Divadlo chce v novej sezóne uviesť deväť premiér


Deväť premiérových predstavení chce uviesť v novej sezóne 2010/2011 Štátne divadlo v Košiciach. Tri premiéry uvedie opera, štyri činohra a dve balet. Už do konca roka budú môcť diváci vidieť nové naštudovanie známej komickej opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba, balet uvedie predstavenie zložené z dvoch klasických diel pod názvom Harlekiniáda a činohra uvedie klasickú slovenskú klasiku Júliusa Ivana-Barča Mastný hrniec.

„Z pohľadu dramaturgie je to najmä v balete a v opere trochu inak zameraný repertoár. Opera sa po náročných a vážnych tituloch z minulej sezóny vracia k titulu, ktorý patrí k tým známejším operným dielam a má aj komický nádych. Balet zas po období moderných tanečných inscenácií siaha po klasike,“ povedal o pripravovaných premiérach riaditeľ divadla Peter Himič.

Aj v balete aj v opere sa v rámci pripravovaných premiér predstavia v realizačných tímoch, alebo priamo ako interpreti umelci zvučných mien. Operu Figarova dvadba režijne pripravuje Gustáv Herényi. ,,Druhou premiérou bude vo februári 2011 predstavenie zložené z dvoch jednoaktoviek, Španielskej hodinky Mauricea Ravela a Zuzankinho tajomstva Ernana Wolf-Ferrariho, ktoré režijne pripraví Achim Thorwald, jeden z najuznávanejších operných režisérov Európy dlhoročne pôsobiaci ako generálny riaditeľ divadla v nemeckom Karlsruhe. Poslednou premiérou v opere bude v máji 2011 Manon Lescaut Giacoma Pucciniho, kde bude mať réžiu v rukách Plamen Kertalov,“ priblížil dramaturgický plán opery jej šéf Paolo Gatto.

Balet sa vracia ku klasike. Predstavnie Harlekiniáda bude zložené z dvoch častí klasických baletov a venované známemu choreografovi Paquitovi. Podľa Andreja Suchanova by sa na premiére ako hosť mal predstaviť jeden z najlepších tanenčníkov súčasnosti Leonid Sarafanov. Balet uvedie na jar aj klasickú baletnú rozprávku Šípková Ruženka alebo Spiaca krásavica Petra Iľjiča Čajkovského. ,,Ak sa všetko podarí ako má, mali by sme ešte na záver sezóny pripraviť v spolupráci so Slovenským národným divadlom aj Galaprogram, v ktorom sa predstavia najlepší tanečníci z Košíc a Bratislavy,“ dodal Suchanov.

Pre činohru bude podľa slov jej šéfa Jozefa Úradníka určite vrcholom premiéra Shakespearovej komédie Ako sa Vám páči v réžii Romana Poláka.

Ako dodal riaditeľ divadla plánov pred novou sezónou je vždy viac ako možností, a to nie len finančných. „Som rád, že sa podarilo v ekonomicky nepriaznivých časoch udržať nielen počet premiér pre nasledujúcu sezónu, a teda plynulý chod divadla, ale aj mnoho medzinárodných projektov, predovšetkým Festival divadiel strednej Európy, čo je organizačne aj finančne jedna z najväčších mimorepertoárových akcií nášho divadla. Aj v tomto roku tento festival potvrdil svoje opodstatnenie a to, že si našiel miesto v ponuke kultúry v Košiciach. Napriek nepriazni počasia videlo festivalové predstavenia viac ako 6 tisíc divákov. K predsavzatiam by som zaradil nielen snahu o udržanie stabilného diváka, ale hlavne rozšírenie potenciálnych, dosiaľ „neprebudených“ skupín divákov, hlavne mladých, ktorí predstavujú našu budúcu návštevnícku základňu. Uvedomujeme si, že je to neustály zápas o priazeň, ktorý sa dá vybojovať len kvalitou a profesionálnym prístupom,“ odpovedal Himič na otázku, s akými predsavzatiami vstupuje divadlo do novej sezóny. Bohatá by mala byť aj tak ako v minulosti aj zájazdová činnosť divadla a novinkou bude operetný festival, ktorý organizuje OZ Mládežnícky orchester Musica Iuvenalis a na ktorom bude participovať aj divadlo. Počas neho by sa v Košiciach malo predstaviť viacero zahraničných operetných scén.

V jednotlivých súboroch prišlo počas prázdnin aj k personálnym zmenám. Po odchode šéfov baletu a opery Ondreja Šotha a Petra Dvorského do Slovenského národného divadla sa novými šéfmi stali doterajší šéfdirigent Paolo Gatto v opere a dlhoročný sólista Andrej Suchanov v balete. Ako povedal Suchanov, odchodom Šotha sa veľa nezmenilo. ,,V Košiciach sa podarilo vybudovať kvalitný súbor. Určite budeme na tejto kvalite budovať aj v novej sezóne. Chceme sa sústrediť najmä na rozvíjanie spolupráce s inými súbormi. Prvým takýmto projektom bol projekt Štyri hviezdy baletu Európy,“ povedal Suchanov.

Nový šéf opery pôsobí v Košiciach ako šéfdirigent od februára tohto roka. Ako povedal, jeho ambíciou je vybudovať v Košiciach súbor európskej úrovne. ,,Chcem v súbore vytvoriť dobrú atmosféru, ktorá je predpokladom pre to, aby ľudia pracovali s chuťou. Tá zas primáša radosť z práce a tým aj výsledky,“ povedal nový šéf košickej opery.

Balet má okrem nového šéfa aj dvoch nových členov. Stali sa nimi 20-roční absolventi košického Konzervatória Martin Pižga a Františka Vargová. Obaja už ako študenti spolupracovali s Baletom ŠD Košice a Martin Pižga sa predstavil aj v ostatnej premiére Jánošík, kde tancoval v postave mnícha a poľovníka, ale aj v masových ľudových scénach. Nové posily má aj činohra. Stálymi členmi sa stali absolventi VŠMU v Bratislave Andrej Balko a František Balog, ktorý sa v minulej sezóne predstavil v rozprávke Štyria škriatkovia a víla Jána Uličianskeho a „teroristickej klauniáde“ Trojkolka Fernarda Arrabala.

PREMIÉRY V SEZÓNE 2010/2011

8.10.2010 –
Wolfgang Amadeus Mozart
Figarova svadba
opera

5.11.2010
Július Barč – Ivan
Mastný hrniec
činohra

26.11.2010
Minkus/Paquita
Harlekiniáda
Balet

28.1.2011
Andrzej Stasiuk
Čakanie na Turka
Činohra

25.2.2011
Maurice Ravel
Ermano Wolf-Ferrari
Španielska hodinka
Zuzankino tajomstvo
Opera

8.4.2011
William Shakespeare
Ako sa Vám páči
Činohra

22.4.2011
Peter Iľjič Čajkovskij
Šípková Ruženka
Balet

20.5.2011
Giacomo Puccini
Manon Lescaut
Opera

27.5.2011
Dea Loher
Modrofúz
Činohra

via Svjatoslav Dohovič