Dnes na Koncerte pre všímavých po tretí raz odovzdali ocenenie Biela Vrana


Aliancia Fair-play a Via Iuris dnes na Koncerte pre všímavých po tretí raz odovzdali ocenenie Biela Vrana. Tento rok si ho prevzali: Marek Božík, ktorý bojuje za to, aby mesto dodržalo svoj záväzok vybudovať v Bardejove mestský park; Zuzana Melicherčíková, ktorá ako bývalá študijná referentka na Právnickej fakulte UK poukázala na podozrivé prijatie skupiny známej ako daňoví poradcovia na štúdium a napokon Ján Mičovský, ktorý odhalil rozsiahle plytvanie v štátnom podniku Lesy SR.

Laureátov pre tento ročník vybrala porota, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátormi. Jej členmi pre tento ročník boli: herečka Emília Vášáryová, kazateľ Daniel Pastirčák, novinár a spisovateľ Milan Martin Šimečka , filozof Egon Gál a zástupcovia minuloročných laureátov ocenenia Biela Vrana 2009 – sudca Juraj Babjak, psychiater Jozef Hašto a lesník/ochranár Marián Jasík.

Ocenenie Biela Vrana je určené pre vzácnych ľudí, ktorí menia spoločnosť k lepšiemu. Prejavujú pritom odvahu, nadštandardný cit pre spravodlivosť, či verejné dobro a vytrvalú vieru v princípy. Prekonávajú prekážky a podstupujú osobné riziko.

„Biele vrany sú jedineční ľudia a sme radi, že si ich môžeme takto verejne uctiť. Dúfame, že budú inšpiráciou pre ďalších. Bez nich by bola naša spoločnosť v mnohých aspektoch chudobnejšia. Ďakujeme tiež všetkým partnerom ocenenia za ich podporu,“ uviedol pre médiá výkonný riaditeľ Via Iuris Martin Štoffa.

Sošky pre ocenených vytvoril uznávaný výtvarník Fero Guldan na mieru pre každého z laureátov. Tento ročník ocenenia bol už tretím v poradí. Programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk v súvislosti s tohtoročnými laureátmi uviedla: „Všetky Biele Vrany pocítili za svoje aktivity postihy vo forme straty zamestnania, či právnych krokov. Toto ocenenie vnímam ako splatenie dlhu voči nim, ale aj určitý záväzok, aby sme ich príbehy sledovali naďalej a pokúsili sa podporou a poďakovaním prevážiť to zlé, čo im do života prinášajú iní.“

via bielavrana.sk