackov si ľudia počas tvojho hrania chodia pýtať, aby si im ho zahral?
Tento rok sa dosť často stávalo, že za mnou prišli ľudia s prosbou, aby som zahral Open Page. Prišli aj takí, ktorí chceli počuť Bear Trap alebo Ever So Slightly.

Za každým trackom sa skrýva príbeh, či už krátky alebo dlhší. Aké sa skrývajú za Fade Away, Rags to Riches, Lose You? Ak by si sa mal opísať hudbou, ktoré skladby by si na svoj opis vybral? Nemusí však ísť iba o drum and basové skladby.
Fade Away bol pomenovaný podľa textu, ktorý napísal Jo-s. Ak chceš vedieť o čom táto skladba je, tu je text:

That you and me are fading away
I fought through it and never came away clean
It was a feeling i had but it went away
I Thought through it and threw it away
You never seemed to be too far away from me
Yet so far enough you never had the chance to see
In this moment I feel it’s safe to say
Things will never feel the same

Za Lose You sa neskrýva žiadny príbeh. Vznikol počas toho, ako som môjmu kamarátovi Cliff-ovi ukazoval nejaké veci ohľadom produkcie. Názov dostal podľa toho, čo je počuť v texte.

Rags to Riches je pre mňa o získaní duševnej sily. Keď som na nej minulý rok pracoval, tak som sa aj ja dostal z nuly medzi úspešných.

Povráva sa, že pracuješ na svojom prvom albume, ktorý by mal vyjsť na labeli Metalheadz. V akom štádiu sa album nachádza?
Nie je to tak úplne pravda, pretože som na ňom ešte nezačal pracovať. Chystám sa však bližšie spolupracovať s labelom Metalheadz a keď vyjde môj album, tak asi práve na tomto labeli. Nechcem to ale uponáhľať.

Ako to bude v sobotu na party vyzerať?
V Bratislave budete môcť počuť typický Lenzmanov set. Čo to presne znamená? Moje vlastné tracky, v ktorom sú novinky samozrejmosťou, zamiešané do rozmanitého setu. Odznejú skladby, ktoré roztancujú parket, nezabudnem na deepové tracky a pridám aj veľa soulfull drum and bassu.

Keď vystupuješ spoločne s Riyou, priťahuje do prvého radu na parkete dievčatá tvoj soulfull drum and bass alebo priťahuje viac Riya chlapcov a tak sú v prvom rade iba tí?
Haha. Za seba môžem povedať, že nevenujem takýmto veciam príliš veľkú pozornosť, pretože som veľmi šťastný s priateľkou ktorú mám.

Ďakujem veľmi pekne, že si si našiel čas na rozhovor. Uvidíme sa v Nu Spirit Club-e. Už sa na vás tešíme.
Ja takisto. Vidíme sa!

Viac informácií a možnosť vyhrať free vstupy na Drumatique Facebook stránke a Facebook stránke eventu.

Otázky vymyslel Quite, do angličtiny ich preložil Svetlux, nie všetky z nich Lenzman zodpovedal, tie na ktoré poslal odpovede preložil do slovenčiny Quite.

via http://www.drumatique.eu