Do klubu stovkárov pribudne Chrobák v hlave


Po Gavranovej hre Všetko o ženách a Thomasovej Charleyho tete sa tretím členom klubu predstavení so sto a viac reprízami v súčasnom repertoári Štátneho divadla v Košiciach stane vo štvrtok situačná komédia Georgesa Feydeaua Chrobák v hlave. Tá od svojej premiéry v októbri 2006 zapĺňa hľadisko historickej budovy a dáva poriadne zabrať brániciam divákov.

Predstavenie s košickými činohercami naštudoval dnes už nebohý režisér Karol Spišák. „Úspech predstavenia spočíva ani nie tak v samotnej téme, ako v jej spracovaní. Režisér, dnes žiaľ už nebohý Karolko Spišák našiel k realizácii vynikajúci kľúč, ktorý sa nám, ako hercom podarilo naplno osvojiť. Navyše každý herec prispel svojim talentom a zmyslom pre humor a je to,“ hovorí herec Ivan Krúpa. Ten v dvojúlohe seriózneho Victora Emanuela i „ochľastu“ Pochého rozohráva na pódiu vynikajúci herecký koncert.

„Určite to nie je to isté predstavenie, ako bolo na začiatku. Každé sa časom vyvíja a každý herec nájde na svojej postave ešte niečo, čím by sa dala vylepšiť, lepšie pochopí vzťahy s inými postavami a samozrejme, keďže ide o komédiu, prihodí aj nejaký ten „špilec“,“ odpovedá krúpa na otázku ako sa zmenilo predstavenie po sto reprízach. Pre neho ako pre herca je Chrobák v hlave aj poriadnou zaberačkou. Ako priznal ešte po premiére, dvojúlohu stvárnil prvýkrát. „Najťažšie je neustále prezliekanie. Ale mám famózny tím garderobériek, ktorý ja nazývam formulou 1 a tie dokážu zvládnuť prevlek za niekoľko sekúnd,“ dodáva s úsmevom Krúpa.

Chrobák v hlave patrí už vyše sto rokov medzi najúspešnejšie situačné komédie na svete a s úspechom sa hráva takmer všade, kde ho uvedú. Feydeau napísal brilantnú komédiu, kde centrálnou zápletkou je nevera verných, ktorým ktosi skrátka nasadí chrobáka do hlavy. Tresk situačného humoru pritom privodí nevinný nápad zistiť, ako je to s vernosťou manželského partnera.

Ako tvrdí Ivan Krúpa ani po sto reprízach sa hercom Chrobák v hlave neprejedol a určite nie je pre nich už len rutinou. „Každé divadelné predstavenie je živé a každé je niečim osobité. V tom je najväčšie kúzlo divadla. Nie je to záznam, ktorý môžete pozerať 100-krát a vždy bude rovnaký.  V predstavení na scéne sa stretávajú každý večer živí ľudia, a tento „ľudský faktor“ má na svedomí, že každé predstavenia je iné a zároveň rovnaké. Každý z nás denne žije svoj život, má svoje radosti aj starosti a po celom dni nesie kožu na trh. Takže nijaká rutina, stále treba byť v strehu!“ tvrdí Krúpa.

Neustály záujem divákov a vypredané reprízy sú predpokladom, že počet repríz u Chrobáka v hlave bude narastať a pravdepodobne aj toto predstavenie sa zaradí ku komédiám Všetko o ženách a Charleyho teta, ktoré už majú za sebou viac ako 120 repríz na doskách košického divadla. O úspešnej dramaturgii činohry svedčí aj to, že do klubu stovkárov by sa čoskoro mohli zaradiť aj ďalšia hra Mira Gavrana Všetko o mužoch či situačná komédia Tom, Dick a Harry.

via sdke.sk