Daniel Matej vydáva výnimočné hudobné spomienky


Originálny prierez tvorbou výrazného skladateľa. To je novinka Daniel Matej – Memories of You, ktorá vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond. Už z jej názvu je zrejmé, že slovenský skladateľ, interpret, pedagóg a aktívny organizátor hudobných podujatí sa na svoju tvorbu pozerá s nadhľadom. Poslucháči tak majú príležitosť “spomínať“ spolu s autorom.

Album Memories of You je akousi “auto-retrospektívou“ z Matejovho tvorivého obdobia medzi rokmi 1993 a 2012. „Ten nápad vznikol dosť dávno, čiže pri príležitosti mojej päťdesiatky. CD teda vychádza s dvojročným odstupom, čo je však v poriadku. Bolo totiž nutné vyriešiť niekoľko technických a nakoniec aj umeleckých záležitostí. S tým výberom som spokojný, je taký aký som si ho predstavoval. Som rád, že vychádza v zrelom čase.“ Slová Daniela Mateja naznačujú, že novinka Memories of You nesie výrazný autorský rukopis. „Pri ich výbere a zostavovaní som mimovoľne rozmýšľal o ľuďoch, ktorí nejako ovplyvnili môj umelecký rast. Najmä o tých, ktorí už nie sú medzi nami. Im sú – v podobe tejto nahrávky – venované aj moje umelecké a “ľudské“ spomienky,“ dodáva Matej v booklete nosiča. Juraj Beneš, John Cage, Ivan Parík a James Tenny. Slovenský “music maker“ venoval Memories of You ich odkazu a vplyvu na jeho umeleckú cestu. „Bola to skladba z roku 1993. Reflektuje moje osobné stretnutie s Cageom v roku 1992. A zároveň doznievanie faktu, že krátko po našom stretnutí v Bratislave a neskôr v talianskej Perugii, presnejšie šesť týždňov na to, zomrel. Pod touto dvojitou emóciou, radosti zo stretnutia a smútku z jeho odchodu, som napísal skladbu, podľa ktorej sa volá celý album,“ objasňuje Matej samotný názov výnimočnej skladateľskej retrospektívy. Dvanástku skladieb poňal autor ako intímny pohľad do relatívne nedávneho tvorivého obdobia.

„Je to paradox. Pre mňa je poslucháč veľmi dôležitý, ale nikdy sa nepýtam: „Čo on na to?“ Hudba je komunikácia a nemôže existovať bez publika. Mne však ide o to, či niekto s tým, čo napíšem zarezonuje. Nezáleží mi teda na tom, kto je poslucháč, no zároveň mi záleží na poslucháčovi. Nevyhnutne nehľadám odborné publikum a nenadbieham ani komerčnému vkusu. Proste si robím svoje veci. Ak si ich niekto vypočuje, mám z toho obrovskú radosť,“ opisuje Daniel Matej vlastný autorský rukopis. Album Memories of You je vďaka nemu jedinečnou možnosťou nazrieť do skladateľovho tvorivého uvažovania. Pozoruhodný výber z diela pozoruhodného skladateľa. Novinka Daniel Matej – Memories of You vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond, na pôde ktorého sa 17. marca o 16.00 hodine nahrávka aj slávnostne pokrstí.

Videovizitka albumu Daniel Matej – Memories of You:

FB profil vydavateľstva Hudobný fond:
https://www.facebook.com/hudobnyfond.sk

Zdroj
Hudobný fond
http://www.hf.sk
http://www.musicaslovaca.sk