Do kín prišiel film Muž, ktorý stál v ceste – posledná snímka herca Daniela Heribana


Súčasnosť nás svojimi turbulentnými udalosťami prakticky denne utvrdzuje v tom, aké dôležité je pripomínať si históriu. Umenie, vrátane toho filmového, nám umožňuje sa prostredníctvom silných príbehov obzerať za udalosťami, ktoré v našich dejinách zohrali významnú úlohu. Historický film Muž, ktorý stál v ceste (réžia: Petr Nikolaev) sa vracia k okupácii Československa ako k jednému z neslávne známych míľnikov našej minulosti. Práve teraz ho premietajú kiná v celej republike a táto silná dráma je zároveň spomienkou na herecké majstrovstvo Daniela Heribana, obľúbeného slovenského herca, ktorý nás na jar opustil.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 začala okupácia Československej socialistickej republiky vojskami Varšavskej zmluvy. Jednou z kľúčových osobností československej politickej scény bol aj František Kriegel, lekár a politik, ktorého vo filme stvárňuje herec Tomáš Töpfer. Kriegel bol na začiatku okupácie zatknutý a unesený, spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon). Stal sa jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou našej krajiny. Čo všetko musel kvôli svojmu rozhodnutiu prekonať? A ako to zmenilo jeho ďalší život? Odpovede sa práve teraz dozvieme na plátnach kín.

Okrem Tomáša Töpfera v hlavnej úlohe a Daniela Heribana v úlohe Alexandra Dubčeka sa na plátne objavia aj Zuzana Mauréry, Adrian Jastraban, Alois Švehlík, Miroslav Táborský či Jaroslav Mendel.

Novinku známeho českého režiséra Petra Nikolaeva, autora filmov Báječná léta pod psa, Kousek nebe či Lidice, priniesla do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film.