DRUMATIQUE SESSION – LENZMAN (UK): profil


Teije van Vliet žije v holandskom meste Leiden, v ktorom pripravuje ten najlepší soulful drum and bass. Aj keď z tejto krajiny pochádzajú väčšinou majstri tvrdšieho drum and bassu, Lenzman ide inou cestou. Tou, ktorá sa mu páči najviac. A ide po tejto ceste majstrovky! V sobotu 18.decembra sa vám predstaví na vianočnej Drumatique Session v Nu Spirit Club -e.

Možno budete trochu prekvapení, možno ani nie, ale Lenzman sa venoval hudbe už pred rokom 1996. Prečo spomínam práve tento rok? Pretože práve tento rok sa z hip-hopového MC (už ako MC sledoval svojich kamarátov počas produkovania hudby a tak sa od nich naučil veci, ktoré sa mu neskôr zišli) stáva aj milovník drum and bassu. Začal si kupovať vinyly, skúšal produkovať drum and bass a za gramofónmi stával v kluboch, ktoré boli v jeho bydlisku. Trvalo niekoľko rokov, kým na hudobných váhach drum and bass prevážil hip-hop, ale keď sa tak stalo, pustil sa do práce s ešte väčšou vervou a začal pripravovať prvé mixované sety. Vďaka nim si ho všimli aj promotéri z iných holandských miest a tak dostal možnosť ukázať sa pred ľuďmi a zabávať ich aj inde ako v Leidene.

V roku 2001 začal spoločne s kamarátmi, ktorých prezývky sú Cutoff a Mos, organizovať drum and basové noci Future Research v mestách Amsterdam a Haarlem. Aj vďaka tomu sa všetkým trom otvorili cesty do iných klubov na svete a tak navštívili napr. Škótsko, Belgicko a koncom roka 2003 strávili víkend v Česku, kde hrali na akciách v Prahe a Plzni. Možno si niektorý z bratov pamätá Lenzmanove vystúpenie, ktorý vtedy ešte netušil, kde bude jeho producentská kariéra o niekoľko rokov. Keďže by bolo malým zázrakom, keby sa na internete po siedmich rokoch nachádzal funkčný odkaz na stiahnutie jeho setu, iba pre predstavu, náhľad toho, čo vtedy hrával: XRS – Return to Paradise, Artificial Intelligence – No Return, M.I.S.T. – Outerspace, Calibre – Just Fine, M.I.S.T. & Marky & XRS – Back to Love… S produkciou to nemal na začiatku ľahké, pretože nemal potrebné štúdiové vybavenie a tak musel prosiť kamarátov, či by ich nemohol navštíviť a niečo v ich štúdiu vytvoriť. Ďalším očakávaným krokom bolo vlastné štúdio, ktoré sa mu v roku 2003 podarilo dať dokopy. V ďalšom roku sa rozhodol opustiť zoskupenie Future Research, pretože cítil, že jeho vnímanie hudby už nie je také isté ako ostatných a vybral sa vlastnou cestou.

Začal formovať svoj zvuk a v tom období mal podobný pohľad na hudbu ako MC Dan Stezo (ktorého hlas ho dopĺňal nielen v štúdiových mixoch, ale rozumeli si aj počas vystúpení naživo) a Scarr. Všetci traja mali radi liquid funk a spoločné nadšenie, práve z tejto odnože drum and bassu, chceli šíriť ďalej a z toho dôvodu založili crew Asylum. Pre tých, ktorým sa páčila práve takáto hudba, organizovali v Leidene party s názvom Fever. Lenzman na to obdobie spomína: „V Holandsku to bolo s liquid funkom ťažké. Mladí chceli počúvať tvrdú hudbu, takú akú tvorili naši krajania Noisia a Black Sun Empire a tí starší odrástli. My sme však verili tomu, čo sme robili a robili sme to srdcom.“ Nielen na vlastných akciách hrával svoju vlastnú tvorbu, ale posielal ju aj ďalším ľuďom. Jedna jeho skladba sa tak dostala k Nookiemu. Nookie je majiteľ labelov Phuzion či Strictly Digital. Lenzmanov track Visionary sa mu zapáčil a zaradil ho do mixovanej kompilácie Atmosphere Chapter 1 – Deeper Drum & Bass, ktorá vyšla v lete roku 2005 a ďalší rok bola vydaná pod labelom Strictly Digital Drum & Bass. Nie každá cesta k vydaniu prvého tracku je taká krásna a ideálna ako sa niekedy píše v profiloch iných producentov. „Začal som drum and bass naplno produkovať koncom deväťdesiatich rokov a v roku 2003 som s tým sekol. Bolo to hlavne kvôli tomu, že veci nešli tak, ako by som si predstavoval. Mal som príliš veľké očakávania od toho, ako to bude s mojou hudbou a potreboval som nejaký čas nad tým všetkým popremýšľať,“ hovorí Teije o tom, že chýbalo málo a nedočkali by sme sa dnes hudby, ktorú vydáva. Nestalo sa tomu tak, pretože: „Všetko sa zmenilo v roku 2006 a veci začali naberať rýchly spád. LTJ Bukem začal hrávať moje skladby a Fabio o mne hovoril vo svojej show vysielanej v rádiu. Nemohol som tomu uveriť. Mojim hrdinom sa páčili moje tracky.“

