Divadelný festival uzavrie domáci balet Jánošík


Počasie sa ukazuje byť najväčšou prekážkou ešte väčšieho úspechu Festivalu divadiel strednej Európy, ktorého 4. ročník vstupuje dnes do svojho posledného dňa. Po peknom dni sa v sobotu večer v Košiciach opäť rozpršalo. Ani to však neodradilo prevažne mladých fanúšikov, aby si pozreli príbeh o osude chlapčenskej skupiny v muzikáli Boyband v naštudovaní Novej scény v Bratislave.

Pred vytrvalým dažďom sa diváci ukrývali v priechodoch či v kaviarňach v okolí hlavného festivalového Pódia. Aj vďaka jeho výnimočnosti a výnimočnosti zvukovej aparatúry si mohli zvuk hity známych svetových chlapčenských skupín vychutnať aj vo väčšej vzdialenosti od pódia. „Je to najväčšie divadelné pódium na Slovensku na živé hranie a realizáciu divadelných, muzikálových a operetných predstavení pod holým nebom. Celé námestie je ozvučené zvukovým systémom M3D tak, že vo všetkých častiach je brilantný, zrozumiteľný a čistý zvuk. Systém umožňuje aj pri prudkej zmene počasia – šíriť zvuk bez akýchkoľvek zmien,“ priblížil technické parametre hlavného festivalového Pódia Jaromír Okša zo spoločnosti Okša productions, ktorá pre festival pódium dodávala aj v minulých rokoch.

V sobotu vyvrcholila aj Konferencia divadiel strednej Európy. ,,Myslím si, aj podľa reakcií účastníkov, že splnila svoj účel. Všetci sme získali množstvo informácií o fungovaní divadiel v jednotlivých krajinách. Na druhej strane sme všetci získali aj ďalšie kontakty a už počas konferencie sa rodili prvé náznaky budúcich spoluprác. Určite sa budeme aj z tejto konferencie snažiť urobiť tradíciu, aj keď pravdepodobne už v budúcom roku nahradíme tohtoročné viac menej všeobecné témy konkrétnymi,“ uviedol riaditeľ ŠD Košice Peter Himič.

Okrem chlapčenského muzikálu pre -násťročných bola sobotňajšia programová ponuka festivalu viac ako bohatá. Najsladšiu rozprávku v podaní Divadla na kolesách z Bratislavy vystriedali Ľahké mravy v podaní dvojice hercov Petofiho divadla z maďarskej Šoprone. Komédiu o zvláštnom vzťahu profesora a prostitútky si vďaka výbornému simultánnemu tlmočeniu mohli v sále Historickej radnice vychutnať aj tí, ktorí po maďarsky nevedia. Rovnako ako následné netradičné predstavenie antického Oidipa v naštudovaní Divadla J. Kochanowského z poľského Radomu v Historickej budove ŠD. Divadelnou lahôdkou bolo aj neskorovečerné predstavenie Griga Nového divadla z Krakowa. Skvelá adaptácia Čechovových poviedok z prostredia ruského vidieka začala popíjaním vodky, ktorou herci ponúkli na začiatku aj divákov a pokračovala brilantným hereckým stvárnením ruskej mentality ovplyvnenej nadmernou konzumáciou alkoholu.

Festival vyvrcholí dnes dvoma predstaveniami. Deti sa môžu vo festivalovom Stane tešiť na Blší cirkus prešovského Babadla a program uzavrie o 18. hodine tanečné ľudové divadlo Jánošík, najnovšia produkcia domáceho Baletu ŠD Košice.

via sdke.sk