DRUMATIQUE SESSION “PLATINUM EDITION“ S.P.Y – interview + video pozvánka


Priamo zo Sardínskej pláže, z festivalu Sun&Bass pre vás djka Dolyx sprostredkovala interview s hosťom akcie DRUMATIQUE SESSION “PLATINUM EDITION“, djom S.P.Y. Neodmietnite jeho live pozvanie na túto výnimočnú pakciu, ktoré si môžete prehrať nižšie…

Ahoj Carlos, ako sa dnes máš?
Ahoj. Som docela unavený. Včerajšia noc v klube bola opäť skvelá.

Na Slovensku budeš po prvý krát. Všetci sme nadšení z tvojho príchodu. Dúfam, že sa tešíš a naše publikum, milo ťa prekvapí.
Jasné a veľmi. Rozprávali sme sa o slovenskej dnb scéne a publiku spolu s Markym, Marcusom Intalexom, Dkayom, Ill skillz a ďaľšími a všetci mi potvrdili, že je u vás výborne. Máte vďačných clubberov, ktorí úžasne reagujú na parkete.

Keď sa vysloví S.P.Y, väčšina si predstaví hustý deep, valiacu sa energiu a masívnu basu. Kde berieš inšpiráciu pre túto jedinečnosť?
Vo svojom srdci. Dlho som sa hľadal. Bolo obdobie, keď mi vyšiel do roka len jeden track. Nechcel som len kopírovať tracky niekoho slávneho, alebo ich produkovať podľa toho kam je zameraný label. Cítil som potrebu nájsť svoj vlastný sound. Počúval som svoje vnútro, hral som sa s mašinkami a postupne to prišlo.

Čo tá skratka S.P.Y vlastne znamená?
Hehe, to je docela zaujímavý príbeh. Potreboval som vymyslieť si svoje djské meno kvôli jednej drumandbassovej noci, na ktorej som svoje prvé verejné vystupovanie vyhral v súťaži. Majitelia klubu v Brazílii sa rozhodli dať možnosť ukázať sa mladým talentom a tak vyhlásili súťaž. Poslal som im svoj set, im sa páčil a tak ma zavolali hrať. Rozmýšlal som, aké djské meno by som mal mať, lebo Carlos mi veru moc nesedelo a pripadalo mi ako meno akéhosi techno dja  Sedel som vo svojej izbe a slnečné lúče práve dopadali na stenu a vytvárali akýsi obrazec, ktorý mi pripomínal obrovského pavúka – spidera. Vtedy som si povedal, áno, spider by mohlo byť docela cool. Ale zistil som, že meno Spider si niekto už obsadil asi tak 2 mesiace predo mnou. Smola. Rozhodol som sa ho teda skrátiť. Aby ale vyzeralo zaujímavejšie a v podstate aj dlhšie, vsunul som tam ešte bodky.

Isto aj okrem mňa zaujíma ešte veľa ľudí, ktorí sa orientujú aj na produkciu, v akom programe produkuješ. Môžeš nám to prezradiť?
Používam Ableton Live.

Hráš aj na nejaký hudobný nástroj?
Trochu na bicích.

Tvoríš tracky radšej sám, alebo v spolupráci s niekým?
Asi radšej sám. Ale zase na druhej strane, keď robím track s niekým, je to vždy človek, s ktorým si dobre rozumiem a samotné produkovanie nám vždy veľa dá, vymieňame si skúsenosti a učíme sa stále niečo nové. Napríklad Marky alebo aj Marcus Intalex, to sú skvelí chalani a ja som bol veľmi šťastný, že ma oslovili, aby som s nimi produkoval. Občas som si pripadal až čudno, lebo oni sú už v brandži fakt dlho a sú to skúsení profíci. Je neuveriteľné ako tvoria tracky, aké myšlienkové pochody a nápady majú.

Môžeš byť skutočne pyšný na to, čo si dosiahol. Čo ťa z toho teší najviac?
Každý track, každý label na ktorom mi niečo vyjde znamená pre mňa veľmi veľa. Ak by som mal ale vybrať dvoch favoritov, tak by to bol Metallheadz a Soul:R.

Pre Európu je určite Brazília veľkou exotikou. Prečo si sa rozhodol presťahovať do Londýna? Kvôli počasiu to asi nebolo  Je za tým tvoja vášeň pre hudbu?
Hudba ma vždy veľmi bavila, ale v Brazílii bolo veľmi ťažké sa jej venovať. Zohnať tam dosky bolo takmer nemožné, keďže na celú Brazíliu pripadalo asi tak 10 kópii z jednej a ešte k tomu boli fakt predražené kvôli cestovnému a dphčke. A to ani nehovorím o tom, že som mal stabilný job, počas ktorého sa venovať ešte aj djingu je náročné. Rozhodol som sa preto vycestovať do krajiny, kde je to ľahšie. Chcel som pochytiť aj anglický akcent, ktorý mi už dávno učaroval. Dohodol som sa so svojim šéfom, že tam odídem na rok a potom sa vrátim späť. Po roku som mu však volal a povedal mu, že ostanem ešte o jeden rok dlhšie. Už som sa tam ale nevrátil.

Čo hovoríš na festival Sun & Bass? Máš vôbec čas si tu aj zadovolenkovať a užiť si teplo a more? Alebo je to pre teba skôr pracovná záležitosť?
Vždy som sem chcel prísť, ale bol som tvrdohlavý a trucovitý. Povedal som si, že sem pôjdem, len keď ma oni zavolajú. Stalo sa tak, tak som tu, ale budúci rok prídem aj keby že tu už nemám hrať. Je to tu úžasné. Prostredie, ľudia, hudba. Mňa moja práca baví, ak by som to vôbec mohol nazvať prácou. Čerpám z toho všetkého energiu a teší ma, ako sa to celé vyvíja. Tu môžem stretnúť veľa zaujímavých ľudí a porozprávať sa s nimi, čo inde v kluboch nie je ani možné skrz hluku alebo toho, že všetci sa dakam ponáhľajú, príchádzajú a rýchlo zasa dakam odchádzajú.

Ďakujem ti za tvoj čas, nech sa ti aj naďaľej tak darí. Tešíme sa na vás!
Ja ďakujem tebe. Vidíme sa večer v klube a samozrejme budúci utorok u vás.

Čo k tomu dodať ? Azda toľko že sa na vás všetkých tešíme 14. Septembra v Majestic Music Clube v Bratislave. Free vstupy dnes rozdávame na http://www.facebook.com/drumatique a zakúpiť si vstupenky stále môžte v predpredaji v sieti TICKETPORTAL

Interview pripravila Dolyx http://www.drumatique.eu