V apríli 2007 namixoval Stunna set, ktorý pozostával iba z Lenzmanovej produkcie a pustil ho vo svojej Greenroom show, ktorú vysielal v rádiu Bassdrive. Pozrite a vypočujte, ktoré tracky už mal vtedy Lenzman hotové a ktoré doteraz nevyšli a pravdepodobne sa ich už ani nedočkáme.

DOWNLOAD: STUNNA – SPOTLIGHT MIX ON LENZMAN (11.04.2007)
Tracklist:
Lenzman – Caught Up (Spearhead)
Lenzman & Submorphics – Way Back When (Phunkfiction Dub)
Lenzman – Visionary (Strictly Digital)
Lenzman & Switch – Cashmere (Dub)
Lenzman & Amaning – Siam Square (Dub)
Lenzman & Stunna – Milk & Honey VIP (Dub)
Lenzman – Typhoon (Dub)
Lenzman – I Want You (Future Retro)
Lenzman – Close To Me (Future Retro)
Lenzman & Switch – No More Tears (Phuzion)
Lenzman & Amaning – Kiss & Tell (Dub)
Lenzman & Icicle – Untitled (Dub)
Lenzman – Live Yhe Dream (Dub)
Lenzman & Jubei – Room 237 (Dub)
Lenzman – Cold World (Strictly Digital)
Lenzman – Deeper Than You (Dub)
Lenzman – The Blues (Spearhead)
Lenzman – Marseille (Dub)
T.I. – Why You Wanna (Lenzman & Switch VIP) (Love Recordings)

Angličan BCee mu v roku 2007 vydal dve platne. I Want You / Close to Me na labeli Future Retro a Caught Up / The Blues na Spearhead Records. Nookie aj naďalej veril jeho hudbe a tak po MP3 Visionary vychádza aj 12” so skladbami No More Tears (feat. Switch) a Allure .

Lenzman – The Blues (Spearhead Records)

Keď sa pozriete do diskografie a prevrátite list na stranu, kde je v nadpise rok 2008, uvidíte jeho meno a názvy trackov pri ďalších vinyloch. Spoločne s Američanom Submorphics-om urobili dva tracky – Respiration a Way Back When . Na labeli Fokuz, ktorý založili jeho krajania, dostala priestor skladba String City na jednej strane platne FOKUZ034. Ever So Slightly a Little Brother budú už navždy spájané s labelom Integral. Doplním ešte, že v spomínanom roku 2008 ešte vyšiel remix skladby Caught Up , o ktorý sa postaral Nu:Tone.

Lenzman & Submorphics – Way Back When (Phunkfiction Recordings)

V štúdiu mu to ide, ale ako je možné, že na začiatku profilu nebolo spomenuté, že Teije ako malý hrával na nejaký hudobný nástroj alebo to, že ho rodičia prinútili k tomu, aby začal navštevovať hudobnú školu? Nie je to tam spomenuté, pretože jeho dospievanie s hraním na hudobný nástroj nebolo spojené. O produkovaní Lenzman hovorí: „Neviem čítať noty, neovládam ani hudobnú teóriu, preto to, čo robím je hlavne o intuícii a pocitoch. Podvedome na to vplývajú emócie a aj hudba, ktorá ma inšpiruje“ Pokiaľ ide o hudbu, ktorá mu prináša inšpiráciu, tak je to nielen soul, jazz, funk a hip-hop, ale aj konkrétni umelci James Brown a Isaac Hayes. Ak ide o drum and bassových producentov, tak vzhliada k menám ako LTJ Bukem, Calibre, Carlito a ďalším.

