Divadelná adaptácia "najhoršieho filmu všetkých čias" má premiéru v Štúdiu 12


Plán B z Vesmíru bude odpremiérovaný 28. januára 2010 v bratislavskom Štúdiu 12 v rámci projektu Mliečne zuby organizovaného spolu s Divadelným ústavom a VŠMU. Divadelné predstavenie je adaptáciou filmu Plan 9 From Outer Space od režiséra Edwarda D. Wooda ml., ktorý sa radí medzi najhorších režisérov Hollywoodu. V dobe svojho vzniku zabudnuté Sci-fi dielo kategórie B až Z Plan 9 From Outer Space má dnes kultový status a v podaní divadelného predstavenia sa objaví aj na Slovensku.

Plán B z Vesmíru je kolektívnym projektom tvorivej skupiny Pacientárium. Predstavenie je koncipované ako multimediálna performance a zároveň „seriózne“ pretlmočenie vízie Eda Wooda pre 21. storočie. Absolventi VŠMU, režisér Andrej Kolenčík a scenárista Lukáš Sigmund, spoločne stavili na klišé inváznych Sci-fi filmov z 50. rokov, ako aj všetky ostatné rekvizity a výrazové prostriedky zachytávajúce naivitu pokleslých žánrov z tohto obdobia. V hereckých úlohách sa objavia: Ján Slovák, Paola Furlanetto, Marek Bartovič, Jakub
Sigmund, Oliver Šimko, Eva Michalková, Emil Lehota a Nikol Šuplatová. V divadelnom predstavení budú mať diváci možnosť uvidieť aj známeho slovenského herca Karola Čálika a moderátora spravodajskej televízie Tomáša Grečka. Kostýmy navrhla a vyrobila módna návrhárka Lenka Sršňová, hudobnú zložku zmixoval Pjoni. Videodokumentácie sa zhostila filmárka Petra Vladyková.

Projekt Štúdia 12 Mliečne zuby slúži na prezentáciu prvých inscenačných pokusov mladých tvorcov, ktorí ešte nepracovali v podmienkach profesionálneho divadla. Ambíciou projektu je podporovať realizovanie aj vznik pôvodných, autorských projektov budúcich profesionálnych divadelných tvorcov.

Pacientárium je stratová dezorganizácia, ktorá vznikla na VŠMU v Bratislave. Svojou tvorbou hovorí ÁNO trashovej kultúre, mystifikácii, punkovému videu, lo-fi tvorbe, Stevovi Fossetovi a hračkám z ružového plastu. Venuje sa výrobe krátkych filmov, sociálno-kritických dokumentov, animácii, „kafre“ do videoartu a experimentálnej hudobnej tvorby. Úzko spolupracuje s filmovými festivalmi Early Melons a Fest Anča.