Dnes a zajtra vystúpi na festivale NouveauNu so svojím sólo projektom NADEAH


Miranda alias Nadeah už dorazila na Slovensko a o pár hodín dnes /7.10,2010/ večer vystúpi v Bratislavskom MMC a zajtra v Košických Kasárňach/Kulturparku.
Exkluzívne vám prinášame prvý rozhovor s NADEAH.

Môžeš sa nám bližšie predstaviť? Poznáme ťa ako členku Nouvelle Vague ale chceme o tebe vedieť viac. Ako si sa dostala k hudbe?

Čo sa týka hudby, som samouk a moja hudobná minulosť bola ovplyvnená punkom a alternatívnym rockom. V UK som mala kapelu The loveGods, ale keď mi skončili britské víza, musela som opustiť moju rockovú kapelu a začať znova v Paríži. Desať rokov som bola v kapele, ktorej dominoval ťažký gitarový zvuk a tento štýl ma začal trochu nudiť. Odvtedy sa venujem Nouvelle Vague a najnovšie aj svojej sólovej kariére. Je to pre mňa príjemná zmena.

Ako si sa zmenila po osobnej a muzikantskej stránke, odkedy sa venuješ hudbe?
Zo začiatku pre mňa bola hudba niečím, čo mi pomáhalo prejaviť sa a zmieriť sa s nepríjemnými pocitmi. Teraz beriem hudbu ako detské ihrisko, miesto, kde sa nekladú medze mojej predstavivosti, na jedinú sekundu ju môžem zachytiť, preskúmam ju a pretvorím ju do skladby. Viem byť šťastná aj bez toho, ale to že sa venujem hudbe, beriem ako privilégium a dar.

Vraj máš nový album Venus Gets Even. Prezraď nám o ňom viac.
Môj album VGE je opakom všetkého, čo som robila doteraz. Chcela som robiť hudbu úplne inak ako predtým a nechcela som s tým dlho váhať. Do textov som pretavila svoje temné pokrútené ja, zabudla som na rockové gitary, na spoluprácu som si vybrala dirigenta klasického orchestru Nicola Tescariho a spravila som album. Mali sme medzi sebou veľmi veľa nezhôd, hlavne preto, že obaja pochádzame z úplne iného hudobného sveta, ale výsledkom je veľmi eklektický album. Nikdy predtým som nemala k dispozícii trúbky, klavíry a trombóny a všetky tieto úžasné nástroje, pri nahrávaní VGE som sa cítila ako dieťa v obchode s cukríkmi. Toľko možných farieb a príchutí, z ktorých som si mohla vyberať a ktoré som mohla použiť. Pre mňa je hudba o skúmaní miest, na ktorých som nikdy predtým nebola. A VGE je svet sám o sebe. Už som počula názory, že môj album má naozaj jedinečný zvuk a preto to som veľmi vďačná Nicolovi, že ho pre mňa stvoril.

Kde a kedy si ho nahrávala?
Album sme nahrávali tento rok v skúšobni mojej dobre kamarátky Katia Labeque. Veľkoryso nám poskytla svoj dom na mnoho dní a nocí a my sme tam nahrali väčšiu časť albumu. Skvelú prácu odviedol jej partner David Chalmin, ktorý nám vypomohol ako zvukový technik. Mám naozaj veľké šťastie na ľudí, ktorými som obklopená.

S kým si ešte spolupracovala na albume? Pomohol ti aj niekto od Nouvelle Vague alebo si sa obklopila úplne novými ľuďmi?
Na albume som spolupracovala so starými známymi aj s novými ľuďmi. Veľmi mi pomohol Marc Collin, producent NV, dohliadol na väčšiu časť nahrávania a pomohol s editovaním. Aj niektorí ďalší hudobníci na mojom albume hrávajú s NV. Ale ako producenta som si vybrala neznámeho Nica Tescariho, pretože len vďaka nemu ten album znie tak ako znie.

Kedy vydáš Venus Gets Even?
Vydanie albumu pripravujeme na začiatok budúceho roka. Na svojej stránke nadeah.com a na koncertoch mám zatiaľ k dispozícii 5 trackové EP.

Aký je najväčší rozdiel v tom, byť súčasťou Nouvelle Vague a byť sólová umelkyňa?
Určite v tom, že spievam vlastné skladby!

Ako vyzerá koncertné zloženie Nadeah?
Mám skvelú kapelu, Oliver Smith na kontrabase, Matthias Duplessy na gitare, Raphael Seguinier na bicích a David Aubaille na klávesoch. Ja hrám na gitare.

Nouvelle Vague je kapela známa vďaka svojim coverom. Sú covery dôvodom, prečo si išla sólo? Aby si mohla vydávať vlastné skladby?
Ešte predtým, ako som sa stala súčasťou Nouvelle Vague som so svojou bývalou kapelou The loveGods vydala dva albumy – Between Dogs and Wolves a Audience of One. Vlastné skladby píšem od dvanástich, nie je to pre mňa nič nové. Zároveň je pre mňa ale najdôležitejšie skladať vlastnú hudbu, to ma najviac napĺňa.

Ešte jedna otázka týkajúca sa coverov. Máš aj ty vo svojom koncertnom repertoári nejaký cover?
Áno, na koncertoch spievam cover Too Drunk To Fuck (skladba, ktorú prerobili Nouvelle Vague – originál Dead Kennedys). Vždy je to zábava.

Tešíš sa na návrat na Slovensko a svoje vystúpenie?
Som nadšená z toho, že opäť prídem, hlavne preto, že milujem publiká vo východnej Európe – sú jednoducho najlepšie na svete.

V Košiciach vystúpi NADEAH už o 20.00. Podrobný program nájdete na http://www.vresk.sk
via Miro Lánik