Presuňme sa od slov späť k hudbe a pripomeňme si ako to Lenzmanovi išlo v roku 2009. Spolupráca s Redeyes-om sa páčila majiteľom labelu Integral a tak ju vydali aj na 12”. Konkrétne ide o tracky High & Low a Thieves in the Night . S kamarátom Treez-om urobili skladbu Bear Trap , ktorú hľadajte v katalógu labelu C.I.A. Deep Kut, ak platňu otočíte alebo pustíte druhú MP3, začne vám hrať Lose You . Na tom istom labeli o štyri mesiace neskôr Lenzmanovi vychádza ďalší vinyl so skladbami Sugar Hill a Memory Loss . K tomu si pridajte ešte Lonely Heart , Bright Lights , Last Day on Earth , Emeralds , Mesmerized , remix Soul Patrol a máte veľa dobrej hudby na počúvanie a keď dopočúvate, dajte si ešte Marseille , ktorú v tom roku dal Lenzman na stiahnutie zadarmo.

Lenzman feat. Cliff – Lose You (CIA Deep Kut Records)

V apríli roku 2009 pripravil prvú časť prvúčasť podcastu [tracklist], ktorý uverejnila jeho bývalá bookingová agentúra a v auguste navštívil spoločne s Riyou Bailey-ho show 1Xtra, kde okrem rozhovoru odznel Lenzmanov mixovaný set, počas ktorého držala Riya mikrofón v ruke.

Tracklist:
Marcus Intalex – Airbourne (Soul:R)
8 Bits – So Good (White)
Lenzman & Treez – Stellar (Dub Version) (Subtitles)
SpectraSoul – Guardian (Know You Want Me) (Metalheadz)
Lenzman – Take It Back (White)
Random Movement & Mixmaster Doc – Saturated Fats (White)
Lenzman feat Riya – Open Page (Metalheadz)
Calibre feat Lariman – Tru Beat (Critical)
Lenzman & Redeyes – High And Low (Integral)
Lenzman – Rags To Riches (Shogun Ltd)

Ak každým rokom Lenzman potvrdzoval, že ten predchádzajúci nie je náhoda a ešte zdvihol level o niečo vyššie, tak tento rok dokázal, že priama úmernosť neplatí, pretože hudobný level zdvihol niekoľkokrát. Ak sa mu podarí prekonať rok 2010, tak… Ale na to si počkajme, nepredbiehajme a zrekapitulujme si rok aktuálny. Vo februári vyšla platňa na labeli Shogun LTD. so skladbami Bittersweet a Rags to Riches , ktorá by mala mať bez debaty na obidvoch stranách napísané veľké A! O mesiac a pár dní na to, ďalšia lahôdka v zhudobnenej podobe – Fade Away , ku ktorej text vymyslel a naspieval Joseph Esposito, známy aj pod prezývkou Jo-S. Potom ako Lenzman počul jeho hlas v skladbe Vines, zohnal si na neho kontakt, oslovil ho a začali spolupracovať. Ich prvú spoluprácu je počuť v skladbe Emeralds.


Lenzman – Fade Away [Feat Jo-s] (Soul:r)

That you and me are fading away
I fought through it and never came away clean
It was a feeling i had but it went away
I Thought through it and threw it away
You never seemed to be too far away from me
Yet so far enough you never had the chance to see
In this moment I feel it’s safe to say
Things will never feel the same

Keď dopočúvate Fade Away, pustite si ešte druhú skladbu zo SOULR044 – Flamethrower . Pokiaľ by sa mala vybrať skladba, ktorá je najznámejšia z tých, ktoré Teije urobil, tak by to bola Open Page . A oprávnene. Táto skladba sa však nevznikala ľahko. „Nejaký čas sme na tejto skladbe s Riyou pracovali, ale stále tomu niečo chýbalo a veľmi sa nám nepozdávala. Neskôr mi Laura poslala ukážku vokálu, ktorý by sme v nej mohli použiť. Vypočul som si ju a začal som Open Page úplne prerábať. Pokiaľ by som ten vokál, ktorý ma inšpiroval, nepočul, tá skladba by nebola taká, ako je teraz,“ hovorí Lenzman o tom, čo ho najviac inšpirovalo. Táto skladba vás určite zahreje pri srdci a veľmi hrateľná je aj druhá strana vinylu – Coincidence . Nebojte sa pustiť počas večera obidve.

