Dni majstrov ÚĽUV 2014 budú utkané na mieru


Prvý septembrový víkend sa bude centrum Bratislavy niesť v znamení remesiel a ľudových tradícií. Na Hviezdoslavovo námestie zavíta viac než sto remeselníkov z rôznych kútov Slovenska, aby návštevníkom predviedli svoje umenie. Okrem tradičných majstrov sa predstavia aj členovia čipkárskych a tkáčskych klubov, Regionálne centrum remesiel ÚĽUV so svojimi tvorivými dielňami, ale aj mladí dizajnéri a tvorcovia etnomódy, ktorí nachádzajú silnú inšpiráciu v tradičných technikách.

Súčasnej móde inšpirovanej tradíciou je venovaná aj módna prehliadka „Tradícia v novom šate“, kde svoju tvorbu predstavia Ina Budovská, Jana Gavalcová, Ľubica Poncik, a Slovakiagift.

Každý rok sa upriamuje pozornosť na vybrané remeslo. Tento rok je to tkáčstvo. Primaciálne námestie bude zaplnené krosnami. Tkáči a tkáčky z celého Slovenska ukážu, ako sa kedysi vyrábali koberce, obrusy či tkalo plátno na oblečenie. Krosná budú k dispozícii aj pre všetkých dospelých návštevníkov, ktorí si budú chcieť tkanie vyskúšať.
Vrcholom festivalu je slávnostné odovzdanie ocenenia „Majster ľudovej umeleckej výroby“ za rok 2014. Ústredie ľudovej umeleckej výroby udeľuje ocenenie už od roku 1959 a do dnešného dňa udelilo 393 čestných titulov. Od tohto ročníka, titul Majster ľudovej umeleckej výroby udeľuje ÚĽUV spoločne s Ministerstvom kultúry SR. „Je našou povinnosťou a zároveň aj cťou oceniť dlhoročnú prácu ľudovoumeleckých výrobcov. Vďaka ich remeselnej zručnosti a vernému vzťahu k tradíciám sa pre budúce generácie zachováva kultúrne dedičstvo, z ktorého môžeme stále čerpat a inšpirovať sa “, hovorí generálna riaditeľka ÚĽUV, Dana Kľučárová.
Festival Dni majstrov nezabúda ani na najmenších. Pre deti sú opäť pripravené tvorivé dielne, súťaže, školička tanca, vystúpenia detských folklórnych súborov, ale aj program z dielne Sľuku „Zvuky nie sú muky“. Chýbať nebude ani drevený kolotoč na ručný pohon, drevené chodúle a rôzne hry, ktoré sa zvykli deti v minulosti hrávať. Pre veľký úspech v minulom roku sa opäť deti vyberú na Vandrovku za remeslom.
Neodmysliteľnou súčasťou festivalu je hudobno-tanečný program. Počas celého víkendu sa na Hlavnom námestí a v Altánku na Hviezdoslavovom námesti vystriedajú popredné folklórne kolektívy, hudobné skupiny a jednotlivci. Zo širokej palety vystúpení, dramaturg Pavol Pitoňák vyberá: „Návštevníci sa môžu pobaviť na originálnom pohľade na regióny Slovenska v programe „Takto my tu žijeme“. Veľmi vtipný je aj nedeľný tanečný program s Credance a Všetečníkmi. A program „Naše poklady“ odhalí, v čom sme my Slováci jedineční.”

S dobre odvedenou prácou a zábavou sa spája aj chutné jedlo. Tento rok bude gastro zóna na Rybnom a Primaciálnom námestí rozšírená o ďalšie tradičné jedlá. Návštevníci si pochutia na jedlách zo salaša, párancoch, či podpecníkoch a osviežiť sa budú môcť tradičnou československou kofolou.