Divadlo SkRAT delí ľudí na napichovačov a lízačov


Divadlo SkRAT predstaví tento piatok 11. februára o 20.00 na svojej domovskej scéne v A4 – nultom priestore, novú inscenáciu Napichovači a lízači.

Hra Napichovači a lízači je druhou časťou projektu, v ktorom herci divadla SkRAT vyvracajú prekonaný mýtus o tom, že ľudia sa delia na lovcov a zberačov. 
Obrazy, výstupy, scénické a textové koláže, vášnivo obhajujúce novú pojmológiu a nový pohľad na staré veci, zároveň však sami seba vyvracajúce, sami so sebou polemizujúce, sami seba požierajúce pri hľadaní odpovede na zásadnú otázku dneška: Kto sú napichovači? Kto sú lízači?  

Dej sa podľa režiséra Dušana Vicena bude odohrávať vo fiktívnej firme, kde sa ľudia ocitnú v situáciách, či pozíciách, v ktorých potvrdia príslušnosť k jednej alebo druhej kategórii.
Autorom námetu a režisérom inscenácie Napichovači a lízači je Dušan Vicen, dvojnásobný držiteľ ceny Alfréda Radoka za najlepší český a slovenský dramaturgický text. V predstavení sa objavia Vít Bednárik, Ľubomír Burgr, Lucia Fričová, Dana Gudabová, Milan Chalmovský a Romana Maliti, ktorí sú zároveň spoluautormi inscenácie. Prvá a druhá repríza sú naplánované na 14. a 15. februára o 20.00 v A4 – nultom priestore.

Divadlo SkRAT ako autorské divadlo, pracuje predovšetkým so svojimi témami a textami, ktoré vznikajú zväčša priamo na skúškach a tak sa spoluautormi inscenácií stávajú všetci na skúške prítomní herci. Kolektívne autorstvo, či improvizované dotváranie situácií priamo na javisku, je pre poetiku divadla SkRAT príznačné a stáva sa pre ňu zárukou autenticity, spontánnosti a aktuálnosti nielen subjektívne zvolených tém. Okrem pravidelných predstavení na svojej domovskej scéne v A4 – nultom priestore sa SkRAT úspešne predstavil na niekoľkých festivaloch na Slovensku i v Čechách a ich inscenácie mali tiež možnosť vidieť diváci v Nemecku, v Maďarsku, či Slovinsku. Aktuálne má divadlo v repertoári desať inscenácií, z ktorých tri boli ocenené na festivale Nová dráma. V roku 2006 to bolo predstavenie Umri, skap a zdochni…!!!, ktoré získalo cenu Grand prix za najlepšiu slovenskú hru, v roku 2007 bola ocenená hra Smutný život Ivana T. za dramaturgiu a o rok nato získala inscenácia Narodeniny cenu Grand prix za najlepšiu inscenáciu súčasnej slovenskej hry. Nonverbálne predstavenie Mŕtve duše sa úspešne hráva nielen na Slovensku, ale veľký úspech má na zahraničných divadelných festivaloch. Hra Zvyšky sa objavila medzi piatimi najdôležitejšími divadelnými udalosťami minulého roku.

via a4.sk