LENZMAN FEAT. RIYA – OPEN PAGE (Metalheadz)

Lenzman: „Prácu s vokalistami sa mi veľmi páči, je to niečo úplne iné ako keď použijem nejaký sampel. Mám vtedy pocit, že vytváram skutočný track a tiež je to veľkou inšpiráciou pracovať s inými ľuďmi. Vždy sa teším na to, s čím prídu a častokrát sa stane, že to je niečo úplne neočakávané.“
Aj Kasrovi, majiteľovi labelu Critical, sa páčila hudba, ktorú Lenzman robí a tak ho oslovil s prosbou, či by aj pre neho neurobil nejaké tracky. Lenzman neodmietol a tak na labeli Modulations boli vydané skladby More Than I Can Take a Silhouette . Tento 10” má katalógové číslo MODULE001. V novembri bola vydaná platňa na Shogun LTD. a tak si môžete vypočuť ako znie druhá časť Bittersweet a Take it Back .

Pokiaľ ide o tohtoročné remixy, nezaháľal ani v tomto smere. Zmenené tak v jeho štúdiu boli skladby Ice Dance (Bachelors of Science), Bright Lights (Die, Interface & William Cartwright), možno trochu nečakane aj The Island od Pendulum, ale popravde, kto by odmietol takúto ponuku? Na vinyle ju vydal label Breakbeat Kaos a ako white label vyšiel remix skladby UnThinkable od Alicie Keys.


Alicia Keys – UnThinkable (Lenzman Drum & Bass Bootleg)

Aj tento remix zaradil do mixu, ktorý je 21. pokračovaním podcastu bookingovej agentúry Reprise.
DOWNLOAD:LENZMAN – REPRISE PODCAST 21 (05/2010)
Tracklist:
01. Phil Tangent – Lunar – Soul:R
02. Calibre – Don’t Want Your Love – Samurai Red Seal
03. Random Movement – Believe No Other [Lenzman Remix] – Westbay
04. Exocet – Demon Seed [S.P.Y Remix] 05. Jubei & Alix Perez – Untitled
06. Lenzman – Silhouette – Modulations
07. Ulterior Motive & FD – All That We Are – Metalheadz
08. Total Science – Concrete Proof – CIA
09. Nether – True Believer [Marcus Intalex Remix] – DSM
10. Total Science feat. Riya – Redlines – Critical
11. Lenzman – Lose You VIP
12. Random Movement – 2 Dogs Down – Innerground
13. Phil Tangent – Billie’s Smile – Soul:R
14. Lenzman & Switch – Ice Cold Soul – CIA
15. Artificial Intelligence – Untitled
16. Lenzman & Treez feat. Jo-s – Stellar – Subtitles
17. Kiat – Feeder – Metalheadz
18. Need For Mirrors – Poison Apple – 31 Records
19. Alicia Keys – Un-Thinkable Bootleg

Pokiaľ vás zaujíma najbližšia budúcnosť, tak už čoskoro konečne vychádza očakávaná platňa na Subtitles – Stuck / Stellar a Metalheadz Platinum prinesie Masquerade na flipe s remixom od Die, Interface a Cartwright. VIP verzia Lose You je pripravené pre label C.I.A. UK, spoločne s Ice Cold Soul , na ktorom spolupracoval so Switch-om.


Lenzman + Treez – Stellar (feat. Jo-s) (Subtitles)


Lenzman – Masquerade (Metalheadz Platinum)

Ďalšie informácie už čoskoro na všetkých kvalitných weboch, Drumatique Facebook stránke a Facebook stránke eventu .

via Quite [www.dnb.sk]