Dokument Zuzany Piussi Český Alláh získal Cenu Jedného sveta za slovenský dokument


Dokument Zuzany Piussi ČESKÝ ALLÁH získal na aktuálnom ročníku Medzinárodného filmového festivalu Jeden svet cenu za najlepší slovenský dokument. Snímka skúma dopady utečeneckej krízy na českú spoločnosť a politiku. Porota ocenila prelínanie aktuálne politickej témy s intímnym pohľadom na krízu vo vzťahu dvoch ľudí. Festival uvádza film v nedeľu o 18.00 hod. v kine Lumiere a po projekcii bude nasledovať diskusia s autorkou.

V piatok mohli festivaloví návštevníci vidieť najnovší film Zuzany Piussi a Víta Janečka SEDLIACKY ROZUM.

„Cena ma veľmi potešila, pretože za film Český Alláh som si odniesla asi najviac kritiky a nenávisti, asi to je tým, že film nie je slniečkársky, ani antiislamistický, žiadnu skupinu som nepotešila. Film ukazuje zvnútra, ako sa manažuje strach z utečencov, ktorých nemáme. Mysleli sme si, že si týmto imaginárnym strachom česká spoločnosť už prešla, ale tieto voľby ukazujú, že to tak nie je,” povedala Zuzana Piussi. Film mal slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest 4. marca 2017. Do slovenských kín ho priniesla spoločnosť Filmtopia a snímka sa stala aj súčasťou putovného projektu Dokument na kolesách.

“Slovenská dokumentaristka v ňom časozbernou metódou sleduje názory a konanie ľudí, ktorí sa v rokoch 2015 a 2016 rozhodli u našich západných susedov aktívne reagovať na vtedy kulminujúcu migráciu do krajín Európy. A hoci platí, že sa režisérka v dokumente zaoberá Českom, jej film je do istej miery aj zrkadlom nás samých. Porota pritom zvlášť ocenila predovšetkým prelínanie aktuálnej kultúrno-politickej témy paralelne s intímnym pohľadom na krízu vo vzťahu,” píše sa vo vyhlásení poroty, ktorá na 18. ročníku festivalu Jeden svet pracovala v zložení: poľská filmová teoretička Jadwiga Glowa, český dokumentarista Jan Novák, slovenský dokumentarista Miro Remo.

Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch patrí súčasne k najmenej tolerantným krajinám Európy. Časozberný dokument, ktorý Piussi nakrútila za dva roky, má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom. Režisérka hovorí, že aj keď sa film odohráva v Čechách, obsahuje zlomok skúsenosti zo Slovenska. „Film však predovšetkým nie je o Islame a utečencoch. Zaoberá sa mechanizmom politickej práce so strachom obyvateľov. Je obecný a v jeho centre sa môžu objaviť rôzne veci – Rómovia, menšiny, teraz sú to moslimovia,“ povedal k filmu strihač a koproducent filmu Vít Janeček.

Viac informácií o filme nájdete na stránke http://d1film.com/index.php?id=cesky-allah&setlang=cs, k dispozícii je aj trailer filmu na zdieľanie, na http://www.D1stream.com.

Najnovším filmom Zuzany Piussi a Víta Janečka je celovečerný dokument “o obrábaní pôdy, správy krajiny a dopadoch pri podnikateľských metódach najväčšieho českého sedliaka všetkých čias Andreja Babiša” Sedliacky rozum. Vo februári 2016 premierovala Zuzana Piussi celovečerný dokument, v ktorom priniesla pohľad na spoločnosť aj cez zákulisie prezidentskej kampane, Ťažká voľba, za ktorý získala v októbri 2016 Zvláštne ocenenie poroty práve na festivale Jeden svet. Snímky Zuzany Piussi: Od Fica do Fica a Krehká identita patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty. Vít Janeček je slovenským divákom známy napríklad svojím filmom Ivetka a Hora.