Do Bratislavy prichádzajú legendárni The Mission


V roku 2016 absolvuje svoju slovenskú koncertnú premiéru aj kultová britská kapela The Mission, ktorá patrí k „zlatému fondu“ nezávislej scény 90. rokov. Partia okolo charizmatického speváka Waynea Husseyho sa v 90. rokoch na ostrovoch považovala za jedno z najlepších koncertných zoskupení a patrila k okruhu interpretov ako U2, The Cure či The Sisters of Mercy.

Ich bratislavský koncert sa uskutoční 26. októbra 2016 v klube MMC, predpredaj vstupeniek sa začína už v piatok 22. januára prostredníctvom stránky http://www.orepole.sk.

The Mission sa dostali do povedomia fanúšikov v roku 1987 ako predkapela U2 na turné k ich najslávnejšiemu albumu The Joshua Tree, o rok neskôr predskakovali na turné The Cure k albumu Disintegration. Povesť jednej z najlepších koncertných kapiel bola razom na svete a v ďalších rokoch sa The Mission stávali častými headlinermi najväčších vtedajších nezávislých festivalov ako Reading či Pinkpop.

The Mission sú považovaní za jedného z hlavných priekopníkov gothic-rocku, na čom nič nemení ani fakt, že počas ich hudobného vývoja koketovali postupne s iks ďalšími žánrami vrátane folku a popu.

Kapela vznikla v Leedse v roku 1986 „odštiepením“ polovice členov vtedajších The Sisters of Mercy. Gitaristu a speváka Husseyho a basáka Craiga Addamsa doplnili ešte bubeník Mick Brown z Red Lorry Yellow Lorry a druhý gitarista Simon Hinkler z Pulp.

Zaujímavosťou je, že po desaťročiach trvajúcich personálnych rošádach sa Husseymu podarilo obnoviť takmer úplnú pôvodnú zostavu a v Bratislave sa teda predstavia až traja zakladajúci členovia kapely. Jediným „nepôvodným“ členom tak bude bubeník Mike Kelly.

The Mission vydali počas svojej kariéry desať radových albumov, najvyššie to dotiahli v roku 1988 s albumom Children – na druhé miesto britského albumového rebríčka. Na bratislavskom koncerte určite nebudú chýbať ich najznámejšie single ako Wasteland, Tower of Strength, Butterfly on a Wheel či Deliverance.

The Mission sa vyberajú na turné po dlhých piatich rokoch, pričom to predošlé bolo kompletne vypredané. Záverečný koncert turné v londýnskej Brixton Academy s kapacitou 5000 divákov bol dokonca vypredaný už pol roka vopred. To sa písal rok 2011 a kapela oslavovala 25-te výročie na scéne – tohtoročné turné bude už pripomienkou 30-ročného „jubilea“.

„Pamätám si, ako začiatkom 90-tych rokov redakcia Melody Makeru tipovala, kto z našej kapely umrie prvý. Ale my sme stále tu, živí a zdraví,“ hovorí dnes Hussey s odvolaním na búrlivé muzikantské začiatky. „Nedokázali by sme to, nebyť nášho geniálneho obecenstva. Táto oslava patrí jemu.“

Deliverance (1990)

Garden Of Delight (1986)

Wasteland (1987)

Butterfly On A Wheel (1990)

Stay With Me (1986)